Človek potrebuje „zimný spánok“. Dopriať by sme si mali aspoň dve hodiny navyše
- Podstatná je takzvaná REM fáza
- Na štúdii sa zúčastnilo takmer 300 pacientov
- Podstatná je takzvaná REM fáza
- Na štúdii sa zúčastnilo takmer 300 pacientov
Spánok je bez akýchkoľvek pochýb nevyhnutnou súčasťou našich životov. Je potrebný pre naše normálne fungovanie, pretože každé telo potrebuje oddych, aby následne vedelo pracovať alebo sa venovať iným prospešným činnostiam.
Dôležitosť spánku v našich životoch sa ešte zvyšuje s rastúcim vekom, keďže regenerácia sa starnutím predlžuje.
Pre mnohých ľudí je vstať z postele jednou z najťažších vecí počas dňa. Táto činnosť sa ešte zhoršuje počas zimných mesiacov, bez dostatku slnečných lúčov nemáme toľko energie ako s nimi, a aj preto sa nám ešte zložitejšie lúči s posteľou.
Cítiš sa lenivý iba preto, že si v decembri pospíš o hodinu či dve viac ako počas letných mesiacov? Podľa najnovšej štúdie s názvom Seasonality of human sleep: Polysomnographic data of a neuropsychiatric sleep clinic, ktorá vyšla v časopise Frontiers in Neuroscience, nemusíš.
Významná REM fáza
Portál Wionews uvádza, že štúdia odhalila, že hoci my ľudia nehibernujeme, v chladnejších mesiacoch potrebujeme o niečo viac spánku. Štúdia zistila, že ľudia majú v zime viac REM fázy spánku, ktorá je poslednou a zároveň najhlbšou fázou spánku, kedy mozog oddychuje a zároveň môžeme snívať a jej súčasťou sú aj rýchle pohyby očí.
Práve táto fáza, ktorá je priamo spojená s cirkadiánnym rytmom a je ovplyvnená meniacim sa svetlom, bola v zime o 30 minút dlhšia ako v lete. Výskum naznačuje, že dokonca aj v mestských oblastiach ľudia, ktorí majú narušený spánok, zažívajú v chladnejších mesiacoch dlhší REM spánok.
Britský The Guardian píše, že výskum naznačuje, že aj v prípade mestskej populácie, ktorá má prerušený spánok, ľudia zažívajú dlhší REM spánok v zime ako v lete a menej hlboký spánok na jeseň.
Vedci tvrdia, že ak sa výsledky štúdie dajú replikovať u ľudí so zdravým spánkom, poskytne to prvý dôkaz o potrebe prispôsobiť spánkové návyky ročnému obdobiu, a to tým, že počas tmavších a chladnejších mesiacov pôjdeme spať skôr.
„Pre mnohých ľudí je čas vstávania viac kontrolovaný pracovnými hodinami ich zamestnávateľa alebo školskými hodinami než ich vnútornými hodinami. Úpravu spánkového plánu je preto možné ovládať len výberom času, kedy ísť spať. Dodržiavanie rovnakého času sa však široko odporúča a často sa deťom nábožensky vnucuje. Naše zistenia naznačujú, že zlepšenia je možné dosiahnuť zohľadnením zvýšenej potreby spánku v zime tým, že pôjdeme spať skôr,“ cituje zo štúdie portál Sky News.
Takmer 300 účastníkov štúdie
Wionews zdôrazňuje, že tím vedcov skúmal približne 292 pacientov, ktorí podstúpili štúdie spánku, ktoré sa nazývajú polysomnografia.
Pacienti, ktorí majú narušený spánok, boli vyzvaní, aby spali prirodzene v špeciálnom laboratóriu bez budíka, aby monitorovali kvalitu, typ a taktiež dĺžku spánku.
Po vylúčení ľudí užívajúcich lieky ovplyvňujúce spánok, technických chýb a tých, ktorí mohli preskočiť prvú fázu REM, zostalo v štúdii 188 pacientov.
„Sezónnosť je všadeprítomná v každej živej bytosti na tejto planéte. Aj keď cez zimu stále podávame nezmenené výkony, ľudská fyziológia je regulovaná smerom nadol, s pocitom ,prázdneho chodu’ vo februári alebo marci,“ vysvetlil jeden z autorov štúdie Dieter Kunz.