Číslami pozitívnych nemá zmysel strašiť, tvrdia Dáta bez pátosu. Infikovaných treba rozobrať na drobné
- COVID automat síce nezastaví Deltu, no naše životy a ekonomiku áno
- Robiť priemery krajiny nemá zmysel. Aj okres je príliš veľkou jednotkou
- COVID automat síce nezastaví Deltu, no naše životy a ekonomiku áno
- Robiť priemery krajiny nemá zmysel. Aj okres je príliš veľkou jednotkou
Analytici z portálu Dáta bez pátosu tvrdia, že pandémia koronavírusu už dávno nie je o počte infikovaných a preto sa k nej tak nemôžeme ani stavať. V súčasnosti ide o pacientov, najmä tých, ktorí majú ťažký priebeh ochorenia. Čísla pozitívnych osôb sú momentálne na druhej koľaji a nemá zmysel s nimi strašiť.
Infikovaných treba rozobrať na drobné, pričom najdôležitejšie je vedieť ich vek. Slovensko už pár týždňov tmavne farbami COVID automatu, ktorý podľa slov portálu zastaví šírenie vírusu len minimálne. Ekonomiku, školstvo a každodenný život ľudí však ovplyvní do obrovskej miery.
Nemá zmysel priemerovať Slovensko
Dáta bez pátosu tvrdia, že od ich založenia dbajú na to, aby ľudí upozorňovali, že priemery nakazených vo veľkých celkoch či dokonca v rámci celého Slovenska nemusia dávať zmysel. Najmä ak sú do nich bez rozdielu zarátané všetky vekové kategórie. Takéto dáta síce môžu odrážať reálnu situáciu v krajine, no zároveň môžu byť úplne mimo: „Diabol je v detaile,“ tvrdia.
Problémom momentálne najrozšírenejšieho variantu, Delty, sú jednotlivé ohniská. V nich by mali pracovať miestni hygienici, ktorí by situáciu detailne poznali a podávali o nej správu: „Mali by mať dostatok zdrojov na trasovanie a rýchle PCR testovanie.“
Slovensko COVID automat rozdeľuje na okresy, v každom platia iné pravidlá, ktoré majú odrážať aktuálnu situáciu. Analytický portál na svojej sociálnej sieti píše, že aj okresy sú príliš veľkými jednotkami. Poltár má 12-tisíc ľudí, zatiaľ čo Bratislava 440-tisíc. Dnes čierny Bardejov má 78-tisíc, Krupina 22-tisíc, Skalica 47-tisíc.
Dôležité je sledovať ohniská a trasovať kontakty nakazených
Zlá situácia je napríklad v oblasti Bardejov a Stará Ľubovňa, za prvé štyri dni tohto týždňa mal tento región 30 % pozitivitu PCR testov. Piatkové dáta ešte nie sú k dispozícii, no za stredu a štvrtok bol pomer pozitívnych výsledkov PCR testov v Starej Ľubovni až 60 %: „Nie sme si istí, že sa trasovanie a testovanie v Starej Ľubovni a v Bardejove stíha.“
Oblasť Skalica a Senica, ktorá má 110-tisíc obyvateľov je na tom ešte horšie ako Bardejov so Starou Ľubovňou. Dáta bez pátosu však tvrdia, že určite ide o ohniská v dedinách a mestách, ktoré by štatistiky výrazne zhoršovali. Úrad verejného zdravotníctva hovorí o ohniskách v regióne Bardejova, ktorý hygienici preventívne zafarbili na bordovo. Nákaza sa tu šírila najmä na oslavách.
Štatistiky z Bratislavy vyzerajú o dosť prívetivejšie, v hlavnom meste je pozitivita PCR testov na hranici 3 %. Ide o trojnásobok prípadov z tých na začiatku septembra. Pri Starej Ľubovni ide však za rovnaký čas až o 30 násobok.
https://www.facebook.com/uvzsr.sk/posts/222879943202749
Farbičky COVID automatu…
Dáta bez pátosu poukazujú na problém v automate, Stará Ľubovňa je od pondelka červená a Bratislava by bola tiež, ak by nemala žolíka v počte zaočkovaných nad 65 rokov, vďaka ktorému bude oranžová. Pozitivita PCR testov je pri tom v Starej Ľubovni 30-násobná, no aj tak by za normálnych okolností dostala aj s Bratislavou rovnakú farbu.
Tento faktor ukazuje, kde má COVID automat vo fungovaní diery, no zároveň aj to, že diskutovanie o priemeroch PCR pozitivity celého Slovenska nemá zmysel. Tá síce stúpa, v auguste sme mali 1 %, teraz máme 10 %, no všade je to inak a Dáta bez pátosu opakujú, že dôležité sú jednotlivé ohniská.
Nezaočkovaný v nemocnici, zaočkovaná manželka doma
Za tretiu vlnu môžu oslavy v interiéroch a to, že ľudia na vírus na chvíľu zabudli. Menej dbali na hygienu, pili z rovnakých pohárov, na oslavách spievali, rozprávali sa a na záver sa pobozkali a objali.
Lekár Milan Kulkovský sa na svojom blogu podelil s príbehom zo služby z nemocnice, kedy prijali dvoch pacientov s obojstranným zápalom pľúc. Už sme informovali o tom, že existuje len jeden dôvod, ktorý očkovanie úplne znemožňuje, a to ak si na nejakú zo zložiek vakcíny alergický. V ostatných prípadoch je potreba vakcíny ešte naliehavejšia.
Obaja prijatí pacienti neboli zaočkovaní, pričom vakcínu jednému z nich neodporúčal lekár. Jeho manželka zaočkovaná je a tiež sa nakazila, no ona sa lieči sama doma a má ľahký priebeh ochorenia. Jeho hospitalizovali s obojstranným zápalom pľúc: „Kolegovia, lekári, očkovanie chráni predovšetkým rizikových pacientov. Im ho treba doporučiť, nie ich od očkovania odhovárať.“
https://www.facebook.com/kulkovskymilan/posts/260647756061776
Minister zdravotníctva pri poslednej prezentácií oznámil, že v nemocniciach je dokopy 270 ľudí. Z nich bolo menej ako desať mladších než 25 rokov a dvaja mali menej ako 10. Horšie je to so staršími, ktorí sú ohrození najviac. Viac než 60 % z tých, ktorí sú momentálne hospitalizovaní sú ľudia, ktorí majú viac než 65 rokov.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Facebook/Data bez pátosu, Facebook/Milan Kulkovský