Čína posiela do Európy odpad za milióny, rúška a testy vyrábajú podvodníci
- Nefunkčné respirátory, špinavé rúška aj testy s presnosťou len päť percent
- Čína dodáva do sveta necertifikované a nekvalitné produkty, ktoré vôbec neplnia svoj účel
- Nefunkčné respirátory, špinavé rúška aj testy s presnosťou len päť percent
- Čína dodáva do sveta necertifikované a nekvalitné produkty, ktoré vôbec neplnia svoj účel
Liberecký kraj na severe Čiech nariadil v stredu dopoludnia stiahnuť zo zdravotníckych zariadení celú jednu šaržu rúšok z Číny, ktoré kraju dodalo české ministerstvo vnútra. Jedno rúško v zásielke bolo podľa námestníka hajtmana Libereckého kraja Přemysla Sobotku (ODS) silne znečistené. Informoval o tom portál Novinky.cz.
„Bolo síce v originálnom balení, ale bolo znečistené a vyzeralo tak, že má asi 200 rokov. Preto som nariadil celú šaržu stiahnuť,“ uviedol námestník. Kraj pošle celú šaržu naspäť ministerstvu vnútra. „Aby videli, čo kúpili a čo my distribuujeme,“ dodal Sobotka, citovaný portálom Novinky.cz.
Nie je to prvý raz, čo z Číny dorazila zásielka zdravotníckeho materiálu pochybnej kvality. Krajiny na celom svete sa sťažujú na naozaj mizernú kvalitu rúšok, ale aj testov. Holandsko napríklad iba nedávno vrátilo celú zásielku 600 000 respirátorov pre zdravotníkov, lebo nespĺňali kvalitatívne normy. Podobný prípad sa stal vo Fínsku, šlo o 800 000 respirátorov pre zdravotníkov.
Španielsko zase dvakrát vrátilo zásielku tzv. rýchlotestov a podobne tak urobilo aj Turecko, keďže mali presnosť iba slabých 5 percent. Podobne neužitočné boli aj zásielky materiálov do Talianska, Británie, Turecka či USA. Všetky majú spoločnú krajinu pôvodu: Čínu.
Prekvitajúci biznis
V Číne teraz vzniká mnoho firiem, ktoré vyrábajú nielen rúška a respirátory, ale aj ďalšie ochranné pomôcky. Na výrobu takýchto vecí sa pretransformovali aj niektoré existujúce fabriky. Čína má epidémiu už za sebou, takže biznis začína opäť prekvitať. Mnohé z týchto firiem však doslova nevedia, čo robia. Nemajú žiadne certifikáty ani technológie.
Ako sa však k problému postavila Čína? Minister zahraničných vecí iba cez Twitter odkázal, že si štáty majú „dvakrát skontrolovať“ čo objednávajú, píše Business Insider.
V prípade Holandskej kazuy s respirátormi však šlo o výrobky s certifikátom, objednávka teda sedela. Vláda sa až neskôr dozvedela, že firma, ktorá respirátory dodala, nemá žiadny certifikát a na výrobu takýchto respirátorov nie je oprávnená. Problémom však je, že v prípade čínskych firiem je takýto údaj veľmi ťažké overiť. Rovnako dopadla aj sťažnosť Španielskej vlády. Chybné testy vyrobila firma, ktorá na to nemá oprávnenie.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Novinky.cz, BusinessInsider