Čína testuje záhadné hypersonické drony (VIDEO)

  • Čínske testy hypersonických dronov ukazujú veľký technologický skok
  • Nové zábery odhalili aj tajomné zariadenie pod bombardérom H-6
HARM 3
  • Čínske testy hypersonických dronov ukazujú veľký technologický skok
  • Nové zábery odhalili aj tajomné zariadenie pod bombardérom H-6

Nedávno sa objavila fotografia čínskeho bombardéra H-6 nesúceho tajomný tmavý objekt pod svojou trupovou časťou. Objekt nie je identický s dronom WZ-8, ktorý je známy ako raketovo poháňaný prieskumný prostriedok.

Tvar a rozmery tohto objektu naznačujú možnosť, že ide o širší a väčší derivát spojený s platformou MD-22 alebo iným hypersonickým testovacím zariadením. Niektoré špekulácie hovoria o prípadnom prototypovom vozidle typu MD-22, ktoré pravdepodobne vykonáva testy hypersonických technológií.

Existuje aj teória, že tento objekt by mohol byť spojený s programom čínskych vesmírnych raketoplánov. V minulosti testovali podobné dizajny, ako napríklad šenlong, ktorý niesol bombardér H-6 pri svojich prvých testoch. Tvar však nenaznačuje klasické prvky vesmírnych raketoplánov, čo z neho robí menej pravdepodobnú možnosť.

Ambície a výbuch vývoja hypersonických technológií

Všetky MD-modely naznačujú, že ide buď o testovacie platformy podporujúce vývoj hypersonických technológií, alebo o členov väčšej rodiny rôzne škálovaných dizajnov. Predchádzajúce informácie ukázali čínske bombardéry H-6 nesúce hypersonické lietadlá, ako aj testy raketovo poháňaných dronov WZ-8.

Prípadné operacionalizovanie týchto platforiem by mohlo pokryť misie ako kinetické útoky alebo spravodajské úlohy (ISR). Hypersonické lietadlá by mohli byť použité ako zbrane alebo ako príležitostné nosiče špecifických nákladov. Flexibilita vypúšťania z dronov a balónov by navyše značne rozšírila ich operačné možnosti.

Čínske hypersonické testovacie platformy MD-19, MD-21 a MD-22 dokazujú intenzívne investície Pekingu do hypersonických technológií. Zábery naznačujú prepojenie týchto platforiem so sériou testov, ktoré majú za cieľ posilniť schopnosť Číny vyvinúť hypersonické útočné aj prieskumné systémy.

Aj keď presné účely a detaily o pohonoch zostávajú zahalené, je jasné, že Peking má veľké ambície v oblasti budúcich hypersonických schopností. Navyše, nové tajomné zariadenie pod bombardérom H-6 naznačuje, že Čína môže pracovať na ešte výkonnejších a sofistikovanejších systémoch, ktoré by mohli dramaticky ovplyvniť globálnu strategickú rovnováhu.

Peking nielenže testuje hypersonické technológie, ale aj experimentuje s rôznymi metódami ich vypúšťania a nasadenia. Či už ide o vypúšťanie z dronov, balónov, alebo bombardérov, Čína sa snaží maximalizovať flexibilitu a efektívnosť týchto systémov. Tieto kroky vysielajú silný signál o rastúcej konkurencii v oblasti hypersonických zbraní, ktorá bude v nasledujúcich rokoch kľúčovým bodom geopolitického napätia.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Warzone, The Warzone

Najnovšie videá

Trendové videá