Čínsky veľvyslanec prekvapuje: Môžeme podporiť prinavrátenie Krymu k Ukrajine
- Prvoradá je teritoriálna integrita všetkých krajín
- Ukrajiny sa zastal už v minulosti
- Prvoradá je teritoriálna integrita všetkých krajín
- Ukrajiny sa zastal už v minulosti
Nie je žiadnym tajomstvom, že Čína je z dlhodobého hľadiska jedným z najbližších spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina, či už ide o politickú spoluprácu, ale aj tú hospodársku. Eurasian Research Institute uvádza, že celkový obchod medzi týmito dvoma krajinami sa od roku 2002 výrazne zvýšil. Obchodný obrat sa zvýšil z takmer 11 miliárd eur v roku 2002 na 119 miliárd v roku 2021.
Aj preto najnovší rozhovor čínskeho veľvyslanca v EÚ Fu Cchung pre portál Al Jazeera vyvolal mimoriadne rozporuplné reakcie.
Čína neodsúdila Putinovu inváziu na Ukrajinu
Ukrainska Pravda dokonca uvádza, že spolupráca medzi Moskvou a Pekingom sa ešte posilnila po tom, čo Putin 24. februára minulého roku zahájil rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Čína odmietla kritizovať kroky Moskvy, namiesto toho obvinila USA a NATO z provokovania Kremľa a taktiež kritizovala sankcie proti Moskve. Tá na oplátku výrazne podporovala Čínu, pokiaľ ide o napätie vo vzťahoch so Spojenými štátmi ohľadom Taiwanu.
„Čína ako priateľský sused Ruska a komplexný strategický partner koordinácie pre novú éru podporuje Rusko pri udržiavaní národnej stability a dosahovaní rozvoja a prosperity,“ povedal ešte v pondelok čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang na margo nečakaného pochodu Jevgenija Prigožina na Moskvu, ktorý označil za „vnútornú záležitosť“.
O to prekvapujúcejší bol tohtotýždňový rozhovor čínskeho veľvyslanca v EÚ Fu Cchung pre Al Jazeeru a ďalšie dve médiá, v ktorom vyjadril podporu Ukrajine. Fu Cchung vyjadril ochotu Pekingu pri pomoci Kyjevu obnoviť svoje hranice spred roka 2014, teda predtým, ako Rusko anektovalo polostrov Krym.
„Nevidím dôvod na to, prečo sme to neurobili. Rešpektujeme územnú celistvosť všetkých krajín. Keď Čína nadviazala vzťahy s bývalým Sovietskym zväzom, tak znela naša dohoda. Ale ako som povedal, toto sú historické problémy, ktoré musia byť prerokované a vyriešené medzi Ruskom a Ukrajinou, a za tým si stojíme,“ cituje ho britský The Guardian.
Zatiaľ čo iní čínski predstavitelia a ministerstvo zahraničia sa spravidla zdržiavajú podobných komentárov, Fu v tomto rozhovore zdôraznil, že čínska pozícia k Ukrajine „bola veľmi jasná“. „Obhajujeme mier a veríme, že je dôležité dosiahnuť mier čo najskorším vyriešením sporov pri rokovacom stole,“ dodal.
Proukrajinské názory mal už predtým
Tento rozhovor poskytol Fu Cchung po Podnikateľskom summite medzi EÚ a Čínou, ktorý sa konal v belgickom Bruseli. Ešte v apríli tohto roka však pre The New York Times prezentoval podobné, pro-ukrajinské názory.
Fu Cchung vtedy pre známe americké noviny vyhlásil, že Peking neuznáva ruské snahy o anexiu Ukrajiny, vrátane Donbasu a Krymu, a ani Moskvu v tomto úsilí vojensky nepodporuje.
Zároveň však Fu Cchung zdôraznil, že Čína neodsúdila Putinov útok na Ukrajinu, pretože rozumie ruskej obrannej vojne proti údajnej hrozbe a provokáciám NATO, ktorými Rusko vpád do susednej krajiny odôvodnilo. Ukrajina, ako aj NATO pritom jednoznačne odmietajú, že by Rusko akýmkoľvek spôsobom ohrozovali.
„Viem, že ľudia sú fixovaní na prezidentskú výzvu. Skutočnosť, že prezident Si Ťin-pching nehovorí so Zelenským, neznamená, že Čína je v ukrajinskej otázke na strane Ruska,“ zastával sa čínskeho prezidenta, ktorého kritizovali pre nedostatok komunikácie s ukrajinským prezidentom. Západní analytici totiž dávali prakticky neexistujúcu komunikáciu medzi Si Ťin-pchingom a Zelenským a čínskym prezidentom s Putinom, ktorý majú blízky vzťah, o čom svedčila aj návšteva čínskeho prezidenta v Moskve v marci tohto roka.
Zdroje: Al Jazeera, The New York Times, Ukrainska Pravda, The Guardian, Eurasian Research Institute