Čína mala pripravovať biologické zbrane. Objavila sa správa, podľa ktorej mal byť jednou aj koronavírus
- Čína sa podľa amerických vyšetrovateľov mohla počas posledných rokov pripravovať na "Tretiu svetovú vojnu" pomocou biologických zbraní
- Ako to bolo s vírusom COVID-19?
- Výsledky vyšetrovania vzniku vírusu nechávajú všetky možnosti na stole
- Čína sa podľa amerických vyšetrovateľov mohla počas posledných rokov pripravovať na "Tretiu svetovú vojnu" pomocou biologických zbraní
- Ako to bolo s vírusom COVID-19?
- Výsledky vyšetrovania vzniku vírusu nechávajú všetky možnosti na stole
Čo sa dialo v Číne? Pozornosť ľudí sa dnes upiera na správu, podľa ktorej sa Čína počas posledných šiestich rokov chystala na vojnu biologickými zbraňami. Informujú o tom americkí vyšetrovatelia, tvrdí dailymail.co.uk.
Podľa portálu Čína od roku 2015 skúmala vírusy SARS a ich potenciálne využitie na vojenskú zbraň. Vedci vraj skúmali potenciál vírusu „spôsobom, aký tu ešte nebol“. Američania tieto správy oznámili aj na základe dokumentu, ktorý získali. Z neho má vyplývať, že išlo o prípravy na „Tretiu svetovú vojnu“.
Táto správa opäť otvorila debatu o pôvode vírusu COVID-19. „Čína zmarila všetky pokusy o reguláciu a kontrolu svojich laboratórií, v ktorých k takým experimentom mohlo dôjsť,“ uviedol expert na chemické zbrane Hamish de Bretton-Gordon.
Vyrobili ho?
Spravodajské agentúry majú podozrenie, že vírus bol vyrobený umelo. Neexistujú však dôkazy, že bol úmyselne vypustený. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však označila tento scenár za „mimoriadne nepravdepodobný“.
Generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal, že „všetky scenáre sú na stole“. Oficiálna správa WHO však vyvracia teóriu o úniku z laboratória a prikláňa sa skôr k možnosti nákazy od netopiera prostredníctvom iného zvieraťa.
Peking vždy odmietal obvinenia, podľa ktorých mal vírus uniknúť z laboratória, píše BBC. Zároveň po viac ako rok trvajúcej pandémii koronavírusu čelí kritike, že neposkytol dostatok informácií, ktoré by pomohli s určitosťou zistiť pôvod ochorenia.
Šéf WHO tvrdí, že na to, aby zistili viac informácii, je potrebné ďalšie vyšetrovanie aj za prítomnosti špecialistov.
Nič nevedia na 100 percent
Vírus sa pôvodne objavil na konci roka 2019 vo Wu-chane. Krátko na to tam vycestoval tím odborníkov, ktorí preverovali rôzne verzie vzniku vírusu. Okrem iného skúmali aj možnosť úniku z Virologického ústavu vo Wu-chane.
Medzi ľudí, ktorí sa stotožňovali s teóriou úniku z laboratória, patril aj bývalý americký prezident Donald Trump. Táto verzia však nebola potvrdená. Tím zároveň upozornil, že sa cítili byť pod veľkým politickým tlakom od rôznych krajín. Vo svojej správe, o ktorej sa hovorilo ešte v marci, však vraj nič nepozmenili.
Podľa CNN sa vírus šíril ešte o mesiac alebo dva skôr, ako na verejnosť prenikli prvé správy. Aj tento portál sa odvoláva na záverečnú správu, ktorá skúmala pôvod nákazy. Jasný záver však správa neuvádza, len hodnotí pravdepodobnosť všetkých možností.
Únik z laboratória je pritom nepravdepodobný, WHO sa prikláňa k verzii o prenose nákazy zo zvieraťa. To malo byť pravdepodobne odchytené z divočiny a chované napríklad na farme. Medzihostiteľa, ktorý mal nákazu preniesť z netopiera na človeka, však zistiť nedokázali.
Inou verziou je priama konzumácia zvieraťa, ktorý mohol byť pôvodcom – napríklad netopiera. Ďalšou menej pravdepodobnou možnosťou je nákaza prostredníctvom nejakého mrazeného jedla, úplne najnepravdepodobnejší je únik z laboratória. Miestny ústav totiž podľa dokumentácie s podobným vírusom pred rokom 2019 nepracoval.
Zdroje: dailymail.co.uk, CNN, BBC