Čím viac rokov, tým viac peňazí. Približne 60-tisíc Slovákov si od júla polepší o desiatky eur
- Najchudobnejší dôchodcovia si prilepšia o desiatky eur
- Za viac odpracovaných rokov dostanú viac peňazí
- Najchudobnejší dôchodcovia si prilepšia o desiatky eur
- Za viac odpracovaných rokov dostanú viac peňazí
Potvrdenia pre dôchodcov
V týchto dňoch okrem toho Sociálna poisťovňa vo zvýšenej miere poskytuje dôchodcom aj potvrdenia o vyplatených dôchodkových dávkach za rok 2022. Najmä pracujúci dôchodcovia ich potrebujú k podaniu daňového priznania za predchádzajúci rok.
Poisťovňa odporúča, aby si klienti vyžiadanie potvrdenia nenechávali na poslednú chvíľu. Využívať môžu pohodlnú telefonickú a emailovú komunikáciu. Pri takýchto požiadavkách dostane klient požadované potvrdenie poštou na adresu bydliska. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Tí klienti, ktorí majú zriadenú e-schránku na portáli www.slovensko.sk, môžu o potvrdenie požiadať aj prostredníctvom nej a potvrdenie o vyplatených dávkach dostanú následne touto cestou. Pobočky a klientske centrá Sociálnej poisťovne pripravujú potvrdenia na žiadosť dôchodcu pri osobnej návšteve zväčša na počkanie.
Ak však dôchodok Sociálna poisťovňa priznala v predchádzajúcom roku alebo vykonala zmenu, príprava potvrdenia trvá dlhšie. Ústredie Sociálnej poisťovne ho v takom prípade posiela dôchodcovi na adresu jeho bydliska poštou.
Ak ho žiada osobne v pobočke, je potrebné sa preukázať občianskym preukazom. Pobočka môže potvrdenie v záujme ochrany osobných údajov vydať len konkrétnemu dôchodcovi. Inej osobe ho môže poskytnúť len na základe predloženého splnomocnenia.
Dôchodcovia uvidia, na čom sú
Budúci dôchodcovia by mali dostávať komplexné informácie, ktoré majú zabezpečiť lepšiu informovanosť a zrozumiteľnosť poskytovaných informácií o budúcich dôchodkových nárokoch z povinného dôchodkového systému. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda, píše TASR.
„I keď je v súčasnosti informovanosť obyvateľov o ich budúcich dôchodkových nárokoch z II. a III. piliera zabezpečená na primeranej úrovni, informovanosť o budúcich dôchodkových nárokoch z I. piliera nie je dostatočná,“ zdôvodnilo návrh Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v dôvodovej správe k materiálu.
Zlepšiť informovanosť občanov o predpokladanej výške ich dôchodku prostredníctvom pravidelne zasielanej komplexnej informácie podľa vzoru švédskej „oranžovej obálky“ je záväzkom v oblasti sociálneho poistenia vyplývajúcim z programového vyhlásenia vlády a Národného programu reforiem. „Snahou MPSVR SR je postupne integrovať dostupné informácie od všetkých poskytovateľov dôchodkového poistenia/sporenia a komunikovať tak jednotnú prognózu dôchodku,“ priblížil rezort.
Zavedenie komplexnej informácie je prvým krokom, v ďalších rokoch bude podľa MPSVR potrebné smerovať aktivity k vytvoreniu aplikácie integrujúcej informácie z I. piliera, ako aj informácie od správcov v II. a III. pilieri. V tejto súvislosti ministerstvo navrhlo novelizovať zákon o starobnom dôchodkovom sporení a zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení, a to z dôvodu predĺženia obdobia na zasielanie každoročných výpisov z II. a III. piliera z konca januára alebo februára, na koniec marca.
Novela tiež upravuje dĺžku rozhodujúceho obdobia na výpočet valorizácie dôchodkových dávok a úrazovej renty z prvých šiestich mesiacov predchádzajúceho roka prvých deväť mesiacov. „Vzhľadom na to sa navrhuje posunutie lehoty poskytovania údajov Štatistickým úradom SR (vývoj spotrebiteľských cien) Sociálnej poisťovni do 31. októbra kalendárneho roka,“ dodal rezort práce.
Cieľom návrhu zákona je tiež aktualizovanie prílohy č. 4 upravujúcej percentuálnu mieru poklesu zárobkovej činnosti podľa druhu zdravotného postihnutia orgánov a systémov na účely invalidity ako jednej z podmienok nároku na invalidný dôchodok a pre stanovenie výšky invalidného dôchodku.