Čína sa pokúša ovládnuť svet, stáva sa väčšou a silnejšou vojenskou mocnosťou, varuje generálny tajomník NATO
- Krajiny NATO považujú Čínu sa bezpečnostné riziko
- Jej vplyv je viditeľný najmä v kyberpriestore
- Členovia organizácie vyzývajú na kontrolu a dohľad nad správaním krajiny
- Krajiny NATO považujú Čínu sa bezpečnostné riziko
- Jej vplyv je viditeľný najmä v kyberpriestore
- Členovia organizácie vyzývajú na kontrolu a dohľad nad správaním krajiny
Rastúci vplyv Číny narúša mocenské vzťahy po celom svete. Vyhlásil to v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg.
„Globálna rovnováha síl sa mení, pretože Čína sa stáva väčšou a silnejšou vojenskou mocnosťou,“ povedal Stoltenberg podľa agentúry DPA počas stretnutia s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou v Kodani.
Čína ako bezpečnostná hrozba
„Čína sa k nám približuje. Vidíme ju v kyberpriestore, vidíme ju vo vesmíre, vidíme ju v Afrike a vidíme ju v Arktíde. A zároveň vidíme, ako sa Peking snaží kontrolovať kritickú infraštruktúru tu v Európe,“ povedal s odkazom na čínskych telekomunikačných gigantov, ktorí sa angažujú pri výstavbe mobilných sietí piatej generácie (5G).
Aktivity Číny vo všetkých spomínaných oblastiach majú podľa najvyššieho predstaviteľa NATO bezpečnostné dôsledky. DPA pripomenula, že v júni 30-členná aliancia výrazne posilnila svoj kolektívny postoj voči Číne a uviedla, že „správanie sa Pekingu predstavuje systémové výzvy pre medzinárodný poriadok založený na pravidlách“.
Tradičným protivníkom transatlantickej obrannej aliancie je aj Rusko. Avšak americký prezident Joe Biden presadzuje, aby spojenci z NATO pozornejšie sledovali Peking, píše DPA.
Stoltenberg pricestoval v stredu do Dánska na zasadanie Severskej rady, kde vystúpil s prejavom. Severská rada združuje Dánsko, Nórsko, Švédsko, Fínsko a Island a prevažne autonómne Faerské ostrovy, Grónsko a Alandské ostrovy.
Do roku 2030 sa počet jadrových hlavíc môže zdvojnásobiť, tvrdí Pentagón
Čína rozširuje svoj jadrový arzenál oveľa rýchlejšie, než sa očakávalo a v tejto oblasti znižuje náskok Spojených štátov. Vo výročnej hodnotiacej správe zverejnenej v stredu to tvrdí americké ministerstvo obrany. Informovala o tom agentúra AFP.
Zo správy Pentagónu vyplýva, že Peking by mohol mať do roku 2027 až 700 jadrových hlavíc. Do roku 2030 by tento typ arzenálu mohol prekročiť hranicu tisíc kusov, čo je dvaapolkrát viac, ako Pentagón odhadoval vlani.
AFP pripomenula, že pred rokom sa v správe Pentagónu o Číne uvádzalo, že krajina červeného draka má asi 200 jadrových hlavíc a do roku 2030 ich počet zdvojnásobí.
Čína podľa Pentagónu investuje do rozširovania počtu svojich pozemných, námorných a vzdušných jadrových platforiem a buduje infraštruktúru potrebnú na podporu tohto rozsiahleho rozšírenia svojich jadrových síl. Zároveň spresnil, že rovnako ako dve popredné jadrové mocnosti USA a Rusko aj Čína buduje tzv. jadrovú triádu. Ide o označenie trojzložkovej štruktúry jadrovej výzbroje, umožňujúcej prvý či odvetný úder voči protivníkovi. Zložky jadrovej triády sú určené spôsobom dopravenia jadrovej zbrane na miesto určenia a sú nimi strategické bombardéry (zo vzduchu), medzikontinentálne balistické rakety (zo zeme) a balistické rakety odpaľované z ponoriek (z vody).
V najnovšej správe Pentagónu sa uvádza, že Čína sa pravdepodobne neusiluje o možnosť spustiť nevyprovokovaný jadrový útok na protivníka vybaveného jadrovými zbraňami, ale skôr chce odradiť od útokov ostatných geopolitických aktérov tým, že bude „udržiavať vierohodnú hrozbu jadrovej odvety“.
Čína tvrdí, že správa Pentagónu o jej jadrovom arzenáli je plná predsudkov
Peking vo štvrtok kritizoval správu amerického rezortu obrany o rozširovaní čínskeho jadrového arzenálu a nazval ju „plnou predsudkov“. Čína v reakcii na výročnú správu Pentagónu vyhlásila, že Washington „preháňa“. Informovala o tom agentúra AFP.
Americké ministerstvo obrany vydalo v stredu výročnú hodnotiacu správu, v ktorej napísalo, že Čína rozširuje svoj jadrový arzenál oveľa rýchlejšie, než sa očakávalo. Peking by údajne mohol mať do roku 2027 až 700 jadrových hlavíc. Do roku 2030 by tento typ arzenálu mohol prekročiť hranicu tisíc kusov.
„Správa, ktorú zverejnilo americké ministerstvo obrany, podobne ako predchádzajúce správy, ignoruje fakty a je plná záporných postojov,“ vyhlásil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin. Zástupca rezortu diplomacie dodal, že Washington využíva túto správu na „oživenie fám o čínskej jadrovej hrozbe“ a zároveň označil Spojené štáty za „najväčšiu svetovú jadrovú hrozbu“.
Čína podľa Pentagónu investuje do rozširovania počtu svojich pozemných, námorných a vzdušných jadrových platforiem a buduje infraštruktúru potrebnú na podporu tohto rozsiahleho rozšírenia svojich vojenských kapacít. Peking to dlhodobo odmieta.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR