Čína vytvorí prvé zelené mesto pokryté miliónmi rastlín. Bude bojovať proti znečisteniu

  • Čína sa rozhodla vytvoriť prvé "zelené mesto"
  • Budovy v ňom budú pokryté zeleňou, aby bojovali proti znečisteniu a globálnemu otepľovaniu
  • Mesto má byť hotové už o niekoľko rokov a je pripravené pre približne 30 000 obyvateľov
Zelené mesto Liuzhou v Číne má vyzerať takto
stefanoboeriarchitetti.net
  • Čína sa rozhodla vytvoriť prvé "zelené mesto"
  • Budovy v ňom budú pokryté zeleňou, aby bojovali proti znečisteniu a globálnemu otepľovaniu
  • Mesto má byť hotové už o niekoľko rokov a je pripravené pre približne 30 000 obyvateľov

Čína je jedným z najväčších znečisťovateľov našej planéty a hoci je to dnes pri obrovskom priemysle a zaľudnení akosi prirodzené, svoj dlh sa planéte pokúsi splatiť novým projektom. Už o niekoľko rokov má vyrásť takzvané zelené mesto, kde každú z budov bude pokrývať zeleň bojujúca proti znečisteniu ovzdušia a klimatickým zmenám.

Liuzhou Forest City bude domovom pre 30 000 obyvateľov, ktorých domy, hotely, kancelárie, nemocnice aj školy bude dokopy pokrývať 40 000 stromov a milión ďalších rastlín v počte viac ako sto druhov. Táto zeleň má z ovzdušia absorbovať neuveriteľných 10 000 ton CO2 a 57 ton znečisťujúcich látok ročne, pričom vyprodukuje približne 900 ton čistého kyslíka.

Mesto má vyrásť na juhu Číny, blízko rieky Liu a hornatej oblasti Guangxi, a so stavbou sa má začať už v roku 2020. Jeho celková odhadovaná rozloha je 175 hektárov a s ostatnými mestami ho spoja rýchlovlaky či elektrické automobily. Plánovaná je výstavba rezidenčných domov, komerčných priestorov, vlastnej nemocnice aj dvoch škôl. Budovy budú klimatizované vďaka geotermálnym zdrojom energie a fotovoltaických (solárnych) panelov na strechách.


Za samotným projektom však nestoja Číňania, ale architekti z Európy, ktorých si privolali na pomoc. O návrh sa postaralo prestížne talianske štúdio Stefano Boeri Architetti z Milána, ktoré sa zameriava práve na urbanizmus a stavbu so „zelenou fasádou“ už predstavilo aj na domácej pôde vo Švajčiarsku (Bosco Verticale alebo La Tour des Cedres pozri TU). Takáto forma výstavby má podľa jej autorov znížiť priemernú teplotu miesta, vytvoriť akési prirodzené protihlukové bariéry a napomôcť biodiverzite.

Zdroj: dailymail.co.uk

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá