Čína sa zmieta v Covidovom pekle. Jediná provincia ukázala pravdu o šialených číslach nakazených

  • Počty chorých zverejnili v pondelok miestne úrady
  • Čísla sú v absolútnom rozpore s oficiálnymi štatistikami krajiny
Covid v Číne
Ilustračné foto: SITA/AP
  • Počty chorých zverejnili v pondelok miestne úrady
  • Čísla sú v absolútnom rozpore s oficiálnymi štatistikami krajiny

Pandemická situácia v Číne nabrala priam apokalyptické rozmery. Takmer 90 % ľudí v Che-nane, tretej najľudnatejšej provincii Číny, je totiž aktuálne nakazených ochorením covid-19.

Počty chorých zverejnili v pondelok miestne úrady. K 6. januáru 2023 bola miera infekcie covidom v Che-nan 89 percent, povedal na tlačovej konferencii riaditeľ zdravotnej komisie provincie Kan Quancheng. Podľa zverejnených údajov sa odhaduje, že z celkovej populácie 99,4 milióna sa koronavírusom nakazilo 88,5 milióna obyvateľov provincie, informuje TASR.

Viac než 88 miliónov infikovaných Covidom

Čína bojuje s bezprecedentným nárastom prípadov po tom, čo v decembri opustila politiku nulového výskytu covidu. Tento krok nasledoval po protestoch proti lockdownom, karanténe a hromadným testom. 

Riaditeľ zdravotnej komisie Quancheng nešpecifikoval časový harmonogram, kedy presne došlo k všetkým infekciám – ale keďže predchádzajúca politika Číny s nulovým výskytom covidu obmedzovala prípady na minimum, je pravdepodobné, že veľká väčšina infekcií v Che-nane sa vyskytla v posledných týždňoch.

Odborník tiež upozornil, že zhoršenie situácie vyvrcholilo 19. decembra, „po ktorom sa trend začal zlepšovať“. Čísla chorých z provincie Che-nan sú však v absolútnom rozpore s oficiálnymi štatistikami krajiny. Podľa nich sa koronavírusom od decembrového uvoľnenia opatrení v Číne nakazilo iba 120 000 ľudí a 30 osôb zomrelo. Štatistiky pochádzajú z minulého týždňa.

Tieto údaje však neodrážajú skutočný rozsah pandémie, keďže komunistická vláda v Pekingu v decembri zúžila definíciu úmrtí na koronavírus a zrušila aj povinné testovanie na Covid. Očakáva sa, že situácia sa bude ešte zhoršovať, keďže koncom januára sa v Číne začínajú oslavy lunárneho Nového roku spojené s hromadným cestovaním.

Údaje o počte chorých sa líšia od oficiálnych štatistík

Kan Quancheng nie je jediný. Ďalší zdravotnícki úradníci tiež poskytujú údaje o počte chorých, ktoré sa značne odlišujú od oficiálnych štatistík. Podľa BBC napríklad behom Štedrého večera vysoký zdravotnícky predstaviteľ v prístavnom meste Qingdao oznámil, že každý deň sa nakazí pol milióna ľudí. Tieto čísla prípadov boli údajne rýchlo odstránené zo správ.

Čínski predstavitelia tiež uviedli, že nezahrnú antivírusový liek Paxlovid, od spoločnosti Pfizer, ktorý sa používa na liečbu covidu, do svojich základných systémov zdravotného poistenia. Dôvodom má byť vysoká cena lieku.

Tento liek, ktorý je do 31. marca dočasne krytý širokým čínskym systémom zdravotného poistenia, zaznamenal prudký nárast dopytu potom, ako sa behom minulého mesiaca rapídne zvýšil počet infikovaných v krajine.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Čína sa otvorila po protestoch

Ako sme ťa už informovali, v Číne sa počas novembra a decembra 2022 organizovalo niekoľko vĺn protestov, ktoré boli vyvolané prísnymi reštrikciami a opatreniami proti koronavírusu. Čínska metropola Peking a dve ďalšie mestá začali začiatkom decembra pomaly otvárať mnohé predajne a obchody a zmiernili prísne pravidlá testovania na koronavírus. Na základe protestov, ktoré boli v krajine vyvolané, začala čínska vláda postupne uvoľňovať tvrdé pravidlá založené na nulovej tolerancii covidu.

V Pekingu sa od začiatku decembra nemusia ľudia dochádzajúci za prácou preukazovať negatívnym testom na covid nie starším ako 48 hodín na to, aby mohli využívať mestskú hromadnú dopravu.

Protesty v Číne
zdroj: TASR/AP/Jose Luis Magana TASR/AP/Jose Luis Magana

Rovnaké pravidlá platia aj vo finančnom centre Číny, v Šanghaji, kde bol minulý rok zavedený tvrdý dvojmesačný lockdown. Tamojší obyvatelia nepotrebujú už negatívny test ani pri vstupe do vonkajších verejných priestranstiev, akými sú napríklad parky či turistické atrakcie.

Mesto Chang-čou na východe Číny ukončilo aj pravidelné hromadné testovanie tamojšej 10-miliónovej populácie. Naďalej sa musia testovať už len osoby, ktoré žijú v domovoch pre seniorov alebo tam prichádzajú na návštevy. Testovanie stále prebieha aj na školách a v škôlkach.

V hlavnom meste severozápadného regiónu Sin-ťiang Urumči sa ešte začiatkom decembra otvorili supermarkety, hotely, reštaurácie a lyžiarske strediská. V tomto štvormiliónovom meste bol zavedený jeden z najdlhšie trvajúcich lockdownov v Číne – niektoré oblasti boli zavreté od augusta do novembra. Novembrový požiar v Urumči, ku ktorého tragickým následkom údajne prispeli aj platné obmedzenia pohybu, odštartoval v Číne vlnu proticovidových protestov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, BBC, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá