Čo potrebuješ od taxíka v 21. storočí alebo prečo je už aj taký Uber v Bratislave na ústupe

  • Už sme si asi všetci tak trochu zvykli na objednávanie taxíkov cez mobil, no napriek tomu je to niečo, čo stále chápeme, ako novinku v oblasti dopravy. Pravda je však taká, že boom okolo taxi aplikácií pomaly utícha a ľudia sa začínajú pozerať skorej po spoľahlivej službe za fér cenu, ako len po tom, čo je práve cool.
collage-taxiupr
unsplash.com/teanecktaxi.com
  • Už sme si asi všetci tak trochu zvykli na objednávanie taxíkov cez mobil, no napriek tomu je to niečo, čo stále chápeme, ako novinku v oblasti dopravy. Pravda je však taká, že boom okolo taxi aplikácií pomaly utícha a ľudia sa začínajú pozerať skorej po spoľahlivej službe za fér cenu, ako len po tom, čo je práve cool.

Samozrejme, dnes by malo byť každému z nás jasné, že aplikácie a všeobecne technológie budú v budúcnosti taxíkov zohrávať významnú rolu. Lepšie povedané taxíky nebudú žiadnou výnimkou, kedže technológie postupne menia celý svet. Každý, kto proti tomu dnes bojuje, ide vlastne proti evolúcii ako takej, a teda, celkom prirodzene a ako to aj mnohokrát potvrdzuje história, nemá šancu uspieť. Čo ale, teda okrem aplikácie, potrebujú moderné taxi služby na to, aby dokázali naozaj uspokojiť potreby dnešného zákazníka?

Prehľad v peniazoch. Pred jazdou, počas aj po nej

Keď rodičia našich rodičov vychystávali svoje deti na stužkové slávnosti či iné udalosti, pri nasadaní do taxíku im potichu, no rázne prízvukovali, aby sa nenechali šoférom obalamutiť ani o korunu. Nedôvera voči taxikárom bola z pochopiteľných dôvodov zakorenená v hlavách ľudí dlhé desaťročia, a to je presne problém, ktorý moderná taxi služba potrebuje odstrániť.

foto: insuretaxi.com

Je teda skvelé vidieť, že dnes existujú aplikácie, ktoré ti vždy pred cestou umožnia spraviť si odhad ceny. Vieš tak koľko ťa bude každá konkrétna jazda stáť. Rovnako tak si v nich dokážeš pozrieť aj históriu jázd/platieb, a tak mať v peniazoch vždy absolútny prehľad. Ďalšou výhodou je, že služby ako HOPIN ti umožňujú, okrem klasickej platby kreditkou priamo v aplikácii, aj platbu v hotovosti. Tento bod už v podstate sám osebe odpisuje klasické zastaralé taxi služby, ale poďme ďalej.

Čo najviac informácií, zákazník musí vedieť všetko

Alebo musí mať aspoň možnosť vo svojej obľúbenej taxi aplikácii všetko zistiť. Okrem detailov o peniazoch treba teda taxi aplikácie pochváliť aj za ďalšie informácie, ktoré poskytujú zákazníkom pri každej konkrétnej objednávke. Tak napr.: presne vieš, kedy pre teba taxík príde a stále dokážeš na mape sledovať jeho polohu. Nemusíš tak v decembri vystávať v snehovej fujavici pod domom 15 minúť nevediac, ktoré auto ťa to má vlastne odviesť. Taxík 21. storočia ťa do podobnej situácie nikdy nedostane, kedže ti okrem polohy tvojho taxíka ukazuje aj info o aute (značku, farbu, rok výroby atď.).

foto: picjumbo.com

Vďaka GPS a lokalizácii tvojho mobilu sa s taxikárom teda vždy nájdete. Ďalšou skvelou funkciou najlepších taxi aplikácií je to, že si v nich vždy dokážeš pozrieť najrýchlejšiu a najkratšiu trasu do svojej cieľovej destinácie. Nikdy sa ti tak nestane, že by ti taxikár spravil z 10-minútovej jazdy polhodinovú záležitosť. No a kedže existuje história tvojich jázd vieš sa v prípade, že si v taxíku niečo zabudneš, vždy veľmi rýchlo spojiť s vodičom, ktorý ťa viezol. Všetky tieto super výhody ti ale ponúka väčšina dostupných taxi aplikácií. Ako to, že niektoré teda majú väčší úspech ako iné?

Profesionálny vodič a to, že vždy presne vieš, kto pre teba príde (no hlavne, že niekto príde)

Prečo teda hovoríme o ústupe Uberu v Bratislave? Jednoducho sa na neho už nemôžeš spoľahnúť vždy tak, ako by si potreboval. Dnes sa ti pokojne stane, že na ceste z nedeľnej oslavy nenájdeš cez Uber auto, alebo ho nenájdeš tak rýchlo, ako by ti to umožňovali profi taxi aplikácie. Uber už totiž nepochybne prišiel o príliš veľké množstvo vodičov , ktoré pri svojom štarte mal. Dôvody sa rôznia, od návštev zo SOI, až po slabé zárobky – dobrovoľní vodiči však nemusia jazdiť pokiaľ sa im to neoplatí, a ty tak nemusíš vždy mať odvoz.

V tomto by teda mali mať taxi aplikácie ako Liftago, či Hopin navrch. Dostatočný počet profesionálnych taxikárov s licenciou, ktorí sú ready vyraziť, je pre úspech taxi služby 21. storočia nevyhnutnosťou. Uber túto podmienku spĺňa v mnohých krajinách, no napriek tomu taktiež stále existuje aj kopec tých, kde dominujú domáce taxi služby, a to je aj prípadom Slovenska, resp. Bratislavy. Výnimkou však nie je ani rakúska Viedeň, ktorá prijala nové opatrenia sprísňujúce pravidlá pre alternatívne taxi služby. Nad budúcnosťou Uberu sa teda možno v našej časti Európy skutočne začínajú množiť otázniky.


Dostupné autá na mape v okolí Auparku v nedeľu večer. UBER/HOPIN/LIFTAGO

Pokiaľ sa však dnes pozrieme bližšie na ostatné taxi aplikácie v našom hlavnom meste, vidíme, že Uber nie je jediný, komu sa v Bratislave nedarí podľa plánov. Hovorí sa už aj o odchode českého Liftaga, ktoré nikdy skutočne nedokázalo naplniť svoje ciele na Slovensku, zaradiť sa medzi najpoužívanejšie appky, a tak možno bude zvažovať odchod z nášho trhu. Popritom vzniklo množstvo aplikácií lokálnych a malých taxi služieb, ktoré sa snažia sledovať trend, a ktoré tiež ešte môžu zamiešať karty.

Ako líder sa s najväčším počtom taxíkov však stále javí HOPIN. Domáca taxi služba dokázala prežiť v zahraničnej konkurencii, a to na jednoduchých princípoch spoľahlivosti a maximalizácie možností vo svojej aplikácii. Rozšírenia, ktorými predčil ostatné appky, množstvo šoférov, ako aj garancia ceny, sú to, čo ho stále drží na špičke tohto rebríčka.

foto: hopin.sk

Nepochybne však nesmie zaspať na vavrínoch a stále držať krok s najnovšími technológiami, pretože zo zahraničia k nám určite neprestajne budú prúdiť nové nápady. Aj preto je dobré vidieť, že aj HOPIN expanduje do okolitých krajín, čím by svoju pozíciu mohol upevniť. Uvidíme, čo prinesie najbližších pár rokov, no jedno je isté – súboj taxi služieb o Bratislavu bude ešte určite zaujímavý!

Najnovšie videá

Trendové videá