Čína by mohla potopiť celú americkú flotilu do 20 minút, varuje šéf Pentagónu
- Podľa Peta Hegsetha USA prehrávajú s Pekingom v každej vojnovej simulácii
- Čína podľa neho buduje armádu špeciálne navrhnutú na zničenie USA

- Podľa Peta Hegsetha USA prehrávajú s Pekingom v každej vojnovej simulácii
- Čína podľa neho buduje armádu špeciálne navrhnutú na zničenie USA
Americký minister obrany Pete Hegseth v nedávnom rozhovore varoval, že Čína má schopnosť zničiť všetky americké lietadlové lode len za 20 minút pomocou hypersonických rakiet v úvodnej fáze konfliktu. „15 čínskych hypersonických rakiet môže vyradiť 10 lietadlových lodí v prvých 20 minútach konfliktu,“ vyhlásil.
Toto odvážne tvrdenie poukazuje na meniace sa prostredie moderného vedenia vojny a vážnu hrozbu, ktorú tieto pokročilé rakety predstavujú.
Hypersonické strely nie sú ako tradičné balistické alebo riadené strely. Pohybujú sa rýchlosťou vyššou ako 5 Mach (päťnásobok rýchlosti zvuku), takže je neuveriteľne ťažké ich zachytiť.
Pete Hegseth varoval, že tieto rakety môžu v krátkom čase prevalcovať obranu amerických lietadlových lodí. Vzhľadom na ich vysokú rýchlosť a schopnosť manévrovania predstavujú hypersonické zbrane skutočnú výzvu pre americké námorné sily, ktoré sa spoliehajú na lietadlové lode pri ich schopnosti projekcie energie.
Čínske hypersonické rakety
Americký šéf obrany v rozhovore obvinil americkú byrokraciu z brzdenia vojenského pokroku. Zdôraznil, že USA „prehrávajú s Čínou v každej vojenskej simulácii“, ktorú vedie Pentagón. „Čína buduje armádu špeciálne navrhnutú na zničenie USA.“
V akomkoľvek vojenskom konflikte by strata lietadlových lodí bola pre USA katastrofálna, keďže slúžia ako kľúčové aktíva v globálnych operáciách. Hegsethovo varovanie zdôrazňuje rastúce obavy zo zraniteľnosti týchto lodí zoči-voči rýchlo sa rozvíjajúcej čínskej raketovej technológii.
Podľa správy amerického ministerstva obrany (DoD) zverejnenej v decembri 2024 čínske technológie hypersonických rakiet za posledných 20 rokov výrazne pokročili. Mnohé raketové programy Číny sú porovnateľné s inými medzinárodnými výrobcami najvyššej úrovne.
Transformácia raketových síl
Čínske nasadenie balistických rakiet stredného doletu (MRBM) vyzbrojených hypersonickým kĺzavým vozidlom DF-17 bude pokračovať v transformácii raketových síl Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA), dodalo ministerstvo obrany.
Systém, ktorý bol nasadený v roku 2020, môže nahradiť niektoré staršie jednotky balistických rakiet krátkeho doletu (SRBM) a použiť ho na útoky na zahraničné vojenské základne a flotily v západnom Pacifiku.
DF-27 môže mať okrem konvenčného pozemného, protilodného a jadrového užitočného zaťaženia aj možnosť užitočného zaťaženia pre ťažké nákladné vozidlá, píše portál Interesting Engineering.
Oficiálne čínske vojenské spisy podľa portálu Interesting Engineering uvádzajú, že táto trieda dosahu zahŕňa 5 000 – 8 000 km (3 107 – 4 971 míľ), pričom DF-27 označuje ako medzikontinentálnu balistickú strelu (ICBM) a miestne médiá uvádzajú, že môže potenciálne doletieť až na Aljašku a Havaj.
V apríli 2019 námorníctvo PLA počas osláv 70. výročia odhalilo, že jeho nový krížnik s riadenými strelami môže využívať pozemné strely s dlhým doletom a v roku 2022 vypustil hypersonickú strelu YJ-21 určenú na porážku lietadlových lodí.
Podľa ministerstva obrany má Čína popredný arzenál hypersonických rakiet na svete a dramaticky pokročila vo vývoji konvenčných a jadrových technológií hypersonických rakiet.
Panamský prieplav
Americký minister obrany v rozhovore poznamenal, že Čína ohrozuje Panamský prieplav, umelú 82-kilometrovú (50,9 míľ) vodnú cestu Panamy spájajúcu Karibské more s Tichým oceánom.
Podľa Sobel Shipping Network sa približne 40 % kontajnerovej dopravy v USA ročne spolieha na túto trasu, pričom Spojené štáty sú najväčším používateľom kanála, píše portál Ineteresting Engineering. V roku 2021 bolo viac ako 73 % všetkých plavidiel prechádzajúcich kanálom určených do prístavov USA alebo z nich odchádzali.
Odkedy Panama v roku 2017 diplomaticky uznala Čínu za Taiwan, Peking rozšíril svoju regionálnu prítomnosť a výrazne investoval do projektov infraštruktúry v blízkosti kanála.
Vplyv Číny zahŕňa kontrolu nad prístavmi na oboch koncoch kanála prostredníctvom Hutchison Ports PPC, spoločnosti so sídlom v Hongkongu, ktorá má väzby na Peking. Hegseth priznal: „Čína predstavuje pretrvávajúcu hrozbu pre Panamský prieplav, ale Spojené štáty a Panama ho spoločne udržia v bezpečí.“
Spoločná dohoda, ktorú začiatkom apríla podpísali najvyšší bezpečnostní predstavitelia z USA a Panamy, umožňuje vojenskému personálu z USA nasadiť sa do zariadení kontrolovaných Panamou na výcvik, cvičenia a celý rad ďalších aktivít.
Čínska modernizácia armády
Čína začiatkom marca 2025 oznámila, že tento rok navýši svoje výdavky na obranu. Pokračuje v intenzívnej modernizácii svojej armády, pričom sa sústreďuje na budovanie nových bojových spôsobilostí. Tento rok zvýšila svoj vojenský rozpočet, druhý najväčší na svete, o 7,2 % na 1,81 bilióna jüanov (250 miliárd USD), čo je v súlade s dlhodobým trendom rastu vojenských výdavkov, informuje portál South China Morning Post.
Hoci výdavky Pekingu na obranu už desaťročia rastú a čínska armáda je do počtu väčšia ako americká armáda, jej rozpočet na obranu je stále menej ako tretina rozpočtu Washingtonu.
Avšak Čína dokáže nájsť na drahé problémy lacné riešenia. Snaží sa rozširovať svoje pôsobenie najmä v ázijsko-tichomorskej oblasti. Podľa analytikov na armádu venuje väčšie prostriedky, než oficiálne tvrdia, niektoré výdavky schováva pod civilné kategórie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Youtube/Shawn Ryan Clips, Interesting Engineering, South China Morning Post