Členom volebnej komisie môžeš byť aj ty: Za volebný job ťa čaká finančná odmena
- Parlamentné voľby sa uskutočnia 30. septembra
- Strany môžu delegovať člena volebnej komisie
- Ako člen komisie zarobíš desiatky eur
- Parlamentné voľby sa uskutočnia 30. septembra
- Strany môžu delegovať člena volebnej komisie
- Ako člen komisie zarobíš desiatky eur
Parlamentné voľby klopú na dvere a už 30. septembra budú môcť Slováci vhodiť do volebných urien obálku s menom svojho politického favorita. Už o vyše 60 dní sa tak otvoria volebné miestnosti a rozhodne sa, ktorí stranícki kandidáti prekročia prah Národnej rady a pred ktorými sa, naopak, nateraz zatvoria parlamentné brány.
Málokto z bežných ľudí vie, že môže takpovediac počas volieb priložiť ruku k dielu a stať sa napríklad členom volebnej komisie, ktorá, okrem iného, dohliada aj na transparentný a bezproblémový priebeh volebného dňa.
Delegácia členov komisie
Politické subjekty kandidujúce v septembrových parlamentných voľbách môžu do 21. augusta delegovať členov do volebných komisií. Delegovať môžu jedného člena a jedného náhradníka do okrskových a okresných volebných komisií i do komisií pre voľbu poštou.
Termín pripomenulo Ministerstvo vnútra (MV) SR s tým, že kandidujúce strany cez zástupcov v komisiách vykonávajú kontrolu nad volebným procesom.
Oznámenie o delegovaní do okrskovej volebnej komisie sa doručuje starostovi obce, primátorovi mesta alebo starostovi mestskej časti, v prípade okresnej volebnej komisie prednostovi okresného úradu. Člen okrskovej volebnej komisie nemusí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej vykonáva funkciu.
Okrskové a okresné komisie
Rezort vnútra dodal, že pre parlamentné voľby bude vytvorených 5 996 okrskových volebných komisií, ktoré budú zabezpečovať správny priebeh hlasovania a sčítavanie hlasov. Fungovať bude aj 49 okresných volebných komisií. Počet osobitných volebných okrskov pre voľbu poštou bude známy 10. augusta, deň po ukončení registrácie.
Rezort priblížil, že volebná komisia si na prvom zasadaní najneskôr do 8. septembra určí predsedu a podpredsedu žrebom. Náhradník nastúpi, ak niekomu zanikne členstvo odvolaním alebo vzdaním sa.
Okrsková aj okresná volebná komisia musia mať najmenej päť členov, ak sa počet zníži a nie je náhradník, chýbajúcich členov vymenúva starosta obce, respektíve prednosta. Okrsková volebná komisia pre voľbu poštou musí mať najmenej deväť členov. V prípade zníženia počtu bez náhradníka vymenúva jej členov predseda štátnej komisie pre voľby. Každá okrsková a okresná volebná komisia má tiež zapisovateľa.
Členov komisie čaká odmena
Za výkon funkcie v okresnej a okrskovej volebnej komisii je stanovená odmena. Člen komisie má nárok na odmenu 62,20 eura, predseda komisie 80,86 eura a zapisovateľ 77,75 eura.
Rezort zdôraznil, že členovia komisií nemôžu vstupovať s voličom do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov. Musia zachovávať nestrannosť a nepôsobiť v prospech alebo neprospech kandidujúcich subjektov, čomu prispôsobia aj svoje konanie a oblečenie.
Voľba zo zahraničia
O voľbu poštou v predčasných septembrových parlamentných voľbách možno požiadať už len do 9. augusta. Občania žijúci v zahraničí o ňu môžu požiadať elektronicky alebo listom. Ministerstvo vnútra (MV) SR apeluje na voličov, aby si registráciu nenechávali na posledný termín.
Elektronicky môžu voliči požiadať o voľbu poštou prostredníctvom webovej aplikácie dostupnej na stránke ministerstva. Listom treba žiadosť posielať na adresu: Ministerstvo vnútra SR, odbor volieb, referenda a politických strán, Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29, SLOVAK REPUBLIC. Vzor žiadosti je rovnako zverejnený na webe rezortu.
V žiadosti treba uviesť adresu v zahraničí, na ktorú voličovi rezort zašle volebné materiály (obálku na hlasovanie, návratnú obálku a poučenie o spôsobe hlasovania).
Pokiaľ volič požiadal elektronicky, od MV dostane obálku na hlasovanie, návratnú obálku a poučenie o spôsobe hlasovania. Hlasovacie lístky si musí stiahnuť z webu MV a vytlačiť sám. Ak požiadal o voľbu poštou písomne, poštou mu prídu okrem obálok aj hlasovacie lístky.
Ak sú údaje na hlasovacom lístku uvedené na dvoch stranách, volič si má vytlačiť obe, pokiaľ možno obojstranne. Ak takú možnosť nemá, oba listy hlasovacieho lístka treba pevne spojiť.
Ministerstvo upozornilo, že ak volič vytlačí neúplný hlasovací lístok, je neplatný. Prednostný hlas zakrúžkovaním poradového čísla kandidáta možno dať najviac štyrom osobám.
Následne má volič vložiť hlasovací lístok do obálky na hlasovanie s pečiatkou ministerstva a tú do návratovej obálky označenej heslom „VOĽBA POŠTOU – ELECTION BY MAIL“. Návratnú obálku s hlasovacím lístkom treba zaslať tak, aby bola doručená do podateľne rezortu najneskôr do piatka 29. septembra do 12.00 h.
„Pri elektronickej žiadosti môže volič sledovať základné informácie o priebehu doručovania zásielky v informačnom systéme pre voľbu poštou po prihlásení,“ uviedlo ministerstvo. Podrobnejšie informácie nájdu voliči na webe Slovenskej pošty po zadaní čísla zásielky (podacieho čísla), ktoré bolo voličovi doručené v notifikačnom e-maile.
Volič môže požiadať aj o opakované doručenie materiálov na hlasovanie v prípade, že pôvodná zásielka sa ministerstvu vrátila ako nedoručená. Rezort o tom voliča informuje e-mailom. Registráciu pre voľbu poštou možno zrušiť, len ak bola zásielka s materiálmi na hlasovanie ministerstvu vrátená ako nedoručená. Aj o tom voliča informujú e-mailom.
Volič môže hlasovať vo voľbách do Národnej rady SR mimo územia Slovenska, ak nemá trvalý pobyt na Slovensku, ale aj ak ho má, no v čase volieb bude v zahraničí. Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, keď bol vyhlásený termín volieb.
Čítajte viac z kategórie: Politika