Čínsky prezident chce z armády „mohutný múr z ocele“. Je výzvou pre svetový poriadok, tvrdí Británia
- Si Ťin-pching vyzval na posilnenie čínskej armády
- Podľa britského premiéra Sunaka Čína predstavuje systémovú výzvu pre svetový poriadok
- Si Ťin-pching vyzval na posilnenie čínskej armády
- Podľa britského premiéra Sunaka Čína predstavuje systémovú výzvu pre svetový poriadok
„Musíme naplno podporovať modernizáciu národnej obrany a ozbrojených síl a vytvoriť z ľudových ozbrojených síl veľký mohutný múr z ocele, ktorý účinne ochráni zvrchovanosť krajiny, jej bezpečnosť a záujmy v oblasti ďalšieho rozvoja.“
Čínsky prezident a šéf komunistickej strany Si Ťin-pching takto v pondelok vyzval na posilnenie čínskej armády národnej bezpečnosti Číny, informuje TASR.
Delegáti tohto 2980-členného zhromaždenia v piatok schválili návrh, ktorým Si Ťin-pching získal svoj tretí päťročný mandát na výkon prezidentskej funkcie, pripomína AFP. Opätovne ho zvolili aj za šéfa Ústrednej vojenskej komisie, čo je vrcholný vojenský orgán komunistickej Číny.
Si Ťin-pching sa pondelok delegátom poďakoval za znovuzvolenie a sľúbil, že pri ďalšom výkone prezidentského mandátu budú pre neho kľúčové záujmy obyvateľov Číny.
„Bezpečnosť je základom rozvoja a stabilita je predpokladom pre prosperitu,“ povedal. Takisto žiadal stabilitu Hongkongu a „zjednotenie“ s de facto nezávislým ostrovom Taiwan, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia.
Tento ostrov s približne 23 miliónmi obyvateľov má demokratickú vládu a nikdy nebol súčasťou komunistickej Čínskej ľudovej republiky založenej v roku 1949.
Britský premiér: Čína je systémová výzva pre poriadok vo svete
Asertívnejšia Čína predstavuje systémovú výzvu pre svetový poriadok. Povedal to v nedeľu britský premiér Rishi Sunak. TASR správu prevzala v pondelok z webovej stránky stanice NBC News.
„Správanie, ktoré v poslednom období u Číny pozorujeme, je znepokojujúce,“ povedal Sunak v rozhovore pre NBC News v kalifornskom San Diegu. Čína podľa jeho slov koná viac autoritársky v oblasti domácich záležitostí a je viac asertívna v zahraničí.
„Čína celkom určite predstavuje najväčšiu štátnu hrozbu pre naše hospodárske záujmy. A je systémovou výzvou pre svetový poriadok,“ dodal.
Britský premiér pricestoval do San Diega na trojstranný summit. Spolu s americkým prezidentom Joeom Bidenom a austrálskym premiérom Anthonym Albanesem majú v pondelok rokovať o finalizácii dohody, na základe ktorej získa Austrália ponorky s jadrovým pohonom. Cieľom je vytvoriť protiváhu Číne v oblasti Ázie.
Austrália má byť vyzbrojená ponorkami s americkou jadrovou technológiou na základe trojstranného bezpečnostného paktu AUKUS. Canberra ho podpísala v roku 2021 s USA a Spojeným kráľovstvom.
Pripravuje čínsky ľud na vojnu?
Pred časom sme ťa informovali o tom, že bývalý poradca pre národnú bezpečnosť USA Herbert Raymond McMaster tvrdil, že čínsky prezident Si Ťin-pching podľa neho „pripravuje čínsky ľud na vojnu“.
McMaster vystupoval v relácii CBS „Face The Nation“, kde uviedol, že v USA sa musia postarať o to, „aby nespadli do tých istých pascí, do ktorých sme padli s Vladimirom Putinom“. Ako uvádza portál Journalbreak, apeloval pritom na hrozbu konfliktu s Čínou kvôli Taiwanu.
Zdroje: TASR, Archív Startitup