Budeme chudobnejší ako Poliaci, ozýva sa z krajiny západnej Európy. Ľudia tam musia šetriť aj na jedle
- Vodca britskej opozície tvrdí, že do roku 2030 Poliaci v ekonomickom výkone predbehnú Veľkú Britániu
- Vychádza pritom z dát Svetovej banky
- Britov v súčasnosti trápia vysoké účty za elektrinu a potraviny
- Vodca britskej opozície tvrdí, že do roku 2030 Poliaci v ekonomickom výkone predbehnú Veľkú Britániu
- Vychádza pritom z dát Svetovej banky
- Britov v súčasnosti trápia vysoké účty za elektrinu a potraviny
Zlú ekonomickú situáciu vo Veľkej Británii využívajú politickí lídri na predvolebný boj. Líder opozície Keir Starmer tvrdí, že britskú ekonomiku môže čochvíľa dobehnúť ekonomika Poľska a aj niektorých krajín východnej Európy.
„Britský ľud zaostáva, zatiaľ čo naši európski susedia bohatnú, na východe aj v krajinách ako Francúzsko a Nemecko,“ cituje predsedu labouristickej strany Sky News.
„Nie som s tým spokojný, nie som spokojný s trajektóriou, po ktorej Britániu čoskoro predbehne Poľsko,“ dodal a za súčasnú situáciu obvinil vládnucu Konzervatívnu stranu.
Poliaci v roku 2030 môžu dobehnúť Taliansko, no pravdepodobne nie Britániu
Starmer sa pritom odvoláva na dáta Svetovej banky. Tie hovoria, že britský hrubý domáci projekt (HDP) rástol v období medzi rokmi 2010 a 2021 o 0,5 % ročne. Ak by pokračoval v tomto raste aj v budúcnosti, v roku 2030 by ho mohlo dobehnúť Poľsko, ktorého HDP ročne rastie o 3,6 %.
Momentálne HDP Veľkej Británie v prepočte na jedného obyvateľa predstavuje 44 979 dolárov, v Poľsku je to 34 915 dolárov.
Líder labouristov tvrdí, že ak sa situácia bude uberať týmto smerom v roku 2040 Britániu prebehne aj Rumunsko či Maďarsko, ktoré ročne rastú o 3,8 % a 3 %.
„Nechcem Britániu, kde mladí ľudia v našich veľkých mestách nebudú mať inú možnosť ako odísť,“ uviedol Starmer, ktorý tvrdí, že v budúcnosti by sa situácia mohla obrátiť. A namiesto Poliakov, ktorí chodia za robotou do Británie, budú chodiť Briti za robotou do Poľska.
„(Hrozí) odliv mozgov nielen do Londýna alebo Edinburghu, ale aj do Lyonu, Mníchova a Varšavy. To nie je budúcnosť, ktorú si naša krajina zaslúži,“ dodal.
Poľský portál Onet však uvádza, že reálne situácie nie je taká jednoduchá, ako ju líder britskej opozície opísal.
Ekonomika Poľska sa bude naďalej rozvíjať a dobiehať bohatšie krajiny, no v nasledujúcich rokoch sa očakáva rast 2,5 – 3 % . Britská ekonomika, ktorá tento rok pravdepodobne zamieri do recesie, môže v nasledujúcich rokoch zažiť oživenie a rast na úrovni 1,9 – 2,2 %.
Bude tak trvať oveľa dlhšiu dobu, kým Poľsko dobehne Veľkú Britániu, no náš severný sused môže už v roku 2030 dobehnúť Taliansko.
7 z 10 ľudí kúri menej
Napriek tomu Veľká Británia čelí problémom. Ako jednej z mála krajín Európy jej ekonomika mieri do recesie.
Obyvatelia Veľkej Británie čelia pesimistickým vyhliadkam. Z najnovšieho prieskumu vyplýva, že mnohí šetria na jedle a energiách, uvádza Independent.
Jeden zo siedmich obyvateľov krajiny vynecháva jedenie hlavného jedla. Takmer jeden z desiatich sa vzdáva jedla v prospech svojich rodinných príslušníkov, 4 % opýtaných využili charitatívnu potravinovú banku.
Približne sedem z desiatich ľudí kúri menej kvôli rastúcim cenám, 39 % používa menej teplej vody a 19 % má menej varených jedál.
Prieskum tiež zistil, že približne 2,3 milióna domácností za posledný mesiac zmeškali alebo neučinili dôležitú platbu, ako je splátka hypotéky, nájomného, kreditnej karty alebo platby účtu.
Až 59 % opýtaných bolo nútených znížiť spotrebu základných vecí, predať svoje veci alebo vybrať úspory, aby pokryli nevyhnutné výdavky, čo je odhadom 16,5 milióna domácností.
„Je veľmi znepokojujúce, že domácnosti v celej krajine sú nútené hladovať a sedieť v chladných domoch, pretože si túto zimu nemôžu dovoliť základné veci,“ uviedla Rocio Conchaová, ktorá pôsobí v neziskovej organizácii Which? zameranej na ochranu spotrebiteľských práv.
Conchavová tvrdí, že situácia sa môže zhoršiť ešte viac v apríli, keď vyprší zostropovanie cien energií vládou.
Britániu momentálne sužuje aj nedostatok zeleniny od paradajok cez brokolicu až po šalát. Na vinne je viacero faktorov vrátane energetickej krízy, v dôsledku vojny na Ukrajine, pandémie koronavírusu, z ktorej sa nestihla britská ekonomika spamätať, ale aj brexitu.
Zdroje: SKY News, Onet, Independent