Čína sa spojila s dvomi krajinami a smeruje do Európy. Rusko so železnicou úplne vynechali

  • Čína buduje novú železničnú trať
  • Spojí ich to s Európou, Rusko odignorovali
Putin, Prezident číny
TASR/AP
  • Čína buduje novú železničnú trať
  • Spojí ich to s Európou, Rusko odignorovali

Nová železničná trať prinesie rýchlejšie spojenie medzi Čínou a Európskou úniou, pričom úplne obíde Rusko. Preprava tovaru sa skráti o celý týždeň vďaka ambicióznemu projektu, na ktorom spolupracujú Kyrgyzstan a Uzbekistan. Informuje o tom portál TN CZ

Okrem toho, že sme svedkami dôležitého politického kroku, ide aj o jeden z najvýznamnejších infraštruktúrnych projektov v regióne za posledné desaťročia.

Strategický význam projektu v hodnote 114 miliárd korún vyzdvihol kyrgyzský prezident Sadyr Žaparov počas slávnostného spustenia výstavby, o ktorom informovala agentúra Tazabek. Projekt má potenciál výrazne zmeniť obchodné trasy v celej Eurázii.

Rusko je čoraz závislejšie od Číny

Plánovaná železničná trasa má prepojiť viaceré krajiny strednej Ázie a vytvoriť nový ekonomický koridor. „Nový železničný koridor Čína-Kyrgyzstan-Uzbekistan otvorí prístup na trhy západnej Ázie a Blízkeho východu. Táto trasa umožní prepravu tovaru z Číny do Kyrgyzstanu a Strednej Ázie a odtiaľ do Turecka a ďalej do Európskej únie,“ vysvetlil Žaparov.

Projekt prichádza v čase významných geopolitických zmien, keď je Rusko po invázii na Ukrajinu a západných sankciách čoraz závislejšie od Číny, ako si všíma ukrajinské médium RBK. Túto situáciu komentoval pre TN Live rusista Karel Svoboda: „Je to jednoducho jednoznačná závislosť. Hoci Rusi hovoria o partnerstve a Číňania im to takto nejako neberú, v skutočnosti je to závislosť.“

Nová železničná trať predstavuje významný míľnik v rozvoji obchodných vzťahov medzi Áziou a Európou. Okrem ekonomických prínosov prinesie aj posilnenie politickej spolupráce medzi zapojenými krajinami a môže významne prispieť k rozvoju celého regiónu strednej Ázie.

USA chce obmedziť čínske drony 

Spojené štáty zvažujú nové pravidlá, ktoré by obmedzili alebo zakázali bezpilotné lietadlá s technológiami od zahraničných protivníkov, ako sú Čína a Rusko. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť. Oznámilo to vo štvrtok ministerstvo obchodu. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

Komerčné využívanie dronov v najväčšej svetovej ekonomike je bežné. Ministerstvo však varuje, že americkým rivalom „môžu poskytnúť možnosť vzdialene pristupovať k týmto zariadeniam, manipulovať s nimi a odhaliť citlivé údaje“.

Úrad pre priemysel a bezpečnosť znepokojuje najmä zapojenie Číny a Ruska do navrhovania, výroby alebo dodávky technológií kritických pre drony. Najnovšie snahy by mohli viesť k obmedzeniam alebo k zákazu čínskych dronov, ktoré majú dominantné postavenie na trhu v globálnom komerčnom sektore.

„Zabezpečenie dodávateľského reťazca technológií bezpilotných lietadiel je rozhodujúce pre ochranu našej národnej bezpečnosti,“ vyhlásila ministerka obchodu Gina Raimondová.

USA sa čínskej technológie obáva

Raimondová pripomenula, že Čína a Rusko „preukázali ochotu ohroziť americkú infraštruktúru a bezpečnosť prostredníctvom kybernetickej špionáže“. K zahraničným protivníkom USA patria aj Severná Kórea a Irán. Rozhodnutie o nových pravidlách pripadne nastupujúcej administratíve novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

Čínsky výrobca dronov DJI, ktorý dominuje na globálnom spotrebiteľskom trhu, pritiahol v predchádzajúcich rokoch pozornosť Washingtonu, a to aj pre svoju údajnú úlohu pri sledovaní etnických menšín v Číne.

Americkí zákonodarcovia opakovane vyjadrili obavy, že drony DJI predstavujú riziko prenosu dát, sledovania a ohrozenia národnej bezpečnosti, čo spoločnosť odmieta. Kongres v roku 2019 zakázal Pentagonu kupovať alebo používať drony a komponenty vyrobené v Číne.

Ministerstvo vo svojom vyhlásení vo štvrtok uviedlo, že verejnosť má do 4. marca možnosť pripomienkovať potenciálne pravidlá na ochranu dodávateľského reťazca pre bezpilotné lietadlá.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TN CZ, Tazabek, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá