Čínska „ohnivá stena“ so 16 hlavňami má odstrašiť Američanov v Pacifiku. Je prvá svojho druhu
- Čína predstavila zbraňový systém, aký svet ešte nevidel
- Prvé 16-hlavňové delo navrhnuté na boj proti rojom dronov, raketám a ďalším hrozbám
- Čína predstavila zbraňový systém, aký svet ešte nevidel
- Prvé 16-hlavňové delo navrhnuté na boj proti rojom dronov, raketám a ďalším hrozbám
Predstav si obrovské delo s 16 hlavňami, ktoré namiesto jedného výstrelu vypáli doslova stenu olova. To nie je scéna z videohry, ale realita. Nový typ čínskeho protivzdušného systému má jedno jediné poslanie: zničiť všetko, čo letí nízko a rýchlo.
Čína vyvinula na zlepšenie boja proti dronom a neutralizáciu nízko letiacich rakiet a helikoptér nový zbraňový systém, ktorý je vybavený 16-hlavňovou zbraňou. Podľa čínskeho štátneho denníka Global Times dokáže prvý zbraňový systém svojho druhu účinne čeliť aj rojom dronov.
Protiraketová hrádza
Tento nový systém sa volá jednoducho „protiraketová hrádza“ a funguje trochu ako obrovská brokovnica. Kým bežné delá strieľajú presne z bodu do bodu, toto delo vypáli záplavu projektilov, ktoré pokryjú celé nebo pred ním. Nový koncept sleduje architektúru, kde viacero zbraní protivzdušnej obrany strieľa spolu, aby sa zvýšila hustota paľby a pravdepodobnosť zachytenia.
Hlavný konštruktér zbrane Yu Bin pre Global Times povedal, že tento druh systému nie je dostupný globálne a je to prvý systém na svete. Na rozdiel od drahých rakiet, ktoré sa zvyčajne používajú proti vzdušným hrozbám, toto delo využíva špeciálnu muníciu, ktorá je efektívnejšia proti viacerým cieľom naraz.
Vlastnosti zbrane
Podľa Global Times má protiraketová hrádza vysokú rýchlosť nabíjania, vysokú hustotu paľby, ovládateľnú veľkosť hrádze, vynikajúcu deštruktívnu silu a schopnosť sprevádzať jednotky pri manévroch. Systém úspešne preukázal svoju schopnosť zostreliť všetky malé drony pomocou jedinej salvy. Môže tiež zachytiť rýchle vzduchom odpaľované zbrane, ako sú rakety. Okrem toho dokáže čeliť raketám, mínometom a granátom z húfnice.
Hlavný konštruktér tvrdí, že systém je tiež modularizovaný, vďaka čomu je možné ho inštalovať na nákladné autá, pásové či kolesové obrnené vozidlá, ale aj vojnové lode.
Yu dodal, že zatiaľ čo hlavnými cieľmi nového systému sú vzdušné hrozby, ako sú roje dronov, lietadlá s pevnými krídlami, vrtuľníky a riadené strely, v prípade potreby môže zacieliť aj na pozemné alebo vodné ciele.
China’s “Metal Storm” Gun Fires 450,000 Rounds Per Minute
China is developing what could be the world’s most powerful machine gun.
The Metal Storm project, led by scientists at North University of China, is designed to counter high-speed threats like hypersonic missiles.… pic.twitter.com/Q1yZfd5Vlc
— Clash Report (@clashreport) March 28, 2025
Zvyšovanie napätia v regióne
Predstavenie novej zbrane prichádza v čase, keď USA a Taiwan rozbiehajú masívne nasadzovanie dronov v oblasti Taiwanského prielivu. Čína reaguje – ukazuje zbraň, ktorá by v prípade konfliktu mohla likvidovať drony po desiatkach.
Pozdĺž Taiwanského prielivu už USA začali nasadzovať svoje drony s dlhým doletom, ako napríklad MQ-4C Triton, píše portál Interesting Engineering.
Taiwanské ministerstvo obrany objednalo 3 500 domácich dronov na boj proti Číne. Okrem toho má podľa Interesting Engineering Taiwan v pláne zriadiť veľké testovacie zariadenie bezpilotných lietadiel (UAV) v okrese Chiayi, aby pomohol vybudovať dodávateľský reťazec pre drony.
Čínska modernizácia armády
Nový zbraňový systém je len jedna z mnohých vojenských inovácií Číny za posledné obdobie, ktorá podčiarkuje záväzok Číny výrazne investovať do svojej vojenskej pripravenosti.
Čína pokračuje v intenzívnej modernizácii svojej armády, pričom sa sústreďuje na budovanie nových bojových spôsobilostí. Tento rok zvýšila svoj vojenský rozpočet, druhý najväčší na svete, o 7,2 % na 1,81 bilióna jüanov (250 miliárd USD), čo je v súlade s dlhodobým trendom rastu vojenských výdavkov, informuje portál South China Morning Post.
Hoci výdavky Pekingu na obranu už desaťročia rastú a čínska armáda je do počtu väčšia ako americká armáda, jej rozpočet na obranu je stále menej ako tretina rozpočtu Washingtonu.
Avšak Čína dokáže nájsť na drahé problémy lacné riešenia. Snaží sa rozširovať svoje pôsobenie najmä v ázijsko-tichomorskej oblasti. Podľa analytikov na armádu venuje väčšie prostriedky, než oficiálne tvrdia, niektoré výdavky schováva pod civilné kategórie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Global Times, Interesting Engineering, South China Morning Post