Čipový génius Rado Danilák získal investora pre svoju spoločnosť Tachyum. Sú to Slováci, ktorí podporili aj Aeromobil

  • Do Tachyum, ktoré sídli v americkom Silicon Valley, zainvestuje spoločnosť InfraPartners Management LLP
  • Pomôže mu tiež v expanzii na globálny trh
  • Tachyum pracuje na vývoji vysokovýkonných čipov, ktoré menia spôsob spracúvania dát
swedfe
Texhyum, unsplash.com
  • Do Tachyum, ktoré sídli v americkom Silicon Valley, zainvestuje spoločnosť InfraPartners Management LLP
  • Pomôže mu tiež v expanzii na globálny trh
  • Tachyum pracuje na vývoji vysokovýkonných čipov, ktoré menia spôsob spracúvania dát

Spoločnosť Tachyum, ktorá vyvíja čipy pre veľké dátové centrá, aké prevádzkuje Alibaba, Baidu, Facebook, či Google, získala investora. Je ním IPM Growth, čo je divízia spoločnosti zaoberajúcej sa venture kapitálom InfraPartners Management LLP, a ktorá zhruba pred rokom investične podporila aj spoločnosť AeroMobil a ich vývoj lietajúceho auta.

„Za našim rozhodnutím, že do Tachyum má zmysel investovať, stálo viacero dôvodov. Ten najdôležitejší spočíval v ľudskom kapitále – odborníkoch, ktorí firmu založili. Nielenže majú bohaté skúsenosti s vývojom čipov, vynašli tiež inovácie, ktoré boli prelomové a menili trh,“ vyhlásil Adrián Vyčítal, managing partner IPM, ktorý sa stal vzhľadom na investíciu do Tachyum tiež členom predstavenstva tejto spoločnosti so sídlom v Silicon Valley.

Čipový priemysel v súčasnosti zápasí s tzv. performance plateau. Ide o to, že hoci sú čipy s tranzistormi čoraz rýchlejšie, grafické karty počítačov z fyzikálnych dôvodov rýchlejšie nie sú. „Keďže však čipy musia byť spojené s vodičmi, akékoľvek zrýchlenie sa presunie len na vodiče, čo je problém. Tachyum však zmenil spôsob spracúvania dát v čipoch. Našli sme spôsob, ako už dáta netreba posúvať po vodičoch,“ objasňuje biznis spoločnosti Tachyum jej zakladateľ a generálny riaditeľ Rado Danilák. Ako zároveň ďalej dodáva, investícia IPM znamená pre Tachyum výrazne posilnenie. Firme umožní nielen vývoj vysokovýkonných čipov, ale jej odborníci sa budú môcť sústrediť aj na zmeny v oblasti vývoja polovodičov, čo je extrémne dôležité pre celé odvetvie, ktoré je závislé na spracovateľskom výkone.

Podľa Adriána Vyčítala je jednou z prekážok vo rozvoji nových a ambicióznych biznisov nedostatok prístupu k vysokovýkonným čipom. Práve tie sú potrebné na zvládnutie neustále rastúceho počtu a zároveň komplexnosti algoritmov, ktoré si dnešné počítačové problémy vyžadujú. „A tiež na zvládnutie vysokej spotreby energie na rapídne expandujúcom trhu dátových centier. Investičná stratégia Tachyum tak počíta so správnym zacielením na zákazníkov a tiež presadením pokrokových výskumných a vývojových projektov,“ doplňuje Vyčítal.

Tím spoločnosti Tachyum pracuje na vývoji produktového radu Cloud Chip. Ten veľkým dátovým centrám ušetrí značné množstvo energií, zvýši ich výkon a zníži náklady na prevádzku. Vyjadrené číslami – kapitálové výdavky na dátové centrá a úložný hardvér sa vďaka Cloud Chipu zredukujú trojnásobne, vlastnícke náklady klesnú o štvornásobok, energetická náročnosť hardvéru sa skreše o päť až desaťkrát. Cloud Chip tiež redukuje priestorovú náročnosť, a to až o 90-percent.

zdroj: TS 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá