Čo robia Rusi násilne mobilizovaným mužom z Donbasu, je nechutné, tvrdí exminister obrany Ukrajiny

  • Rusi spustili veľké úsilie o nahradenie síl, o ktoré prišli
  • Regrutovať sa pokúšajú rôznymi spôsobmi, podľa odborníkov to však nie je riešenie
regrúti z Donbasu
regrúti z Donbasu Twitter/K Burger
  • Rusi spustili veľké úsilie o nahradenie síl, o ktoré prišli
  • Regrutovať sa pokúšajú rôznymi spôsobmi, podľa odborníkov to však nie je riešenie

Vysoké odmeny, sľuby, zameranie sa na národnostné menšiny, nábory vo väzení, ale aj nútená mobilizácia mužov v Donbase. To sú všetko netradičné spôsoby, ako sa Rusko snaží nahradiť vojakov, ktorí padli na Ukrajine alebo boli zranení.  

Ukrajinci, ale aj odborníci potvrdzujú, že na Ukrajinu putujú ďalší a ďalší ruskí vojaci. Ako rýchlo však niektorí prišli, tak rýchlo z Ukrajiny odídu. Buď v truhle, alebo v sanitke. Dôvodom je slabá kvalita vojakov, z ktorých mnohí prešli len základným výcvikom. Podľa odborníkov takáto regrutácia nie je dlhodobým riešením a Rusom by pomohla iba mobilizácia.

Z toho sa nemôžu len tak spamätať, tvrdí analytička 

Analytička z think tanku RAND Corporation Dara Massicotová uviedla, že Rusko stratilo najschopnejšie jednotky hneď v prvých týždňoch ruskej invázie na Ukrajinu.

Výcvik niektorých z nich, ako sú piloti, pritom trvá mesiace až roky. „Z toho sa nemôžu len tak spamätať,“ uviedla analytička na podujatí organizovanom washingtonským think-tankom Atlantic Council.

„Vieme, že sa snažia verbovať väzňov. Počuli sme klebety, že verbujú aj pacientov v psychiatrických klinikách. To, čo dostávajú, je prinajlepšom týždňový až štvortýždňový základný tréning. Toto však nie je úspešná cesta, ako vyriešiť tento problém,“ dodala Massicotová, ktorá pochybuje, že s týmto prístupom sa Rusi naozaj dokážu posunúť dopredu a dosiahnuť ciele, ako je dobytie Donbasu.

Verbovanie väzňov potvrdilo aj ministerstvo obrany USA na tlačovej konferencii vo Washingtone. Ruské jednotky však naďalej majú veľmi nízku morálku, tvrdia západne spravodajské služby.

Kvalita oddielov je nízka, do prvých línií nasadzujú mužov z Donbasu

Bývalý minister obrany Ukrajiny Andriy Zagorodnyuk tvrdí, že napriek problému sa Rusom darí stále posielať nové ľudské zdroje. I keď podľa Pentagónu sú stále niektoré práporové taktické skupiny poddimenzované a nedosahujú plné kapacity. Otázne je, akú kvalitu majú.  

„Kvalita týchto oddielov, ktoré aktuálne tvarujú, je nízka,“ povedal bývalý minister, ktorý pôsobí v ako predseda ukrajinského Centra pre obranné stratégie.

„Majú jednotky, ktoré najímajú doslova z ulice. Nemajú žiadne vojenské skúsenosti, ani predchádzajúci tréning,“ uviedol Zagorodnyuk, ktorý dodal, že títo noví regrúti získavajú základný výcvik.

Donbas
zdroj: SITA/AP, Efrem Lukatsky

Najhoršie mali však dopadnúť civilisti z území, ktoré Rusi okupujú, alebo sú pod kontrolou proruských separatistov. Prakticky tam zaviedli mobilizáciu všetkých mužov vo veku 18 až 55 rokov.

„Mobilizujú aj civilistov v dočasne okupovaných oblastiach. To, čo im robia, je totálne katastrofálne a nechutné. Nasadzujú ich na prednú líniu. Počuli sme o niektorých prípadoch, keď sa pokúšali ustúpiť a Rusi ich pritom zastrelili. To v podstate znamená, že ich tam hádžu ako potravu pre delá, aby umreli prví,“ opísal praktiky ruskej armády.

Už v minulosti sme informovali, že tieto jednotky prakticky ľudových milícií sa okrem zlého výcviku potykajú aj so zlým vybavením. Regrúti dostali pušky, ktoré pochádzajú ešte z minulého storočia.

Chýba im aj potrebné oblečenie a ochrana, ako sú uniformy, nepriestrelné vesty či helmy. Zaznamenané boli aj prípady, keď jednotky zo separatistických regiónov odmietli bojovať, pretože nemali dostatok vody ani jedla.

Násilne mali odvliecť 140-tisíc mužov z Donbasu

Mnohí muži Luhanskej ľudovej republike sa od začiatku ruskej invázie schovávajú v domovoch a nevychádzajú von. Portál Meduza, ktorý sa odvoláva na ľudskoprávnu organizáciu Východná skupina pre ľudské práva, tvrdí, že do polovice júna bolo na Donbase násilne zmobilizovaných približne 140 000 ľudí.

Zakladateľ organizácie Pavel Lisyansky povedal, že do apríla bolo 48 000 týchto brancov poslaných do boja. Niektorí z nich boli zranení alebo zabití. Od vtedy sa toto číslo mohlo zvýšiť.

Straty Rusov na Ukrajine sa odhadujú tiež na vysoké. Podľa ukrajinských štatistík zahynulo na Ukrajine už 51-tisíc ruských vojakov.

Štatistiky krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) sú však o čosi scvrknutejšie. Šéf Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns v júli uviedol, že Rusi stratili približne 15-tisíc vojakov. Minister obrany Veľkej Británie Ben Wallace v júni odhadol, že na Ukrajine umrelo 25-tisíc vojakov.

ukrajina
zdroj: TASR/AP

Tisícky ďalších boli zranení, mnohí neschopní ďalej bojovať. Práve to spôsobuje, že Rusi majú čoraz väčší problém nájsť dobrovoľníkov, ktorí by zaplnili rady ruských vojakov. To podľa Zagorodnyuk spôsobuje, že Rusi nemôžu eskalovať na Ukrajine ani zdvojnásobiť svoje snahy.

„Môžu však pokračovať s rovnakým počtom vojakov, ako majú teraz, približne 150-tisíc vojakov v okolí Ukrajiny, ešte celkom dlho,“ tvrdí bývalý minister Ukrajiny.

Verí však, že s pribúdajúcim časom bude ich kvalita ešte horšia, a čím viac ich umrie, tým to zníži ochotu pripojiť sa k armáde.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: Meduza

Najnovšie videá

Trendové videá