Čínski vedci testujú vírus so stopercentnou úmrtnosťou. Pre ľudí môže mať fatálne následky
- Smrtiaci vírus bol nedávnym predmetom experimentovania čínskych vedcov
- Tí mali vytvoriť vlastný „pangolínový koronavírus“
- Smrtiaci vírus bol nedávnym predmetom experimentovania čínskych vedcov
- Tí mali vytvoriť vlastný „pangolínový koronavírus“
Smrtiaci vírus bol podľa najnovšej štúdie predmetom experimentu čínskych vedcov. Tá tvrdí, že lekári vyškolení miestnou armádou vytvorili svoju verziu takzvaného „pangolínového koronavírusu“. Konkrétne má ísť o kmeň GX_P2V.
Je známe, že pangolínové zviera nesie variant koronavírusu, vďaka čomu je predmetom záujmu štúdie. Následne vedci danú verziu vírusu aplikovali skupine myší, aby videli, čo sa stane. Šokujúce výsledky naznačujú potenciálne nebezpečenstvo a riziko jeho preniknutia aj na ľudí.
Ako píše portál WION, pri spomínanom pokuse naočkovali štyri myši inaktivovaným vírusom a ďalšie štyri infikovali falošne. Všetky myši, ktoré boli infikované živým vírusom, podľahli infekcii do 7-8 dní po naočkovaní. Podľa odborníkov schudli do piatich dní po infekcii. Na siedmy deň začali byť myši pomalé a ich oči zbeleli.
„U myší infikovaných živým vírusom sa vírusová záťaž v pľúcach výrazne znížila na 6. deň. Záťaže vírusovej RNA aj vírusové titre vo vzorkách mozgu boli relatívne nízke na 3. deň, ale podstatne sa zvýšili na 6. deň. Toto zistenie naznačuje, že ťažká infekcia mozgu v neskorších štádiách infekcie môže byť kľúčovou príčinou smrti týchto myší,“ uvádza sa v správe.
Vedci uviedli, že príčina smrti môže súvisieť s výskytom neskorej infekcie mozgu. Vírus sa rozšíril nielen do tela myší, ale zasiahol aj kritické orgány, ako je mozog, oči a pľúca.
„Pokiaľ je nám známe, toto je prvá správa, ktorá ukazuje, že pangolínový koronavírus súvisiaci so SARS-CoV-2 môže spôsobiť 100 % úmrtnosť u myší hACE2, čo naznačuje riziko, že sa GX_P2V prenesie na ľudí,“ dodali vedci.
Smrtiaci vírus môže byť pre ľudí extrémne nebezpečný
Portál Firstpost uvádza, že vedci vydali varovanie, ktoré naznačuje potenciálne riziko preniknutia vírusu na ľudí. Zdôraznili potrebu ďalšieho skúmania mechanizmu vysokej patogenity GX_P2V a jeho potenciálnych dôsledkov pre ľudské zdravie.
Štúdia totiž vyvoláva značné obavy z možnosti, že GX_P2V postihne ľudí, keďže experimenty na myšiach ukázali 100-percentnú úmrtnosť.
Vedci zdôraznili závažnú infekciu mozgu pozorovanú v neskorších štádiách infekcie ako potenciálnu kľúčovú príčinu smrti. Taktiež zdôraznili naliehavosť ďalších výskumov, aby pochopili správanie vírusu a jeho potenciálny vplyv na ľudské zdravie.
V reakcii na tieto alarmujúce zistenia plánujú výskumníci vykonať ďalšie testy s použitím živej verzie vírusu z voľnej prírody, namiesto toho, aby sa spoliehali na variant vyrobený v laboratóriu. Cieľom tohto prístupu je lepšie simulovať podmienky v reálnom svete a posúdiť skutočnú potenciálnu hrozbu, ktorú GX_P2V predstavuje.
Ako sme informovali nedávno, vo svete sa šíri nový variant koronavírusu s názvom JN1 či Pirola. Ten sa okrem dobre známych príznakov vyznačuje aj niečím iným. Bolesť hlavy je v tomto prípade výraznejšia a niektorí pacienti hlásia aj pocit na zvracanie, hnačku a ďalšie atypické symptómy.
Virológ Boris Klempa vysvetlil, že nový variant JN1 nie je nákazlivejší, ale prevláda, pretože naše protilátky už nie sú voči nemu dostatočne účinné.
Zdroje: bioRxiv, WION, Firstpost, Archív Startitup, YouTube/New York Post