Čína buduje jadrovú triádu. Ak naplní všetky svoje rozostavané jadrové silá, bude mať viac rakiet ako USA alebo Rusko
- Satelitné snímky, ktoré analyzovala Federácia amerických vedcov, zachytávajú veľký stavebný ruch na čínskych jadrových silách
- Podľa analytikov „ide o bezprecedentné jadrové hromadenie“. Do síl môžu byť umiestnené medzikontinentálne balistické rakety
- Ak by červený drak naplnil všetky silá, mal by toľko rakiet ICBM ako Rusko alebo USA
- Pred zbrojením Číny varuje aj správa Pentagónu, ktorá tvrdí, že Peking buduje jadrovú triádu
- Satelitné snímky, ktoré analyzovala Federácia amerických vedcov, zachytávajú veľký stavebný ruch na čínskych jadrových silách
- Podľa analytikov „ide o bezprecedentné jadrové hromadenie“. Do síl môžu byť umiestnené medzikontinentálne balistické rakety
- Ak by červený drak naplnil všetky silá, mal by toľko rakiet ICBM ako Rusko alebo USA
- Pred zbrojením Číny varuje aj správa Pentagónu, ktorá tvrdí, že Peking buduje jadrovú triádu
Americkí analytici z Federácie amerických vedcov (FAS) neustále monitorujú pokrok Číny pri výstavbe síl, ktoré sa zvyčajne používajú na umiestnenie medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBM). Tieto rakety sú schopné niesť jadrové nálože.
Satelitné snímky Planet Labs, ktoré má k dispozícii FAS zachytávajú obrovský stavebný pokrok, minimálne na troch miestach, a to v blízkosti miest Yumen, Hami a Ordos.
Čulý stavebný ruch pokračuje aj pri sile vybudovanom v blízkosti výcvikového centra čínskej ľudovej oslobodeneckej armády v blízkosti Jilantai. Všetky silá sú umiestnené strategicky v hlbokej púšti mimo dosahu konvenčne riadených strel vypálených z USA alebo vojnových lodí v indo-pacifickom regióne.
Silá ochraňujú lasery, ktoré môžu na prieskumné satelity odpaľovať lúče koncentrovaného svetla. Lasery oslepujú alebo deaktivujú krehké optické snímače.
Zariadenia sú skutočne raketové silá, tvrdia analytici
Na výstavbu jednotlivých síl používa Čína rôzne materiály, kým niektoré majú vzdušnú kupolu, iné pevnú konštrukciu. Analytici tvrdia, že silám chýbajú do dokončenia ešte roky a je otázne ako ich červený drak vyzbrojí, ale zároveň dodávajú, že „ide o bezprecedentné jadrové hromadenie“.
Čína oficiálne nekomentovala výstavbu tých síl a ani sa nevyjadrila k jej účelu. Americká armáda ale potvrdila, že snímky raketových síl sú súčasťou čínskeho programu modernizácie jadrových zbraní. To isté si myslia aj analytici z FAS.
„Na základe funkcií, ktoré môžeme preskúmať na nových satelitných snímkach, sme stále viac presvedčení, že zariadenia sú skutočne raketové silá a podporné zariadenia vo výstavbe,“ uviedli autori analýzy Matt Korda a Hans Kristensen.
Peking sa nemusí odkloniť od pravidla, prvého použitia, to znamená, že nepoužije jadrové zbrane nikdy ako prvá.
Rast jadrových síl Číny môže spôsobiť, že Čína bude mať rovnaký alebo dokonca väčší počet rakiet s jadrovou kapacitou ako USA a Čína.
„S približne 300 zdanlivými silami vo výstavbe – čo je počet, ktorý prevyšuje počet síl ICBM prevádzkovaných Ruskom – a ďalšími viac ako 100 cestnými mobilnými odpaľovacími zariadeniami ICBM, by celková sila Číny ICBM mohla potenciálne prekročiť sily Ruska a Spojených štátov v dohľadnej budúcnosti,“ uvádzajú analytici.
Tretia najväčšia jadrová mocnosť znižuje rýchlo náskok USA
Odborníci tvrdia, že je na čase diskutovať o pripojení Číny k dohode o kontrole jadrových zbraní. Bývalý prezident Donald Trump sa pokúsil Čínu vtiahnuť do rokovaní o kontrole zbraní, ktoré sa konajú medzi USA a Ruskom.
Trump dokonca nechcel obnoviť ani zmluvu NEW START, ak sa jej nezúčastní Čína. Administratíva Joea Bidena ale túto možnosť zatrhla a k obnoveniu zmluvy došlo.
Čína v súčasnosti disponuje 350 jadrovými hlavicami, čo z nej robí tretiu najväčšiu jadrovú mocnosť. Jednotkou je Rusko, ktoré má asi 6 225 hlavíc, zatiaľ čo USA má asi 5 550 hlavíc.
Aj podľa ministerstva obrany USA (DOD) Čína rozširuje svoj jadrový arzenál oveľa rýchlejšie, než sa očakávalo a v tejto oblasti znižuje náskok Spojených štátov. Pentagón to uviedol vo svoje hodnotiacej správe.
Zo správy Pentagónu vyplýva, že Peking by mohol mať do roku 2027 až 700 jadrových hlavíc. Do roku 2030 by tento typ arzenálu mohol prekročiť hranicu tisíc kusov, čo je dvaapolkrát viac, ako Pentagón odhadoval vlani, uvádza TASR.
V správe z pred roku sa uvádzalo, že krajina červeného draka má asi 200 jadrových hlavíc a do roku 2030 ich počet zdvojnásobí.
Jadrová triáda
Čína podľa Pentagónu investuje do rozširovania počtu svojich pozemných, námorných a vzdušných jadrových platforiem a buduje infraštruktúru potrebnú na podporu tohto rozsiahleho rozšírenia svojich jadrových síl.
Zároveň spresnil, že rovnako ako dve popredné jadrové mocnosti USA a Rusko aj Čína buduje tzv. jadrovú triádu. Ide o označenie trojzložkovej štruktúry jadrovej výzbroje, umožňujúcej prvý či odvetný úder voči protivníkovi.
Zložky jadrovej triády sú určené spôsobom dopravenia jadrovej zbrane na miesto určenia a sú nimi strategické bombardéry (zo vzduchu), medzikontinentálne balistické rakety (zo zeme) a balistické rakety odpaľované z ponoriek (z vody).
V najnovšej správe Pentagónu sa uvádza, že Čína sa pravdepodobne neusiluje o možnosť spustiť nevyprovokovaný jadrový útok na protivníka vybaveného jadrovými zbraňami, ale skôr chce odradiť od útokov ostatných geopolitických aktérov tým, že bude „udržiavať vierohodnú hrozbu jadrovej odvety“.
Zdroje: FAS, DOD , TASR