Cítia sa ako v Černobyle: Zvieratá umierajú, ľudia majú krv v stolici. Nebojte sa, odkazujú im úrady
- Obyvatelia mesta East Palestine tvrdia, že po vykoľajení vlaku, ktorý prevážal chemikálie, majú zdravotné problémy
- Úrady tvrdia, že voda aj vzduch sú bezpečné

- Obyvatelia mesta East Palestine tvrdia, že po vykoľajení vlaku, ktorý prevážal chemikálie, majú zdravotné problémy
- Úrady tvrdia, že voda aj vzduch sú bezpečné
Ani po dvoch týždňoch nedostávajú obyvatelia mestečka East Palestine v Ohiu odpovede na svoje otázky. Miestni sa obávajú o svoje zdravie, odkedy sa 3. februára v blízkosti mesta vykoľajil vlak prevážajúci chemikálie.
V meste pribúdajú ľudia, ktorí hlásia zdravotné problémy, rovnako tak stúpa frustrácia a hnev obyvateľov, ktorí od úradov dostávajú zmiešané správy o tom, čo je bezpečné a čo nie.
Obyvatelia takmer 5-tisícového mesta hlásia vyrážky, červené oči, bolesť dýchacích ciest, zvláštnu chuť v ústach či dokonca krv v stolici. Postihnuté majú byť aj zvieratá, pričom je hlásené aj množstvo ich úmrtí.
Pri spaľovaní sa látka rozložila na fosgén, používaný v prvej svetovej
Aj po dvoch týždňoch cítiť vo vzduchu zápach, ktorý vznikol riadeným požiarom chemikálií. New York Times ho opisuje ako zápach spálených pneumatík zmiešaný s vôňou laku na nechty.
Vlak, ktorý spôsobil ekologickú katastrofu, mal prevážať 141 vagónov chemikálií. Z toho sa vykoľajilo približne 50 vagónov, pričíňa zatiaľ nie je jasná, i keď indície naznačujú problémy s nápravou. Chemikálie vo vozňoch, podľa New York Times zahŕňali vinylchlorid, etylénglykol monobutyléter, butyl-akrylát, etylhexyl-akrylát a izobutylén.
Najzávažnejší pre ľudské zdravie je práve vinylchlorid, ktorý je oficiálne vedený ako karcinogén a používa sa na výrobu plastov PVC. Expozícia ním má účinky na centrálny nervový systém, zatiaľ čo chronická expozícia preukázateľne spôsobuje poškodenie pečene, vrátane zriedkavej formy rakoviny pečene.
Vinylchlorid nemal pri vykoľajení uniknúť, no hrozilo, že vagóny s ním explodujú, čo zvyšovalo hrozbu zásahu šrapnelov a vzniku toxických výparov. Preto spoločnosť Norfolk Southern, ktorej vlak patril, požiadala štát Ohio o povolenie na kontrolované „spálenie“.
Podľa guvernéra štátu Mikea DeWinena si musela spoločnosť vybrať medzi „dvoma zlými možnosťami“.
Podľa portálu Axios sa pri horení sa vinylchlorid rozkladá na chlorovodík a fosgén. Práve druhý menovaný bol používaný počas prvej svetovej vojny kvôli svojej jedovatosti ako dusivá látka.
Časť mesta bola kvôli spaľovaniu evakuovaná.
Toxická polievka
Erik D. Olson, hlavný strategický riaditeľ Rady ochrany prírodných zdrojov, pre Washington Post uviedol, že všetky tieto látky predstavujú nebezpečenstvo pri vdýchnutí.
„Celá vec pripomínala toxickú polievku,“ povedal pre Washington Post David Masur, výkonný riaditeľ advokačnej skupiny PennEnvironment. „Pripadá mi to trochu ako zo sci-fi filmu, keď vám povedia, že jedným z uvoľnených vedľajších produktov je prípravok, ktorý sme použili proti našim nepriateľom v prvej svetovej vojne,“ dodal s odkazom na fosgén.
Therese Vigliottiová, ktorá nežije priamo v meste, ale až 24 kilometrov od neho, začala v deň, keď sa začalo „kontrolované“ spaľovanie, pociťovať divnú chuť kávy, ktorú pila. Potom si uvedomila, že aj na jazyku cíti divné veci, pery a mäkké podnebie mala znecitlivené. Neskôr ju začalo bolieť hrdlo a páliť jazyk. Pre The New Republic prezradila, že napokon si v stolici našla krv.
Opis, ktorý Vigliottiová poskytla portálu, sa zhoduje s príznakmi, ktoré hlásia miestni obyvatelia a ľudia žijúci v okolí, a to dokonca aj v susednom štáte Pennsylvánia, s ktorým mesto susedí.
„Jazyky stále cítime ako oparené – ako keby ste pili niečo príliš horúce,“ povedal pre Washington Post farmár zo susednej Pennsylvánie Anderson.
John Hamner pre BBC prirovnal katastrofu k výbuchu Černobyľu v 80. rokoch minulého storočia na Ukrajine.
Kocúrovi začalo zlyhávať srdce, 20 ďalších rodín hlási otravu zvierat
Pozorované boli aj úmrtia alebo ochorenie voľne žijúcich i domácich zvierat. Andrea Beldenová sa CBS News podelila s príbehom jej dvojročného kocúra Lea. Kocúra našla ležať, pričom sa mu rýchlo bilo srdce a ťažko dýchal.
Po návšteve veterinára sa zistilo sa, že Leo má kongestívne zlyhanie srdca. Tekutina sa mu naplnila okolo srdca a pľúc a jeho pečeňové enzýmy vystrelili nad normálne hodnoty. Podľa veterinára bola Leova diagnóza pravdepodobne spôsobená otravou vinylchloridom, ktorý môže spôsobiť aj srdcové problémy.
Liečba kocúra by stála 18 000 dolárov, ktoré sa snažila získať od spoločnosti, ktorá vlastnila vlak. Tá však nevedela zaručiť, či ich preplatí, a tak musela Beldenová kocúra utratiť.
Zďaleka však nejde o jediný prípad, objavili sa úmrtia líšok, psov, sliepok a množstva rýb. Ministerstvo prírodných zdrojov v Ohiu potvrdilo úhyn 3 500 rýb.
USA Today uvádza, že do 13. februára zaznamenali úrady len priamo v East Palestine 20 rodín, ktorých domáci miláčikovia boli diagnostikovaní otravou vinylchloridom.
Ak nič nie je vo vzduchu a vode, prečo sme chorí?
Úrady spočiatku tvrdili, že situácia je bezpečná a ľudia sa môžu vrátiť do domov. Za bezpečnú označili aj pitnú vodu, aby v zapätí o deň neskôr uviedli, že neodporúčajú používať vodu z vlastných studní, od ktorých väčšina mesta závisí. Obyvateľom odporučili piť balenú vodu.
Obavy o bezpečnosť a neschopnosť odpovedať úradov odpovedať na otázky frustrujú a hnevajú občanov, ktorých štát je poznačený chronickou vlnou zatvárania fabrík a s tým spojenou nezamestnanosťou.
Úrady tvrdia, že vodu a vzduch neustále testujú a ich testy preukázali, že sú bezpečné. „Prečo sú ľudia chorí, keď nie je nič vo vzduchu alebo vo vode?“ kričala jedna žena na predstaviteľov mesta a štátu, uvádza Washington Post.
„To je legitímna otázka,“ odpovedal republikánsky zákonodarca Bill Johnson.
Zrejme tam ostáva kontaminácia, uvádza expert
Znepokojení sú aj ochranári a ekológovia, ktorí tvrdia, že je potrebná oveľa rozsiahlejšia analýza, ako bola doteraz prevedená.
„Niektoré úrady hovoria ľuďom, že keď sa vrátia, mali by si otvoriť okná a utrieť si všetky povrchy,“ uviedol pre New York Times Erik D. Olson, ktorý pôsobí ako hlavný strategický riaditeľ pre zdravie a potraviny v Rade ochrany prírodných zdrojov. „No, samozrejme, to znamená, že vedia, že v oblasti zostáva nejaká kontaminácia.“
Olson uviedol, že nebezpečné častice, ktoré sú momentálne v pôde, môžu časom migrovať do zdrojov vody, ale aj do podzemnej vody, odkiaľ sa môžu vyparovať do domov a pivníc. Expert varuje, že práve dlhodobé účinky zostávajú často prehliadané.
Obyvatelia tvrdia, že peniaze spoločnosti hrajú rolu v tutlaní ekonomickej katastrofy. Biely dom ale tvrdí, že obyvatelia sa dočkajú zodpovednosti.
„Chápeme, že obyvatelia sú znepokojení, ako by mali byť. Pokúsime sa nájsť odpoveď,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová. „Budeme brať Norfolk Southern na zodpovednosť.“
Čítajte viac z kategórie: Amerika
Zdroje: New York Times, New York Times, Axios, Washington Post, The New Republic, Washington Post, CBS News, USA Today, New York Times, BBC