Členské štáty EÚ definitívne schválili zákaz jednorazových plastov

  • Už v marci poslanci Európskeho parlamentu schválili zákaz jednorazových plastov v EÚ od roku 2021
  • V utorok definitívne novú legislatívu schválila aj Rada EÚ
  • Z alternatívneho materiálu budú musieť byť slamky, príbory aj tyčinky do uší
plast
Pixabay
  • Už v marci poslanci Európskeho parlamentu schválili zákaz jednorazových plastov v EÚ od roku 2021
  • V utorok definitívne novú legislatívu schválila aj Rada EÚ
  • Z alternatívneho materiálu budú musieť byť slamky, príbory aj tyčinky do uší

Svoje uhorky z plastových obalov dostáva Kaufland, v Banskej Bystrici niekoľko kaviarní požičiava svoje poháre na kávu, v mnohých slovenských mestách viac na verejných podujatiach pivo či limonádu do plastového pohára nedostaneš. A to všetko skôr, než účinnosť nadobudnú nové, prísnejšie pravidlá pre využívanie plastov v Európe.

Európsky parlament už v marci schválil zákaz jednorazových plastov, no len včera ho Rada EÚ, a teda všetky členské štáty definitívne schválili. Nuž a dôvod je jasný. Naše oceány sa plnia plastovým odpadom rýchlejšie ako sme predpokladali a vznikajú z nich dokonca akési plastové ostrovy. Odpad v svetových vodách a na plážach EÚ stojí ročne miliardy eur (do roku 2030 to má byť až 22 miliárd eur).

Premiér Fínska, Jyrki Katainen, ktorý je v rámci EÚ zodpovedný za pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť, hovorí: „V modernom hospodárstve musíme znížiť množstvo plastového odpadu a zabezpečiť recykláciu väčšiny použitých plastov. Inovatívnejšie a udržateľnejšie spôsoby výroby pre európske podniky prinesú nové príležitosti, zvýšia ich konkurencieschopnosť, rast a pomôžu vytvárať nové pracovné miesta.“ Podľa jeho slov má nové obehové hospodárstvo z Európskej únie urobiť lídra v oblasti trvalo udržateľnej politiky v oblasti plastov.

zdroj: Unsplash

Slovensko speje malými krôčikmi k čistejšej krajine a rovnako tak aj iné členské krajiny. Priekopníkmi sú najmä Veľká Británia a Francúzsko, ktoré sa do boja proti plastovému odpadu rozhodli investovať milióny eur, ale napríklad aj také Švédsko, ktoré dokáže zrecyklovať neuveriteľných 99 % odpadu a stáva sa tak svetovým lídrom.

Slovenské projekty, o ktorých by si mal vedieť

Téma plastového odpadu a recyklácie sa týka nás všetkých a je niekoľko zaujímavých nápadov Slovákov, ktorí sa jej venujú.

Samostatnou kapitolou sú bezobalové obchody, ktoré už dnes nájdeš takmer v každom väčšom meste. Priekopníkmi v tejto sfére sú predovšetkým bratislavskí Dobrožrúti, ktorí svoje tipy a triky zdieľajú na svojich sociálnych sieťach, v Bratislave sa k nim však pridáva napríklad obchodík Bezobalovo alebo U vážky. V Trnave majú PACK-LESS a čoskoro pribudne Dóza, Košice majú na Kôpke či Košickú špajzu, Banská Bystrica NEBALené. Okrem toho sú významnou novinkou aj drogérie, kde si do vlastných nádob čistiace prostriedky jednoducho načapuješ.

zdroj: Unsplash

Veľmi významným slovenským projektom je novinka zvolenskej firmy Viakorp,  o ktorej vie dokonca celý svet. Vyrába špeciálny asfalt z recyklovaných PET fliaš, vrecúšok a krabíc. Prvá takáto vozovka, ktorú môžeme nazvať aj testovacou „plastovou cestou“, sa nachádza v okrese Lučenec. „Tento spôsob recyklácie je výnimočný v tom, že zlepšuje vlastnosti ciest, ich životnosť a je možné ho opätovne použiť po odfrézovaní do výrobného procesu v stopercentnom množstve, čiže recykláciou nevzniká další produkt, z ktorého sa časom stane opäť odpad a problém ostáva ten istý,“ vysvetlil pre Startitup nedávno konateľ spoločnosti, pán Ján Bohovič.

Značka Včelobal nahrádza klasické plastové vrecká a potravinové fólie na našich snackoch, ktoré so sebou ťaháme na cesty či do práce, za ekologickejšiu alternatívu. Na trhu predstavili obal z textílie, ktorý využíva ako fixáciu včelí vosk a je znovu a znovu použiteľný. Recyklované plasty sa však stále častejšie dostávajú aj do rúk umelcom, ktorí recykláciou z starých zanedbaných kúskov vytvárajú

A zaujímavosti zo zahraničia? Tak napríklad automobilky zvažujú omnoho „zdravšie“ interiéry svojich áut v zmysle využitia ekologických materiálov, v San Franciscu sa viac nestretneš s plastovou fľašou a značka piva Guinness odľahčí svoje multipack balenia o 400 ton plastov.

Zdroj: europa.eu

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá