Čína presadzuje politiku nulového Covidu za každú cenu. Nakazených odváža do táborov
- Čínsky režim odváža nakazených a aj ľudí, ktorí boli v kontakte s nakazenými, do táborov
- Tie pozostávajú z osobitných kontajnerových stavieb
- Lockdown v mestách je aj napriek vysokej zaočkovanosti a trom úmrtiam
- Čínsky režim odváža nakazených a aj ľudí, ktorí boli v kontakte s nakazenými, do táborov
- Tie pozostávajú z osobitných kontajnerových stavieb
- Lockdown v mestách je aj napriek vysokej zaočkovanosti a trom úmrtiam
Zatiaľ čo krajiny v Európe pochopili, že bojovať s pandémiou nekonečnými lockdownami nie je dlhodobo udržateľné, v Číne sa stále držia modelu „nulový Covid“.
Pomáha im v tom aj skutočnosť, že čínsky systém kontroluje svojich občanov pravdepodobne aj pri vykonávaní potreby. Navyše, štvrtého februára začínajú v Pekingu olympijské hry, a celý svet bude sledovať dianie v Číne. Čínsky režim preto nechce ukázať žiadnu slabinu.
Aby zabránili šíreniu ochorenia a porušovaniu pravidiel karantény, všetkých nakazených a tých, ktorí boli v kontakte s nakazenými, odvážajú do hrozivo vyzerajúcich táborov.
Nedávno uniklo video práve z jedného konkrétneho tábora na Twitter. Realita, v akej nakazení žijú, vyzerá hrôzostrašne. Na videu vidno personál v bielych ochranných kombinézach, ktorý sa pohybuje v priestore nápadne pripomínajúcom štadión, kde sú zoradené malé unimobunky.
Millions of chinese people are living in covid quarantine camps now!
2022/1/9 pic.twitter.com/wO1cekQhps— Songpinganq (@songpinganq) January 9, 2022
Ďalšie zábery zobrazujú interiér jednej z kabín, kde sa nachádza len posteľ bez matrace a špinavá kúpeľňa. Návštevník sociálnej siete Twitter tvrdí, že milióny ľudí boli premiestnené práve do takýchto táborov v meste Xi’ane.
Lockdown kvôli 3 úmrtiam
Priemyselné mesto s 13 miliónmi obyvateľov prežívalo pred Vianocami lockdown a to aj napriek tomu, že 95 percent dospelých obyvateľov je zaočkovaných a počas celej pandémie zaznamenali len tri úmrtia súvisiace s koronavírusom, informuje New York Times.
Podľa čínskych informácií mesto Xi’an údajne nezaznamenalo žiadne úmrtia v poslednej vlne prípadov. Aj napriek tomu však bolo 45-tisíc ľudí presunutých do karanténnych táborov.
„Nič tu nie je, len základné potreby. Nikto nás neprišiel skontrolovať,“ opisuje realitu tábora jeden z nakazených. Svoj zážitok uverejnil na sociálnej sieti Weibo, kde si ho všimla britská BBC.
Štátne zložky, ktoré nakazených odvážajú do táborov, dokonca nerozlišujú, aký zdravotný stav jedinec má. Nových nakazených privážajú v noci a nadránom, nezáleží im na tom, či ide o tehotné ženy alebo seniorov.
V týchto táboroch sú ľudia nútení ostať 2 týždne. „Vstupenkou“ je pozitívny test jednej osoby, ktorá žije v danej lokalite. V Číne má každý obyvateľ povinnosť nainštalovať si lokalizačné aplikácie, ktoré sledujú polohu užívateľa a v prípade kontaktu s pozitívnym ho automaticky nahlásia.
Číňania v karanténe, ktorých je aktuálne asi 20 miliónov, majú zakázané opustiť svoje domovy, nemôžu dokonca navštíviť predajňu potravín.
Nie je priestor na výnimky
Nedávny prípad tehotnej Číňanky, ktorá v karanténe potratila, pretože jej nebola kvôli koronavírusu poskytnutá zdravotná starostlivosť, upozornil na neľudské podmienky režimu. Ľudia sa sťažujú aj na fyzické násilie, ktorého sa dopúšťajú kontrolujúci pracovníci, alebo na nedostatočné zásoby potravín.
Zatiaľ nie je známe, ako dlho tento vojenský režim v Číne bude trvať. Čína v utorok oznámila 166 prípadov. V ďalších mestách nepristúpili k lockdownom, v mestách Tianjin a Zhengzhou namiesto toho obyvateľov hromadne testujú a zakazujú im cestovať.
Z hlavného mesta Pekingu sa stal uzavretý svet, len pre tisíce športovcov a zamestnancov hier. Podľa denníka Metro nebudú mať súťažiaci niekoľko týždňov priamy fyzický kontakt s vonkajším svetom.
Každý, kto do mesta príde, musí byť plne zaočkovaný alebo musí ostať v 21 dňovej karanténe. Vo vnútri areálu sa budú každý deň testovať a v každej situácii musia mať rúško.
Zdroje: New York Times, BBC, Metro