Čína stavia údernú superponorku schopnú niesť hypersonické rakety. Je vybavená pokročilými technológiami

  • Jej účelom má byť posilnenie čínskej námornej sily
  • Juhočínske more predstavuje strategicky dôležitú oblasť pre tajné operácie
Navy_Warship_Hypersonics927529
Čína má podľa najnovších informácií stavať ponorku schopnú niesť hypersonické rakety. TASR/AP Photo/Gerald Herbert
  • Jej účelom má byť posilnenie čínskej námornej sily
  • Juhočínske more predstavuje strategicky dôležitú oblasť pre tajné operácie

Okrem Blízkeho východu a Ukrajiny predstavuje oblasť Číny a Taiwanu ďalší konfliktný región, hoci zatiaľ ani zďaleka nie taký otvorený. Portál South China Morning Post v tejto súvislosti informuje o najnovšom vývoji – nová čínska ponorka vo výstavbe vo Wuchane môže byť vybavená pokročilými hypersonickými raketami Typhon, čo môže v konečnom dôsledku potenciálne posunúť regionálnu bezpečnostnú rovnováhu.

Zatiaľ čo Čínska ľudová oslobodenecká armáda (PLA) nepotvrdila vývoj tejto väčšej triedy ponoriek, správa v Naval & Merchant Ships, publikácii vlastnenej China State Shipbuilding Corporation, popisuje jej dizajn a schopnosti, čím nepriamo potvrdzuje jej existenciu a zároveň aj účel.

Obrana voči narastajúcej zahraničnej vojenskej prítomnosti

Interesting engineering prízvukuje, že správa zverejnená začiatkom tohto mesiaca naznačuje, že ponorka má posilniť čínsku námornú silu v reakcii na zvyšujúcu sa zahraničnú vojenskú prítomnosť v regióne.

Zdôrazňuje americké rozmiestnenie odpaľovacích zariadení rakiet Typhon na filipínskom ostrove Luzon počas spoločného cvičenia vlani v apríli. Tieto odpaľovacie zariadenia môžu odpaľovať viacúčelové rakety dlhého doletu schopné zasiahnuť ciele v Číne, Rusku a v Severnej Kórei, informoval portál South China Morning Post.

Podľa správy je nová ponorka schopná niesť pokročilé hypersonické strely, čo umožňuje skryté útoky mimo nepriateľskej obrany a možnosť rozmiestniť jadrové hlavice v prípade potreby.

V spolupráci s inými vojenskými silami pomôže odradiť skupiny nepriateľských nosičov a základne v rámci prvého ostrovného reťazca. Prvý ostrovný reťazec, ktorý vedie z Japonska na Filipíny, je kľúčovou súčasťou stratégie USA a kľúčovou obrannou bariérou proti PLA.

Správa tiež naznačuje, že nová čínska ponorka, či už operuje samostatne alebo v malých skupinách, by mohla prinútiť nepriateľské sily, aby sa rozprestierali a vytvorili tak asymetrický odstrašujúci prostriedok.

Hovorí sa, že tento prístup by dal hlavným čínskym silám rozhodujúcu výhodu tak v palebnej, ako aj pracovnej sile, čím by sa zvýšili ich šance na víťazstvo v kľúčových operačných zónach.

Satelitné snímky prvýkrát zachytili novú ponorku v lodenici vo Wuchane v polovici roku 2024. Zdá sa, že obsahuje pokročilé technológie vrátane vertikálneho odpaľovacieho systému (VLS) pre plavidlá a protilodné balistické strely spolu so zvislým stabilizátorom v tvare X pre lepšiu obratnosť a stabilitu.

Portál South China Morning Post ešte začiatkom januára oznámil, že čínski vedci vyvinuli automatický kanón schopný vypáliť 450 000 nábojov za minútu a zostreliť rakety s nadzvukovou rýchlosťou vyššou ako 7 Mach (8 300 km/h). Bolo upresnené, že špecialisti vyriešili aj problém dopĺňania munície pre tento druh zbraní.

Čína hovorí, že reaguje na aktivity USA

Peking neustále kritizuje americké rozmiestnenie odpaľovacích zariadení Typhon na ostrove Luzon, vyzývajúc na ich odstránenie a označuje systém ako „strategickú výhodu a útočnú zbraň“.

USA tiež rokujú o nasadení systémov Typhon v Japonsku, Nemecku a Dánsku ako súčasť širšej stratégie na „odstrašenie odmietnutím“, s cieľom zablokovať kľúčové prechody do a zo západného Pacifiku, aby v prípade potreby čelili Číne.

Aby čelilo vojenským akciám v blízkosti svojich hraníc, čínske námorníctvo výrazne rozšírilo svoje strategické a taktické zbrane, pričom kladie dôraz na diaľkové, skryté a presné údery proti nepriateľským vlastiam a zámorským základniam.

Pohonný systém nezávislý od vzduchu by sa mohol ukázať ako obzvlášť užitočný v spornom Juhočínskom mori, ktoré má priemernú hĺbku viac ako 1,1 km a zložité podmorské prvky, ako sú ostrovy, útesy a hlboké priekopy, čo vytvára náročné, ale zo strategického hľadiska cenné prostredie pre tajné operácie.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Interesting Engineering, South China Morning Post

Najnovšie videá

Trendové videá