Čína komplikuje vyšetrovanie pôvodu koronavírusu. Dvom expertom WHO nepovolila vstup

  • Dvom členom tímu Svetovej zdravotníckej organizácie nepovolili vstup do Číny z dôvodu pozitívnych testov na protilátky
  • WHO na Twitteri uviedla, že všetci vedci ešte vo svojich krajinách absolvovali PCR testy, ktoré boli negatívne
  • Predstavitelia WHO majú v krajine skúmať pôvod nového druhu koronavírusu
na WHo
TASR/AP, Ng Han Guan
  • Dvom členom tímu Svetovej zdravotníckej organizácie nepovolili vstup do Číny z dôvodu pozitívnych testov na protilátky
  • WHO na Twitteri uviedla, že všetci vedci ešte vo svojich krajinách absolvovali PCR testy, ktoré boli negatívne
  • Predstavitelia WHO majú v krajine skúmať pôvod nového druhu koronavírusu

Dvom členom tímu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), patriacim do medzinárodnej skupiny expertov, ktorá má skúmať pôvod pandémie koronavírusu SARS-CoV-2, nepovolili vstup do Číny. Dôvodom má byť pozitívny test na protilátky.

Doma mali testy negatívne 

WHO na Twitteri uviedla, že všetci vedci ešte vo svojich krajinách absolvovali PCR testy, ktoré zisťujú prítomnosť vírusu, i testy na protilátky, ktoré sa zameriavajú na odozvu imunitného systému. Výsledky týchto testov boli vo všetkých prípadoch negatívne.

ALARMUJÚCE ZISTENIE: Ani po prekonaní COVID-19 nie si za vodou, stále môžeš nakaziť iných

Vedcov však podľa WHO opätovne otestovali počas medzipristátia v Singapure a dvom z nich nepovolili nastúpiť na lietadlo do čínskeho mesta Wu-chan po tom, ako mali pozitívne testy na prítomnosť protilátok voči koronavírusu. Obaja majú absolvovať opätovné testy.

Podľa South China Morning Post Čína vyžaduje, aby cestujúci odlietajúci zo Singapuru absolvovali test nukleových kyselín a test IgM na protilátky už dva dni pred vstupom do Číny. Pokyny WHO však hovoria, že testy na protilátky by sa nemali používať na diagnostiku akútnej infekcie koronavírusu, pretože protilátky sa vytvárajú niekoľko týždňov po infekcii.

14- dňová karanténa 

Oznámenie prišlo po tom, čo medzinárodný tím 13 vedcov pricestoval do stredočínskeho mesta Wu-chan po spoločnom lete zo Singapuru vo štvrtok ráno. Vo Wu-chane musia najskôr absolvovať 14-dňovú karanténu v hoteli. „Odborníci začnú svoju prácu okamžite počas dvojtýždňového karanténneho protokolu pre medzinárodných cestujúcich,“ uvádza WHO v tweete.

Leong Hoe Nam, špecialista na infekčné choroby so sídlom v Singapure, pre South China Morning Post uviedol, že test na protilátky IgM bol „plný falošne pozitívnych výsledkov“.

„IgM zostáva pozitívny dlho a (to znamená, že) môže to byť falošne pozitívny test,“ uviedol a dodal, že to je dôvod, prečo mnohé krajiny požadovali od cestujúcich iba negatívny test PCR. Podľa neho výsledky naznačujú, že vedci v minulosti infekciu prekonali.

Misia má skúmať pôvod koronavírusu

Predstavitelia WHO majú v krajine skúmať pôvod nového druhu koronavírusu, ktorý sa po prvý raz objavil koncom roka 2019 na trhovisku v stredočínskom meste Wu-chan.

V 13- členom tíme medzinárodných vedocov sú odborníci na verejné zdravie, odborníci na zdravie zvierat a lovci vírusov z Japonska, Kataru, Nemecka, Vietnamu, Ruska, Austrálie, Dánska, Holandska, Veľkej Británie a Spojených štátov.

 Vedci mali do Číny pricestovať ešte minulý týždeň. Odklad tejto misie je podľa agentúry AFP znakom toho, že záležitosť v súvislosti s pôvodom vírusu je politicky citlivá.

„Som veľmi sklamaný z tejto správy,“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pri odklade misie, podľa CNN. „Bol som v kontakte s vyššími čínskymi úradníkmi a znovu som objasnil, že misia je prioritou WHO a medzinárodného tímu.“

Čínsky vírus, prezýval Trump koronavírus

Pôvodom koronavírusu sa zaoberalo množstvo konšpiračných teórií, niektoré tvrdili, že vírus bol umelo vytvorený v laboratóriu. Takéto teórie istý čas šíril aj dosluhujúci prezident USA Donald Trump, ktorý ho prezýval „čínsky“ vírus. Trump kritizoval Čínu za zavádzanie a zľahčovanie situácie, ktorá prepukla do pandémie. Ku kritike USA sa pridali aj Japonsko a Austrália. Japonsko dokonca tvrdilo, že Svetová zdravotnícka organizácia by sa mala premenovať na Čínsku zdravotnícku organizáciu, pretože podľa nich kryla Čínu v tutlaní informácii.

korona koronavirus covid-19
zdroj: Pixabay/Gerd Altmann

Pochybnosti vyvoláva aj dátum prvého prípadu v Číne, existujú podozrenia, že ochorenie sa šírilo oveľa skôr, ako Čína uvádza.

Neochota spolupracovať s WHO tiež vyvoláva otázky.

Nový koronavírus sa postupne z Číny rozšíril do celého sveta. Nakazilo sa ním viac ako 92 miliónov ľudí a viac ako 1,9 milióna zomrelo v spojitosti s ochorením COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TASR, South China Morning Post , CNN

Najnovšie videá

Trendové videá