Čína si v Európe zakladá tajnú políciu. Občanov „lovia“ a nútia k návratu

  • V západných krajinách vznikajú čínske policajné služobné strediská
  • Vydierajú ľudí, prenasledujú ich a nútia k návratu do Číny
  • Ide o neoficiálne procesy
Čínski policajti zoskupení v rade hladia na zástavy európskej únie
Flickr/Colin J Unsplash/Guillaume Perigois
  • V západných krajinách vznikajú čínske policajné služobné strediská
  • Vydierajú ľudí, prenasledujú ich a nútia k návratu do Číny
  • Ide o neoficiálne procesy

Úrady spojené s čínskou stranou „úradujú“ aj v západnom svete. Konkrétne v Londýne ich rukou vznikajú neoficiálne čínske policajné stanice, ktoré majú kurióznu úlohu. Údajne je ich funkciou vyhľadávanie čínskych občanov v snahe prinútiť ich vrátiť sa domov.

Podľa britského denníku The Telegraph sa Pekingu za posledných pár rokov podarilo zriadiť 54 „zámorských policajných služobných stredísk“. Deje sa tak v rámci snahy hlavného mesta najľudnatejšieho štátu sveta rozšíriť svoje právomoci do zahraničia.

Zariadenia nesú názov „Zámorské služobné stanice 110″, pričom číslo 110 predstavuje telefónny kontakt na čínsku národnú políciu. Podľa správy, ktorú tento týždeň zverejnila nezisková organizácia Safeguard Defenders, ich prevádzkujú čínske komunitné združenia v rôznych krajinách.

Nárast ich počtu prichádza v čase, keď Peking čelí obvineniam z obťažovania politických disidentov na cudzej pôde. Niektorí politickí exulanti tvrdia, že Čína zneužíva Interpol na návrat disidentov vrátane cudzích štátnych príslušníkov. Avšak neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by podporil domnienky, že Peking na to využíva aj svoje „služobné stanice“.

Nachádzajú sa v čínskych reštauráciách

Prípadu sa venoval aj The Washington Free Beacon, podľa ktorého sa v Európe nachádza až 36 zo spomínaných 54 čínskych zámorských policajných služobných stredísk. Na území Spojeného kráľovstva ich „základne“ evidujú v čínskych obchodoch či reštauráciách.

Jedna z takýchto „staníc“ v Londýne je registrovaná ako realitná kancelária. Tá však pre britský Telegraph akékoľvek prepojenia odmietla. Uviedli však, že kanceláriu využíva aj právnická firma. Tá na svojej webovej stránke uvádza, že sa zaoberá prevažne otázkami čínskeho prisťahovalectva.

Vyšetrovatelia a organizácia Safeguard Defenders vysvetľujú, že stanice svoju funkciu skrývajú za tvrdenia, podľa ktorých len pomáhajú čínskym cestovateľom s formalitami a papierovaním. V skutočnosti však podľa nich „lovia a vydierajú čínskych občanov, aby ich prinútili vrátiť sa domov“. Činnosť centier má navyše prebiehať „pod dohľadom“.

„Vo všeobecnosti majú tieto stanice dobrý aj zlý účel,“ vysvetľuje Peter Dahlin, riaditeľ Safeguard Defenders.

„Podľa čínskych turistov tu sú na to, aby pomáhali tým, ktorí sa dostanú do problémov. Môžu pôsobiť ako spojka s miestnou políciou, v podstate môžu priamo pomôcť. Problém je v tom, že v týchto rôznych krajinách nie sú riadne zaregistrovaní (ako policajní príslušníci),“ podotýka.

„Toto všetko sa deje pod radarom, v tomto prípade mimo dohľadu britského ľudu a britskej polície, zameranej na čínsku diaspóru,“ dodal riaditeľ organizácie.

Stanice po celom svete

V Európe sa doposiaľ vie o čínskych staniciach v 16 krajinách vrátane Francúzska, Španielska, Británie a Nemecka. V Amerike, Ázii či Afrike ich zrejme funguje menej. Podľa správy Safeguard Defenders však takéto čínske zámorské policajné stredisko pôsobí aj v New Yorku.

Jeden prípad fungovania stredísk zdokumentovali aj čínske médiá. Informujú o mužovi, ktorého príslušníci „Zámorskej služobnej stanice 110″ v Madride vypátrali pre znečistenie životného prostredia. Prinútili ho zúčastniť sa „videohovoru s agentmi verejnej bezpečnosti a prokurátorom“ v Číne.

Centrá údajne ľuďom hrozia, že ak sa nevrátia do Číny, vypnú im v ich domácnostiach elektrinu a ich príbuzným obmedzia prístup do verejných škôl.

Čínska vláda sa vyhýba súdnemu konaniu

Vydieraním čínskych občanov namiesto „postupovania podľa formálnych procesov“ Peking obmedzuje západné vlády v ich dohľade na zachovávanie ľudských práv.

Čína sa taktiež vyhýba ťažkostiam spojeným so súdnymi konaniam ohľadom vydávania utečencov.

„Legálne čínske obyvateľstvo v zahraničí to ponecháva plne vystavené mimozákonným cieľom čínskej polície. Nie sú pritom vôbec  – alebo len trošičku – chránení, čo by im však malo teoreticky zabezpečovať vnútroštátne aj medzinárodné právo,“ píše sa v správe Safeguard Defenders.

Zámorské služobné stanice 110 sú len jedným z aspektov procesu, ktorý organizácia opisuje ako „rozsiahlu celoštátnu kampaň na boj proti rastúcemu počtu podvodov a telekomunikačných podvodov čínskych štátnych príslušníkov žijúcich v zahraničí“.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Telegraph, The Washington Free Beacon

Najnovšie videá

Trendové videá