Čína sa s tým nemazná: Muž porušil karanténu, do izolácie musí ísť 5 000 ľudí
- Politika nulového Covidu nabrala nový rozmer
- Muž potom, čo bol v kontakte s pozitívnym, nedodržal izoláciu
- Do karantény teraz poputuje 5 000 ľudí
- Politika nulového Covidu nabrala nový rozmer
- Muž potom, čo bol v kontakte s pozitívnym, nedodržal izoláciu
- Do karantény teraz poputuje 5 000 ľudí
V dôsledku nedodržiavania predpisov súvisiacich s koronavírusom zo strany 42-ročného obyvateľa Pekingu, ktorý mal pozitívny test na COVID-19, muselo ísť viac než 5 000 jeho susedov do izolácie. S odvolaním sa na tamojšie médiá o tom v pondelok informovala agentúra DPA.
Podľa nich mužovi nariadili izoláciu po tom, čo ho identifikovali ako kontaktnú osobu infikovaného človeka v jednom nákupnom stredisku. Muž však opakovane opustil svoj byt a pohyboval sa v jeho okolí.
Päť dní po tomto nariadení mal spomínaný obyvateľ Pekingu spoločne so svojou manželkou pozitívny test na koronavírus, píše DPA. V dôsledku toho umiestnili tamojšie úrady do centrálneho karanténeho zariadenia 258 obyvateľov domu, kde býval.
Viac než 5 000 ďalších ľudí bývajúcich v okolí musí zostať v domácej izolácii. Polícia začala muža trestne stíhať.
Čína sa v súvislosti s koronavírusom naďalej drží stratégie nulovej tolerancie. Husto obývaná krajina čelí v súčasnosti najhoršej vlne ochorenia COVID-19 od začiatku pandémie pred viac než dvoma rokmi, pripomína DPA.
Predovšetkým Šanghaj, ale aj Peking a ďalšie čínske metropoly zaviedli lockdowny s rôznym stupňom prísnosti a v krajine pravidelne testujú stovky miliónov obyvateľov, informuje TASR.
Prípady postupne klesajú, obmedzenia sa zmierňovali
Čínske hlavné mesto však v posledných dňoch začína svoje striktné protipandemické nariadenia zmierňovať. Z toho dôvodu nezodpovednosť muža mnohých jeho obyvateľov poriadne vytočila, informuje The Guardian.
„Prešli dva dni, čo bolo mesto vyčistené a čo robí tento muž? Nechce poraziť epidémiu v Pekingu? Musel vyjsť von a ublížiť ľuďom, keď je situácia skoro stabilná?“ povedal jeden z obyvateľov mesta.
„Spoločnosť a pacient zdieľajú 50 % zodpovednosti, keďže spoločnosť nenainštalovala magnetický alarm na dvere… a to bola zodpovednosť manažmentu, ktorú by mala prevziať spoločnosť,“ kritizoval druhý človek slabý prístup miestnych orgánov.
Denník pripomína, že obrovské množstvo ľudí v karanténe sa nahnevalo obzvlášť potom, čo bolo v Pekingu za nedeľu hlásených iba 12 komunitne prenášaných prípadov. V oblastiach, kde sa za posledných sedem dní nevyskytol ani jeden prípad sa mohli začať otvárať knižnice, múzeá, divadlá a telocvične.
V miestach, kde sa ale prípady vyskytujú, čínska vláda naďalej tvrdo zasahuje. Do karantény putujú celé bytovky, ľudia majú nakázanú prácu z domu. V niektorých oblastiach sa tiež zaviedlo povinné testovanie. Obyvatelia musia mať každé 2 až 3 dni negatívny PCR test, aby sa mohli pohybovať s väčšou slobodou.
Počet prípadov klesá aj na Slovensku. Kým za posledný týždeň sa počet pozitívnych prípadov pohyboval cez 100 pozitívnych PCR za deň, za uplynulý deň to bolo iba 28 prípadov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 146 140, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 789 465 osôb.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, The Guardian, SIU