Cítiš sa unavený a bez motivácie? Toto sú 3 tipy, ktoré ti pomôžu prežiť zimné obdobie
- Počas zimy trpí mnoho ľudí negatívnymi pocitmi a cíti sa letargicky
- Do určitej miery za to môže aj nedostatok vitamínu D, ktorý však môžeme získať z rôznych jedál
- Pomáha aj šport či socializácia
- Počas zimy trpí mnoho ľudí negatívnymi pocitmi a cíti sa letargicky
- Do určitej miery za to môže aj nedostatok vitamínu D, ktorý však môžeme získať z rôznych jedál
- Pomáha aj šport či socializácia
Ráno sa prebúdzaš ešte za tmy, vonku sa teploty nešplhajú vyššie ako na pár stupňov nad nulou a slnko spoza hmly a oblakov nevykuklo už pekných pár dní. Večer sa zase zotmie skôr ako inokedy a ty po dlhom dni kráčaš domov po ulici osvetlenej pouličnými lampami. Nedostatok svetla a tepla môže negatívne vplývať aj na tie najsilnejšie povahy a nepriaznivo ovplyvňuje nielen naše psychické zdravie, ale aj výkon. Ako sa vyhnúť problémom spojeným s nedostatkom slnka?
Vitamín D
Nedostatok vitamínu D spôsobuje okrem zdravotných komplikácií aj tie psychické. Spojený je hlavne s depresiami a celkovým poklesom nálady. Hoci vitamín D môžeme získať aj z niektorých potravín, veľkú časť dostáva náš organizmus zo slnka. Pre zimu je preto typické, že mnohí ľudia trpia nedostatkom vitamínu D. Existujú však metódy, akými si ho vieme nahradiť. Z jedál sa nachádza napríklad v lososovi, sardinkách aj tuniakovi. Nájdeme ho tiež vo vaječnom žĺtku aj hubách.
Vegetariáni a vegáni sú vo väčšom riziku nedostatku vitamínu D, keďže sa nachádza prevažne v živočíšnych produktoch. Niektoré mliečne náhrady sú preto obohatené o vitamín D, podobne tak sa pridáva aj do niektorých cereálií či džúsov.
Športuj
Jeden z londýnskych vedeckých výskumov, ktorého sa zúčastnilo 23-tisíc dobrovoľníkov ukázal, že v letných mesiacoch bývame o 15 až 20 % aktívnejší ako v zime. Pohybové aktivity sú však nevyhnutné na to, aby sme sa cítili zdravo a aktívne. Hoci sa nám cez zimu môže chcieť do fitka menej ako v lete, cvičiť v tomto období je veľmi dôležité. Pri cvičení telo vylučuje tiež hormóny ako serotonín a dopamín, ktoré sú kľúčové pre dobrú náladu a motiváciu.
Aj pocit samoty dokáže zvýšiť riziko vzniku depresie a úzkostí. Či už si hlučný extrovert alebo hanblivý introvert, ľudí okolo seba potrebuje každý. Nenútime ťa ísť na veľkú párty v klube, ak takéto akcie neobľubuješ, no snaž sa zostať v osobnom kontakte s ľuďmi, na ktorých ti záleží a neizoluj sa kvôli vlastnej pohodlnosti.
Vyjdi von
Slnečných dní je naozaj málo a slnko svieti väčšinou v čase, keď je mnoho z nás v práci či v škole. Snaž sa však vyťažiť z týchto dní čo najviac. Ak vyjde slnko počas tvojej pracovnej doby, prejdi sa cez obednú prestávku v parku, zájdi do obchodu alebo vystúp o pár zastávok skôr. Víkendy môžeš naplno využiť na prechádzky a pobyt v prírode, ktoré ti môžu deficit vitamínu D aspoň mierne zlepšiť.
Pozor na sezónnu afektívnu poruchu
Ak pociťuješ počas zimy veľký smútok, stratu elánu, energie aj motivácie a nič z tradičných rád nepomáha, možno trpíš sezónnou depresiou alebo sezónnou afektívnou poruchou. Ide o diagnózu, ktorá opisuje depresívny stav prichádzajúci vždy v určitom ročnom období, u niekoho to môže byť zima, u iného jar či iné obdobie, no príznaky sú vždy veľmi podobné. V tomto prípade treba vyhľadať psychológa respektíve psychiatra, ktorý ti nasadí potrebnú liečbu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: sciencealert.com, lshtm.ac.uk, psychologytoday.com, nimh.nih.gov