„Cítim sa ako v absurdnom filme.“ Bývalej riaditeľke SNG ponúkli post elektrikárky

  • Bývalej riaditeľke SNG ponúkli post elektrikárky
  • Situácia v národnej inštitúcií ostáva napätá
kusá a šimkovičová
TASR/Jaroslav Novák, Martin Baumann
  • Bývalej riaditeľke SNG ponúkli post elektrikárky
  • Situácia v národnej inštitúcií ostáva napätá

Prvý aprílový deň bude pre Alexandru Kusú prvým dňom bez SNG. Ako píše denník SME, bývalá riaditeľka a kurátorka si prevzala výpoveď z pracovného pomeru, ktorú vedenie zdôvodnilo organizačnými zmenami v inštitúcii.

„Výpovedná lehota mi uplynie na konci marca, takže prvý deň bez SNG je 1. apríl,“ uviedla Kusá pre denník SME. Situáciu, ktorá nastala, vníma ako absurdný film.

Bizarný nádych celému prípadu dodáva aj fakt, že dočasne poverený riaditeľ SNG Niňaj jej po výpovedi ponúkol možnosť pracovať na pozíciách stolárky, elektrikárky či hlavnej účtovníčky.

Situácia v SNG ostáva po tohtoročných zmenách stále napätá. Už tretí dočasne poverený riaditeľ tohto roka nedávno pristúpil k disciplinárnym opatreniam pre zamestnancov. 

So žiadosťou o reakciu sme kontaktovali aj Slovenskú národnú galériu. Po obdržaní odpovede budeme článok aktualizovať. 

Novému riaditeľovi sa otočili chrbtom

Ako sme ťa nedávno informovali, štyri pracovníčky SNG dostali písomné napomenutie za protest počas vernisáže. Pri otváraní výstavy Plody sváru sa pracovníci galérie demonštratívne otočili chrbtom riaditeľovi Niňajovi. Pridali sa k nim aj návštevníci. 

Niňaj na tichý protest reagoval rázne a pracovníčky si zavolal aj na individuálne rozhovory. Platforma Slobodná národná galéria neskôr na sociálnych sieťach zverejnila dokument, ktorý obsahoval napomenutia pre zamestnancov. 

„Vaše správanie hodnotím ako neprofesionálne, pochybné, neetické a schopné priamo poškodiť dobré meno erbovej organizácie, akou je SNG,“ uviedol Niňaj v oficiálnom upozornení. Protest označil za nevhodný a nesúvisiaci s pracovnou náplňou zamestnankýň.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Slobodná národná galéria (@sng_slobodna)

Zamestnanci sa sťažujú na vedenie

Niňaj je už tretím riaditeľom, ktorý sa za posledné mesiace vystriedal na čele SNG. Zamestnanci pritom podľa dostupných informácií s vedením galérie nie sú vôbec spokojní. Až dve tretiny z nich zvažuje v januári podať výpoveď.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vymenovala Niňaja do funkcie koncom novembra. „Verím, že Jaroslav Niňaj svojimi skúsenosťami a profesionálnym prístupom prinesie do vedenia galérie nový pohľad a zároveň vytvorí priestor pre posilnenie stability a konštruktívnej spolupráce,“ vyhlásila vtedy Šimkovičová.

Šimkovičová hovorí o audite

Vnútorný audit Ministerstva kultúry (MK) SR v Slovenskej národnej galérii (SNG) preukázal závažné pochybenia, ktoré môžu mať napokon trestnoprávnu rovinu.

Uviedla to ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) v súvislosti so zisteniami auditu, ktorý mapoval obdobie od januára do decembra 2023. Výstupy z kontroly prezentovala na minulotýždňovej tlačovej konferencii.

„Audit odhalil 26 nedostatkov, z toho päť závažných,“ uviedla ministerka. Zistenia sú podľa jej slov natoľko závažné, že ich rezort posunie Najvyššiemu kontrolnému úradu SR. Ako dodala, pochybenia môžu mať napokon trestnoprávnu rovinu.

„Najzávažnejším zistením auditu bolo, že vyše 5,5 milióna eur za stavebné práce pri rekonštrukcii SNG bolo uhradených bez právneho dôvodu,“ oznámila Šimkovičová.

Ministerstvo kultúry vyhlásilo zamestnancom „vojnu“

Dočasne poverený generálny riaditeľ SNG Jaroslav Niňaj priblížil, že ďalšie vykázané pochybenia sa týkajú napríklad zmlúv podpisovaných v rozpore so zákonom.

Hovorí tiež o nedostatočnej finančnej disciplíne i nesprávnom nastavení systémov riadenia inštitúcie. Zopakoval tiež už prezentované zistenia o tom, že rekonštrukcia SNG nevyriešila problém so zatekaním a škodami spôsobenými spodnou vodou.

„Bude vykonaný stavebno-technický i právny audit, ktorý bude mať za úlohu zistiť, či sa pochybenia stali v projekte, alebo sú za zlyhaním manažérske rozhodnutia,“ vysvetlil Niňaj. Avizoval tiež zámer personálneho auditu v galérii, priznal, že zo strany časti pracovníkov naráža v tomto smere na rezistentný nezáujem o súčinnosť.

Generálny tajomník služobného úradu MK SR Lukáš Machala upozornil, že niektorí pracovníci SNG doslova ignorujú príkazy nadriadených. „Vnútorný audit preukázal, že tento dešpekt a neúcta sú odrazom aj predchádzajúceho fungovania v galérii a toho, že niektorí mali skvelý život, keď si robili, čo chceli a kedy chceli,“ povedal Machala.

Snaha ministerstva o zmeny má podľa jeho slov smerovať k tomu, aby v SNG zavládli profesionálne pracovné vzťahy a verejné prostriedky boli využívané hospodárne a efektívne.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: SME, Redakcia Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá