Čína testuje záhadné hypersonické drony (VIDEO)
- Čínske testy hypersonických dronov ukazujú veľký technologický skok
- Nové zábery odhalili aj tajomné zariadenie pod bombardérom H-6
- Čínske testy hypersonických dronov ukazujú veľký technologický skok
- Nové zábery odhalili aj tajomné zariadenie pod bombardérom H-6
Nové zábery a fotografie odhalili testovanie čínskych ultra rýchlych leteckých bezposádkových lietadiel. Testy zahŕňali podľa špecializovaného portálu The Warzone vzdušné vypustenie z dronu TB-001 a z vysokého atmosférického balóna. Tieto dizajny sú spojené s platformou MD-22, ktorá sa po prvýkrát objavila pred dvoma rokmi ako hypersonická testovacia platforma.
Video poskytuje detailný pohľad na modely označené ako MD-19, MD-21 a nečitateľné „MD-2“. Všetky tieto platformy majú podobné dizajnové prvky ako MD-22: klinovité trupové telo, deltovité krídla a dvojité šikmo sklonené chvostové plochy. MD-19 disponuje zasúvateľným podvozkom, rovnako ako maketa MD-22 predstavená na Zhuhai Airshow v roku 2022.
Podľa dostupných informácií je MD-22 približne 10,8 metra dlhá s rozpätím krídiel 4,5 metra, prázdnou hmotnosťou 1 tona a maximálnou vzletovou hmotnosťou 4 tony. Jej deklarovaná rýchlosť dosahuje Mach 7 s doletom až 8 000 kilometrov, hoci tieto čísla vyzerajú byť veľmi ambiciózne.
Pohon a vypustenie z dronov a balónov
Pohon MD-22 a príbuzných modelov ostáva nejasný. Zábery naznačujú konfiguráciu s jedným hlavným vzduchovým motorom, pravdepodobne doplneným o dvojicu raketových motorov. Táto kombinácia je typická pre lietadlá s hypersonickým pohonom, ako sú ramjety alebo scramjety, ktoré potrebujú na začiatku zrýchlenie pomocou rakiet.
中国临近空间宽域飞行器研制试验首次公开披露!😃 pic.twitter.com/mLkCQQ5zX1
— DS北风(风哥) (@WenJian0922) December 16, 2024
Zábery ukazujú model MD-19, ktorý bol vypustený z dronu TB-001 a následne pristál na bežnej pristávacej dráhe. Nie je známe, či bol let poháňaný alebo či lietadlo len plachtilo. Veľkostne je MD-19 kratší ako TB-001, meria medzi 2,5 a 3,35 metra.
Ďalší test ukázal lietadlo „MD-2“, ktoré bolo vynesené vysokým balónom a vypustené vo vysokej nadmorskej výške. Nie je jasné, či letelo poháňané alebo ako bolo následne zachytené. Čína dlhodobo využíva balóny na testovanie hypersonických a príbuzných technológií.
Nová záhada: neznáme zariadenie pod bombardérom H-6
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.