Čo robiť po smrti blízkeho: Predstavujeme praktického sprievodcu dedičským konaním
- Strata osoby je náročná, no niekedy ju ešte skomplikujú aj spory v rodine
- Prečítaj si, ako postupovať pri dedičskom konaní
- Strata osoby je náročná, no niekedy ju ešte skomplikujú aj spory v rodine
- Prečítaj si, ako postupovať pri dedičskom konaní
Po smrti človeka netrápi pozostalých len odchod člena rodiny. Strata človeka je veľmi náročná, no často ju komplikujú aj spory, ktoré sa týkajú majetku pozostalého. Po nepríjemnej situácii prichádza na rad dedičské konanie.
Ako píše portál ozilegal.sk, dedičské konanie je zákonom upravený postup. Toto konanie prebieha v niekoľkých etapách. Ide o súd, kde súčasťou je súdny komisár alebo notár, ktorý rozhodne o rozdelení dedičstva po pozostalom.
Konanie začína z úradnej povinnosti, a to v čase, keď sa dozvie o úmrtí osoby alebo vyhlásení osoby za mŕtvu. Proces sa môže začať aj na podnet dediča, ak požiada o prejednanie dedičstva.
Po úmrtí človeka lekár informuje príslušnú matriku a tá následne súd, ktorému zašle aj úmrtný list.
Dedenie na Slovensku
Portál tatrabanka.sk píše, že pozostalý po sebe môže zanechať závet. Na Slovensku to však nie je až taká bežná vec. U nás oveľa častejšie býva proces na základe dedenia zo zákona.
Občiansky zákonník upravuje dedenie zo zákona, v ktorom rozdeľuje dedičov do štyroch kategórií. Taktiež určuje poradie dedenia. Platí, že ďalší pozostalý dedí iba v tom prípade, ak sa v predchádzajúcej skupine dedičov nenachádza oprávnená osoba.
Skupiny dedičov sú zostavené vo vertikálnom rade, čo znamená, že v jednej skupine sú starí rodičia, deti a súrodenci. V ďalšej skupine sa nachádzajú súrodenci, netere či synovcovi.
Dedenie priamo má výhodu oproti procesu v druhom rade. Ide o výhodu v podobe daňových úľav. Podľa zákona o dani z príjmov dedič alebo pozostalý manžel nemusia platiť daň z príjmu, ak predajú zdedenú nehnuteľnosť. Platí to však len vtedy, ak od momentu, keď zosnulý túto nehnuteľnosť získal alebo vyradil z obchodného majetku, uplynulo aspoň 5 rokov.
Na Slovensku existujú štyri kategórie dedičov, a to >>>
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.