Členom posádky zmiznutej ponorky vydrží kyslík do štvrtka: Odborník odhalil prognózy (VIDEO)
- Po hodine a 45 minútach plavby, ponorka prestala komunikovať s kanadskou výskumnou loďou
- Miniponorky sú využívané na prepravu platiacich zákazníkov
- Po hodine a 45 minútach plavby, ponorka prestala komunikovať s kanadskou výskumnou loďou
- Miniponorky sú využívané na prepravu platiacich zákazníkov
Cestujúcim na palube malej turistickej ponorky Titan, ktorá sa stratila počas plavby k vraku parníka Titanic v severnej časti Atlantického oceánu, sa zásoby kyslíka minú najneskôr vo štvrtok o 13.00 h SELČ.
S odvolaním sa na americkú pobrežnú stráž, o tom v utorok (20. 6.) informovala televízia BFM. Zmiznutie malej ponorky oznámil jej prevádzkovateľ, spoločnosť OceanGate Expeditions, v nedeľu popoludní.
Podľa americkej pobrežnej stráže sa na pátraní podieľajú dve lietadlá: americké C-130 a kanadské P8 vybavené sonarom schopným detegovať ponorky.
Kontradmirál John Mauger z americkej pobrežnej stráže na tlačovej konferencii spresnil, že pátranie na povrchu aj pod vodou sa týka oblasti vzdialenej „asi 1 450 kilometrov východne od (polostrova) Cape Cod, v hĺbke asi 4 000 metrov“.
„Je to odľahlá oblasť a je komplikované viesť pátranie v takejto oblasti,“ dodal. Uviedol, že ponorka má dostatočné zásoby kyslíka na to, aby bola „autonómna“ 70 až 96 hodín.
Titan začal klesať do Atlantiku v nedeľu popoludní SELČ. Približne o 15.00 h, po hodine a 45 minútach plavby prestala ponorka komunikovať s kanadskou výskumnou loďou Polar Prince, ktorá ju sprevádzala.
Na základe týchto údajov možno odhadnúť, že kyslík v Titane vydrží maximálne do štvrtka 13.00 h SELČ. Môže sa však stať, že kritická situácia nastane už v stredu okolo 11.00 h SELČ.
Pasažeri v ponorke
Na palube ponorky je päť ľudí vrátane pilota a štyroch cestujúcich, potvrdil John Mauger. Podľa spoločnosti Action Aviation je jedným z nezvestných Hamish Harding, britský podnikateľ, letec, prieskumník a vesmírny turista. V nezvestnej miniponorke je údajne aj pakistanský podnikateľ so synom.
Britská televízia Sky News dodala, že na palube Titanu je aj francúzsky pilot ponorky Paul-Henry Nargeolet a výkonný riaditeľ a zakladateľ spoločnosti OceanGate Expeditions Stockton Rush.
Prečo ponorka zmizla?
Miniponorky sú využívané na prepravu platiacich zákazníkov – turistov i odborníkov – na prehliadku vraku parníka, ktorý v apríli 1912 počas prvej plavby z anglického Southamptonu do amerického New Yorku stroskotal v severnej časti Atlantiku po zrážke s ľadovcom.
Slávny vrak sa nachádza v hĺbke 3 800 metrov, približne 600 kilometrov od pobrežia kanadskej provincie Newfoundland. Viacdenné výlety k nemu stoja desaťtisíce dolárov a ponor vrátane zostupu aj výstupu trvá osem hodín. Miniponorka potrebuje materskú loď, ktorá ju vypúšťa na vodu, dopĺňa stanica Sky News.
Profesor námorného inžinierstva na University College London Alistair Greig uviedol, že ponorky disponujú klesajúcou hmotnosťou, čo je hmotnosť, ktorú môžu v prípade núdze uvoľniť, aby ich vyniesli na hladinu pomocou vztlaku.
Informuje o tom The Independent s tým, že v prípade, že by došlo k výpadku napájania alebo komunikácie, mohlo sa stať, že ponorka by sa pohupovala po hladine a čakala, kým ju niekto nájde.
Problémy však mohla narobiť aj netesnosť v tlakovom trupe. Ak sa tak stalo, podľa odborníka nie sú prognózy najlepšie. V prípade, že ponorka klesla na morské dno a nemôže sa dostať naspäť hore, možnosti sú obmedzené. Aj keď sa ponorka na dne oceánu nachádza neporušená, existuje len málo plavidiel, ktoré sa dokážu dostať do tej istej hĺbky.
Zdroje: TASR, The Independent, YouTube/The Guardian