Čína zaviedla análne testovanie turistov. Nad kúpou kontroverzných testov uvažovalo aj Slovensko

  • Kontroverzná myšlienka čínskych úradov sa rýchlo stala skutočnosťou
  • Čínska vláda rozhodla, že análne testovanie na prítomnosť koronavírusu bude nateraz povinné pre cestujúcich, ktorí do krajiny prichádzajú zo zahraničia
24_01_2021_testovanie_koronavirus_Presov_06754719
TASR/Milan Kapusta
  • Kontroverzná myšlienka čínskych úradov sa rýchlo stala skutočnosťou
  • Čínska vláda rozhodla, že análne testovanie na prítomnosť koronavírusu bude nateraz povinné pre cestujúcich, ktorí do krajiny prichádzajú zo zahraničia

Kontroverzný typ testovania musia absolvovať tí ľudia, ktorých kontrola vyhodnotí za najviac rizikových. Agentúra Reuters však informuje, že takéto testy sa zďaleka nevzťahujú len na turistov prichádzajúcich z cudziny. Ešte v januári, keď krajina zaznamenala prudký nárast infikovaných, niektoré mestá spustili análne testovanie ich obyvateľov.

Tento nepríjemný spôsob testovania na prítomnosť koronavírusu spočíva v zavedení vatového tampónu dlhého tri až päť centimetrov do konečníka, následne sa musí niekoľkokrát otočiť.

Zabilo očkovanie sestričku v Rakúsku? Vyšetrovanie poskytlo jednoznačnú odpoveď

Nová, nevšedná metóda, bola doteraz v Číne testovaná najmä na ľuďoch, ktorí sa ocitli v karanténe. Tamojšie úrady krajiny sa však rozhodli zaviesť nové cestovné požiadavky na hlavných letiskách v Pekingu a Šanghaji. Vytvárajú sa tu takzvané testovacie uzly, ktoré zachytávajú ľudí prichádzajúcich do krajiny, ktorí sú následne podrobení análnemu testu na COVID-19.

Sťažnosti na duševné problémy

Aj keď si lekári v Pekingu kontroverznú testovaciu metódu pochvaľujú, zahraniční vedci o nej nie sú nijako zvlášť presvedčení. Japonsko dokonca požiadalo Čínu, aby zastavila análne testovanie, pretože je spojené s duševnými trápením ľudí.

„Niektorí Japonci hlásili na našom veľvyslanectve v Číne, že boli testovaní výtermi z konečníka, ktoré im spôsobovali veľké psychologické ťažkosti,“ uviedol na tlačovej konferencii tajomník japonskej vlády Katsunobu Kato.

Prijal by si rektálne testovanie aj na Slovensku?

Čínske ministerstvo zahraničných vecí sa metódy nechce vzdať. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin tvrdí, že rozhodnutie zaviesť análne testy je založené výlučne na vedeckých poznatkoch. Objasňuje, že je v súlade s meniacimi sa epidemickými opatreniami a s platnými zákonmi, informoval o tom The Guardian.

Podľa pekinských predstaviteľov žiadne iné testovania na prítomnosť vírusu neposkytujú tak presné výsledky ako tento typ skríningu.

Li Tongzeng, zástupca riaditeľa infekčných chorôb v nemocnici Beijing You’an uviedol, že štúdie preukázali, že rektálne výtery sú lepšie, pretože vírusové stopy zostávajú vo vzorkách stolice dlhšie ako v nose alebo v krku.

Uvažovalo nad nimi aj Slovensko

Keď premiér Matovič dostal na tlačovej konferencii otázku ohľadom análnych testov z Číny, spolu s ministrom zdravotníctva priznali, že uvažovali aj nad takouto formou testovania.

„Je k dispozícii jeden test, ktorí zo stolice dokáže s veľmi podrobnou presnosťou stanoviť tento vírus. Podobne ako ho vieme stanoviť z horných dýchacích ciest. Uvažovali sme aj o nákupe takéhoto testu,“ povedal Marek Krajčí.

Pribudlo 1 978 nakazených a desiatky úmrtí. Potvrdilo sa, že u nás rozšírená mutácia vírusu je smrteľnejšia o 64 %

„Priznám sa, že počas mojej karantény som z mojej izby strávil niekoľko hodín telefonovaním do Indie, práve s majiteľom tejto firmy,“ potvrdil Matovič.

Zaujímal sa podľa jeho slov o to, ako veľmi je test hodnoverný. Podľa Matoviča môže byť vzorka odobratá nielen zo stolice, ale aj z hlienu alebo zo slín. Za benefit pokladá skutočnosť, že v prípade testu zo stolice je možné vírus identifikovať o dva dni skôr ako v prípade klasického PCR testu.

Mínusom je zase to, že vírus môže byť takto zachytený ešte aj 6 týždňov po prekonaní choroby. Podľa Matoviča by sme týmito testami riskovali, že pošleme do karantény už aj neinfekčných ľudí.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Reuters, The Guardian, TS/Oľano, NCBI

Najnovšie videá

Trendové videá