V Číne vyrastie prvý vertikálny les

  • Taliansky architekt Stefano Boeri Architetti sa rozhodol priniesť koncept vertikálnej záhrady, známy predovšetkým v Miláne, aj do čínskeho mesta Nanjing.
smogcover
ibtimes.co.uk/stefanoboeriarchitetti.net
  • Taliansky architekt Stefano Boeri Architetti sa rozhodol priniesť koncept vertikálnej záhrady, známy predovšetkým v Miláne, aj do čínskeho mesta Nanjing.

Výstava budov je v Číne v plnom prúde, avšak stavebné pozemky sa míňajú a aj posledné náznaky zelene miznú pod záplavou betónu a železa. V mestách plných smogu, kde je rúško cez ústa takmer nutnosťou si ľudia síce neskoro, ale predsa začali uvedomovať, že bez rastlín to jednoducho nepôjde. Aj preto vznikajú projekty ako Green Towers, ktoré predstavujú pre tieto betónové džungle kúsok nádeje.

zdroj fotografie:inhabitat.com

Nanjing Towers sú zelené veže, ktoré majú priniesť do mesta závan čerstvého vzduchu. Budú totiž schopné ročne absorbovať 25 ton CO2 a zároveň vyrobia 60 kilogramov kyslíka každý deň. Vysadených tu má byť viac ako 1 100 stromov – 23 miestnych druhov a 2500 kríkov a rastlín. Dve veže vysoké 200 metrov sa budú nachádzať v oblasti Jiangsu, ktorá sa už dlhé roky pokúša o modernizáciu.

Jedna z veží bude slúžiť ako múzeum a zároveň tu bude fungovať školský klub pre deti, zameraný na zelenú architektúru. Druhá veža bude hostiť hotel Hyatt s 247 izbami a chýbať nebude ani strešný bazén. Inak tu ľudia nájdu bežné vybavenie ako obchody, reštaurácie a konferenčné sály. Jednotlivé balkóny v budove umožnia jej obyvateľom dostať sa až na dotyk k prírodnej fasáde budovy.

zdroj fotografie:inhabitat.com

Podľa architekta budov, by malo vyše 1100 stromov v budove  pomôcť v regenerácií biodiverzity v danej oblasti. Je celkom prekvapujúce, že takýto zelený projekt je prvým v celej Ázií. Pritom by práve Čína mala byť prvou, ktorá sa orientuje predovšetkým na cieľ dostať medzi ľudí viac zelenej prírody a teda aj kyslíka.

Zelené veže navrhnuté uznávaným architektom Stefanom Boerim Architetti by mali naštartovať vlnu výstavby udržateľných budov. Ďalšie vertikálne lesy sa plánujú postaviť v Šanghaji, Guizhou, Shijiazhuang, Liuzhou, a Chongqing. Čína však nebude jediná, Boeri by rád priniesol vertikálne lesy aj do krajín Európy. Už dnes sa hovorí o Taliansku a Švajčiarsku.

Architekt budov si kladie za cieľ spopularizovať koncept zelenej architektúry aj v jeho novej knihe Forest City, ktorá výjde pod záštitou Tonga University Press už v apríli 2017.

zdroj:inhabitat.com

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá