Číňania tvrdia, že vyvinuli „neviditeľný plášť“ pre tanky. Ukrajinci majú vlastný a lacný fígeľ
- Čína tvrdí, že vyvinula technológiu, ktorá dokáže ochrániť vojenskú techniku pred radarmi a satelitmi
- Ukrajinci tiež vynašli lacný spôsob ochrany
- Čína tvrdí, že vyvinula technológiu, ktorá dokáže ochrániť vojenskú techniku pred radarmi a satelitmi
- Ukrajinci tiež vynašli lacný spôsob ochrany
Čína tvrdí, že vyvinula „neviditeľný plášť,“ technológiu, ktorá dokáže ochrániť vojenskú techniku na zemi pred vševidiacimi „očami“ radarov a satelitov.
Ukrajinci tiež uvádzajú, že našli účinný spôsob, ako oklamať ruské termovíziu. Ukrajinský spôsob je navyše veľmi lacný a, ako sa ukazuje, aj účinný.
Pokročilé radarové satelity dokážu rozpoznať predmety o veľkosti krabice od topánok
Ako sme videli v predchádzajúcich mesiacoch, satelity a radary sú veľmi mocnými zbraňami v rukách nepriateľov. Spojené štáty vydali prvé varovania, že Ukrajine môže hroziť nová ruská invázia už v októbri minulého roka.
Odvtedy varovania, ktoré podporovali spravodajské informácie, prichádzali s čoraz väčšou intenzitou. Ako sme zistili 24. februára, americké spravodajské informácie boli veľmi presné a Rusi naozaj pripravovali inváziu.
Očividne sa pripravovali aj Ukrajinci, aj keď predstavitelia Ukrajiny hrozbu na verejnosti popierali.
Za tieto spravodajské informácie vďačili USA vo veľkom aj satelitom a radarom. Pokročilé vojenské radary dokážu odhaliť zbrane alebo zariadenia, ktoré sú pre štandardné kamery neviditeľné. Satelity vedia z vesmíru rozpoznať predmety také malé ako krabica od topánok.
Na rozdiel od teleskopického satelitu, ktorý môže fungovať iba cez deň, radarové satelity vedia zhotoviť krištáľovo čisté fotografie aj v noci.
Čína teraz hlási, že vyvinula látku, ktorá funguje ako „neviditeľný plášť“ z Harryho Pottera. Látku možno natiahnuť na celý rad rôznych vojenských zariadení, ako sú tanky, delostrelecké systémy, radary či systémy vzdušnej obrany.
Technika by vyzerala ako kúsok zeme, na ktorom nič nie je
Vojenská technika „oblečená“ do tohto plášťa by z radarových satelitov vyzerala, akoby to bol „kúsok zeme, na ktorom nie je nič“.
Za čínskym úspechom majú stáť vedci z Technickej univerzity letectva. Výskumník Sü Che novinárom z South China Morning Post vysvetlil, že plášť má niekoľko vrstiev.
Vrchná časť tohto zariadenia je tenká tkanina s niekoľkými tlačenými obvodmi, vyrobená pomocou špeciálnej technológie 3D tlače, ktorá dokáže manipulovať s elektromagnetickými vlnami. Viac vrstiev zahŕňa plast a tenké kovy označované ako „meta povrch“, ktorý má schopnosť posunúť smer spätného signálu, aby napodobnil radarový podpis rovinatej krajiny.
Vedec však hovorí, že samotná látka na kamufláž nestačí. „Musí pracovať s inými metódami vrátane redukcie tepla, optickej kamufláže a návnad, aby sa dosiahli požadované účinky,“ povedal vedec. Pri správnej kombinácii techník by vedel napríklad pred raketami zamaskovať až 80 % vojenských cieľov.
V ostatných rokoch vzniklo veľa materiálov a mnoho ďalších, ktoré by mohli slúžiť na kamufláž, sa ešte len vyvíja.
Na podobnom princípe fungujú aj stíhačky stealth, ktoré tiež radary nepriateľov nedokážu zachytiť. Stíhačky sú „neviditeľné“ iba vo vzduchu.
Ukrajincom stačil lacný penový matrac
Lacný spôsob, ako oklamať ruskú vojenskú techniku, našli Ukrajinci. Ruským termovíznym dronom zabránili v detekcii ľudského tepla pomocou tenkého penového matraca – karimatky.
„Držali sme karimatky nad hlavou,“ povedal pre Financial Times Oleksandr Konoko, veliteľ ukrajinského práporu v kyjevskej oblasti.
Veliteľ tvrdí, že penové matrace boli účinným a lacným spôsobom kamufláže. Jedna karimatka mala vyjsť na 1,8 eur.
Jeho muži sa pomocou kamufláže rozdelili do malých skupín a pod rúškom noci sa nepozorovane pohybovali. Ich cieľom boli ruské jednotky, ktoré v noci spali.
Tie následne v noci prepadli a pomocou protitankových zbraní zo Západu zaútočili. Po vystrelení striel z Javelinov alebo NLAW-u sa nepozorovane stratili.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: South China Morning Post, Financial Times