Čína šikanuje Taiwan. Už štyri dni k nemu lieta rekordne veľa čínskych stíhačiek a bombardérov
- V pondelok narušilo taiwanský vzdušný priestor rekordné množstvo bojových lietadiel. Bolo ich až 56
- Boli medzi nimi transportéry, stíhačky aj bombardéry schopné niesť jadrové bomby
- Vojenská eskalácia medzi oboma krajinami trvá od piatku. Čína si pripomínala výročie vzniku
- Taiwan je v pohotovosti chce sa brániť sám. Spojené štáty hovoria o provokácii
- V pondelok narušilo taiwanský vzdušný priestor rekordné množstvo bojových lietadiel. Bolo ich až 56
- Boli medzi nimi transportéry, stíhačky aj bombardéry schopné niesť jadrové bomby
- Vojenská eskalácia medzi oboma krajinami trvá od piatku. Čína si pripomínala výročie vzniku
- Taiwan je v pohotovosti chce sa brániť sám. Spojené štáty hovoria o provokácii
Napätie medzi Čínou a ostrovným štátom Taiwan by sa dalo krájať. Už v minulosti sme viackrát písali, že Taiwan sa domnieva, že ho Peking „šikanuje“. Počas septembra posielal do taiwanského vzdušného priestoru neustále veľké množstvo stíhačiek.
Teraz Čína ešte svoju činnosť zintenzívnila a ku ostrovu v pondelok mierilo rekordné množstvo stíhačiek, až 52 bojových lietadiel. Taiwanské ministerstvo obrany vo pondelok identifikovalo 34 stíhacích lietadiel čínskej výroby J-16, 2 stíhačky ruskej výroby SU-30, 2 nákladné lietadlá čínskej výrob Y-8, 2 výsadkové lietadlá čínskej výroby KJ-500 a 12 bombardérov čínskej výroby H-6. Práve bombardéry H-6 sú schopné niesť aj jadrové bomby.
Aj počas noci z pondelka na utorok bol narušený vzdušný priestor 4 stíhačkami J-16. Dohromady tak za pondelok ku ostrovu mierilo 56 lietadiel. Taiwanské vojenské letectvo monitorovalo pohyb čínskych lietadiel svojím systémom protivzdušnej obrany, uvádza TASR.
Eskalácia trvá od piatku, Čína si pripomínala výročie vzniku
Vojenské napätie medzi oboma krajinami trvá od piatku, keď si Čínska ľudová republika pripomenula 72. výročie svojho vzniku. V tento deň Čína vyslala nad Taiwan 38 bojových lietadiel, na sobotňajšej misii sa zúčastnilo ešte jedno lietadlo navyše. V nedeľu preniklo do vzdušnej obrannej zóny (ADIZ) 16 strojov. Dohromady tak za štyri dni narušilo taiwanský vzdušný priestor 148 čínskych bojových lietadiel.
Za posledný rok sa zintenzívnilo narúšanie taiwanského vzdušného priestoru, ktorý čínske armádne lietadlá narúšajú takmer každý deň. Väčšinou však ide o menšie skupinky lietadiel.
Čína razí „princíp jednej Číny“ a považuje Taiwan za odštiepeneckú provinciu, ktorá bude jedného dňa znovu zjednotená s pevninou.
Pred možnou inváziou zo strany Číny varovali aj predstavitelia amerického ministerstva obrany.
Oba štáty vznikli po občianskej vojne v roku 1949, v dôsledku ktorej sa komunisti dostali k moci v pevninskej Číne a nacionalisti vedení generálom Čankajškom ušli na Taiwan. Peking aj v minulosti zvyšoval tlak na Taiwan, aby ho prinútil uznať svoju suverenitu. Taiwanskí predstavitelia však vyhlasujú, že Taiwan je nezávislý štát a bude brániť slobodu a demokraciu. Jeho najdôležitejším podporovateľom sú Spojené štáty, ktoré nepopreli ani nepotvrdili, že by v prípade vojenskej invázie na ostrov odpovedali vojenskou silou.
Taiwan je v pohotovosti, Spojené štáty znepokojené
Premiér Taiwanu Su Tseng-chang uviedol, že krajina je v pohotovosti, pripravená prípadný útok odraziť aj sama. Čínsku aktivitu nazval v rozpore s regionálnym mierom, uvádza NBC News.
Taiwan nazýva opakované čínske prelety „sivou zónou“, ktorých cieľom je opotrebovať a unaviť taiwanské sily opakovanými preletmi. Domnievajú sa, že tiež chcú testovať reakcie Taiwanu.
„Taiwan musí byť v pohotovosti. Čína má stále lepší prehľad,“ povedal premiér novinárom v Taipei. „Svet tiež zaznamenal opakované porušovanie čínskeho regionálneho mieru a tlaku na Taiwan.“
Dodal, že Taiwan sa v prvom rade musí pri svojej obrane spoliehať na seba, a za týmto účelom prebieha modernizácia armády.
Znepokojenie vyjadrilo aj ministerstvo zahraničia Spojených štátov. „USA sú veľmi znepokojené provokatívnou vojenskou aktivitou Čínskej ľudovej republiky v blízkosti Taiwanu, ktorá je destabilizujúca, riskuje nesprávne prepočty a narúša mier a stabilitu v regióne. Naliehavo žiadame Peking, aby zastavil svoj vojenský, diplomatický a ekonomický tlak a nátlak voči Taiwanu,“ uviedol hovorca ministerstva Ned Prince vo vyhlásení.
„Naďalej budeme stáť s priateľmi a spojencami, aby sme posilnili našu spoločnú prosperitu, bezpečnosť a hodnoty a prehĺbili svoje vzťahy s demokratickým Taiwanom“ dodal Prince.
Zdroje: TASR, NBC News, US Department od State