Čína sa nemieni vzdať bez boja. Začínajúcu „obchodnú vojnu“ chce využiť vo svoj prospech
- Čína nemieni ustúpiť americkému postoju v colnej oblasti
- Odveta bude, to je isté
- Krajina zo svojej stratégie neustúpi ani pre 104 % clá z USA

- Čína nemieni ustúpiť americkému postoju v colnej oblasti
- Odveta bude, to je isté
- Krajina zo svojej stratégie neustúpi ani pre 104 % clá z USA
Čína sa nemieni vzdať bez boja a odvetu chce využiť produktívne. Prezident USA Donald Trump, ktorý sa po víťazstve v prezidentských voľbách 2024 vrátil do Bieleho domu, opäť rozvíril geopolitické vody. Najnovšie vyhlásil, že pripravuje „najtvrdšie obchodné opatrenia“ voči Číne v histórii Spojených štátov. V rozhovore pre CNBC rezolútne odmietol možnosť nulových ciel medzi USA a Čínou, pričom vyhlásil, že ide o jednostrannú dohodu výhodnú len pre Peking.
Trump už počas svojho prvého prezidentského obdobia uvalil clá na čínsky tovar v hodnote viac ako 300 miliárd dolárov. Teraz hovorí o ešte radikálnejších krokoch. Podľa neho je Čína „nepriateľská ekonomická mocnosť“, ktorá profituje z neférového prístupu k americkému trhu. Jeho cieľom je obmedziť čínsky vývoz do USA a donútiť Peking k výrazným ústupkom, píše CNN.
Čína navrhla liberalizáciu obchodu
Odmietnutie nulových ciel prichádza v čase, keď sa obchodné vzťahy medzi USA a Čínou nachádzajú na ďalšej križovatke. Trump svoju rétoriku zdôvodňuje potrebou ochrany amerických pracovných miest, priemyslu a národnej bezpečnosti. Obchodná politika sa tak stáva jedným z hlavných pilierov jeho druhého funkčného obdobia.
JUST IN: 🇺🇸🇨🇳 White House says additional 104% tariffs on China went into effect today at noon. pic.twitter.com/AH3m21HsKT
— Watcher.Guru (@WatcherGuru) April 8, 2025
Peking zatiaľ reaguje zdržanlivo, ale premyslene. Analytici tvrdia, že hoci nové clá môžu krátkodobo ovplyvniť čínsky vývoz, Čína túto situáciu vníma aj ako príležitosť. V posledných rokoch totiž intenzívne pracuje na diverzifikácii svojich obchodných vzťahov – najmä v rámci Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. Rovnako podporuje rozvoj regionálnych ekonomických zón ako RCEP (Regionálne komplexné hospodárske partnerstvo).
Čína navyše profituje zo znižovania závislosti na americkom trhu. Mnohé technologické a výrobné spoločnosti presunuli svoju produkciu do krajín ako Vietnam, India či Indonézia, čím si Peking buduje nové strategické aliancie. Aj keď Trumpove clá predstavujú výzvu, nie sú pre Čínu neprekonateľné.
BREAKING: China has rebranded to avoid American tariffs pic.twitter.com/Mkgo4nAozO
— Chase Passive Income (@chasedownleads) April 3, 2025
Z dlhodobého hľadiska môže Trumpova agresívna obchodná politika oslabiť pozíciu USA. Vyššie ceny dovozu, narušenie dodávateľských reťazcov a odvetné opatrenia môžu zasiahnuť amerických spotrebiteľov aj podniky. Čína preto volí stratégiu trpezlivosti – vyčkáva a medzitým posilňuje svoju rolu v medzinárodnom obchodnom systéme.
Čo sú clá a prečo ich prezident Trump zavádza
Clá sú poplatky, ktoré štát ukladá na dovoz tovarov zo zahraničia. Ich hlavným cieľom je buď zvýšiť cenu dovážaného tovaru (čím sa stáva menej konkurencieschopným oproti domácim produktom), alebo získať dodatočné príjmy do štátneho rozpočtu. V modernej ekonomike sa však clá často využívajú ako politický nástroj v medzinárodných vzťahoch.
Prezident Donald Trump zavádza clá na čínsky tovar s cieľom ochrániť americkú ekonomiku pred tým, čo označuje za neférové obchodné praktiky Pekingu. Tvrdí, že Čína umelo znižuje ceny svojich produktov, kopíruje technológie a poškodzuje amerických výrobcov.
🚨JUST ANNOUNCED: Good Tuesday. China’s yuan falls to its lowest level against the US Dollar since 2023. #StockMarket
The Trump effect. Thanks Mr. President Trump! Art of the Deal. Trump’s tariffs are working. Don’t be a Panican! pic.twitter.com/mhrnoXdvCA
— AJ Huber (@Huberton) April 8, 2025
Clá majú obmedziť čínsky export, podporiť domácu výrobu a znížiť obchodný deficit USA. Zároveň ide o formu nátlaku – Trump dúfa, že tvrdým postojom donúti Čínu k výhodnejšej obchodnej dohode pre Spojené štáty. Výroba sa nemusí presunúť do USA, ale mali by ju prebrať iné krajiny Ázie, napríklad Vietnam či Taiwan. Aj týmto spôsobom by Trump oslabil pozíciu Číny.
Wrong Mr. Trump. China isn’t paying a 104% Tariff. Americans are paying it. If you still think China is paying it then you should be impeached for stupidity. pic.twitter.com/t43cGG14QP
— Ed Krassenstein (@EdKrassen) April 9, 2025
Hlavným problémom zavádzania týchto ciel je však inflácia. Tú pocítia spotrebitelia v USA v podobe zdražovania všetkých výrobkov, ktoré zasiahnu clá.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: CNN, CNN, CNBC