Čínsky drak sa rozťahuje v Afrike, rozprávke o nezištnej pomoci nikto neverí. Bieli boli zlí, no Číňania sú vraj najhorší
- Číňania budujú v podstate všetky väčšie projekty. Od ciest či železníc až po priehrady a elektrárne
- Zrejme nikto si však nemyslí, že by to Číňania robili len preto, že chcú Afrike nezištne pomôcť
- Čo tým môžu sledovať a získať?
- Peking sa už rozťahuje aj v jednej z európskych krajín
- Číňania budujú v podstate všetky väčšie projekty. Od ciest či železníc až po priehrady a elektrárne
- Zrejme nikto si však nemyslí, že by to Číňania robili len preto, že chcú Afrike nezištne pomôcť
- Čo tým môžu sledovať a získať?
- Peking sa už rozťahuje aj v jednej z európskych krajín
Pred niekoľkými rokmi som o tejto téme ani netušil. Príliš sa o nej nepísalo. Spozornel som, až keď som si tieto veci začal všímať na vlastné oči v Afrike.
Smerovali sme do známeho národného parku Masai Mara na juhu Kene. Robotníci a ťažké stroje sa tu usilovne snažili nahradiť starú, rozbitú cestu úplne novou. Na bagroch i jednotlivých budovách, kde bol zrejme stavebný materiál a ďalší robotníci, viali obrovské čínske vlajky.
Ešte viac týchto vlajok som stretával v ďalších krajinách východnej Afriky. Vo vetre sa vlnili napríklad pri stavbe novej železnice v susednej Etiópii či pri už takmer dokončenej ceste v Džibutsku, ktorá viedla k fabrike na ťažbu soli pri jazere Assal. Aj nad ňou samotnou veje červená vlajka so žltými hviezdami.
Stavanie ciest a hotelov na Madagaskare, financovanie výstavby v hlavnom meste Zambie, elektráreň v Zimbabwe… a takto by som mohol pokračovať krajinu po krajine, mesto po meste. Ak prechádzaš Afrikou, obrovskú aktivitu Číny si na tomto kontinente nejde nevšimnúť.
Čína ako nový kolonizátor?
Pre mnohých, či už miestnych alebo zahraničných pozorovateľov, je Čína niečo ako novodobý nástupca európskych kolonizátorov. Tí tu kedysi taktiež stavali cesty a železnice. Nie preto, aby pomohli a vybudovali infraštruktúru miestnym, ale aby si vybudovali cesty k prírodným zdrojom a mohli ich ľahko ťažiť a vyvážať tam, kam potrebujú – k pobrežiu, na lode a odtiaľ k sebe do Európy.
Takýmto obvineniam a podozreniam teraz čelí aj Čína: „Aj keď boli koloniálne mocnosti do značnej miery preč alebo na ceste von, kontinent bol stále rovnakou zásobou prírodných zdrojov ako vždy. A Čína nestrácala čas,“ píše dokumentarista Wade Shepard pre magazín Forbes.
O takzvanom neokolonializme a zneužívaní Afriky a Afričanov zo strany Pekingu otvorene varuje na portáli National Interest aj Bradley A. Thayer, profesor politických vied, analytik a autor viacerých kníh – vrátane tej s názvom „Ako Čína vidí svet“.
Pred narastajúcou aktivitou Číňanov už varovali aj niektorí africkí lídri a politici. „Ani nevieme, ako sa sem dostali. Napríklad, naše textilky nie sú schopné konkurovať tým ich, ktoré sú dotované zo zahraničia. Mali sme tu veľa zlých ľudí. Bieli boli zlí, Indovia ešte horší, no Číňania sú zo všetkých najhorší,“ povedal pre The Guardian bývalý viceprezident Zambie Guy Scott.
Na Číňanov narazila priamo v Afrike aj reportáž Českého rozhlasu. „Čína robí v Afrike neplechu. Povzbudzujú malých farmárov i horníkov bez licencie, aby pracovali v riskantných podmienkach a produkciu od nich vo veľkom vykupujú. Sú príliš silní na to, aby ich bolo možné zastaviť,“ opisoval pre české rádio tunajšiu situáciu mladý ekonóm, nižší manažér baní.
V pohotovosti cez 10 000 čínskych firiem na kontinente
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ak považuješ Čínu za hrozbu pre globálnu bezpečnosť, drž si klobúk
- Čo môže byť skutočnou motiváciou investovať na najchudobnejšom kontinente
- Ako zisky z ťažby obchádzajú domácich obyvateľov
- Ktorá európska krajina je Číňanom taktiež zaviazaná a aký vplyv majú v susednom Česku
- To všetko si prečítaj po odomknutí článku o podozrivých aktivitách Číny, ktorá zrejme nič nerobí len tak nezištne
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie