Čo sa pri štrúdli naučíš, pri sushi akoby si našiel. Kampaň mladých Slovákov šíri toleranciu nevšedným spôsobom

  • Občianske združenie Mareena pomáha cudzincom a utečencom integrovať sa na Slovensku
  • Teraz predstavujú pre mnohých kontroverznú kampaň, ktorá hlása: „cudzincov máme plné zuby."
cudz
archív Mareena
  • Občianske združenie Mareena pomáha cudzincom a utečencom integrovať sa na Slovensku
  • Teraz predstavujú pre mnohých kontroverznú kampaň, ktorá hlása: „cudzincov máme plné zuby."

Nie je príliš veľkým prekvapením, že na Slovensku sa o téme migrácie často rozpráva skôr v negatívnom kontexte. V našej krajine máme dokonca problém s uznávaním zahraničných vysokoškolských diplomov z krajín mimo EÚ. Najväčšiu šancu majú u nás len ľudia s technickým zameraním a najmä odborníci z oblasti IT. Horšie to však je v prípade lekárov či učiteľov. Tým vo väčšine prípadov nezostáva nič iné, len štúdium ešte raz absolvovať na Slovensku.

zdroj: archív Mareena

Ľudia z projektu Mareena sa rozhodli ukázať, že to ide aj inak a že namiesto vedľa seba môžeme žiť spolu a zobrať si niečo z inej kultúry neznamená stratiť tú svoju. Predsa len, skoro každý z nás má svoje obľúbené pho-čko, spomienky na večer pri sushi a ukončenie víkendového večera kebabom. Ústredným motívom novej kampane šíriacej toleranciu sa stalo jedlo.

https://www.facebook.com/mareena.sk/videos/2562502263778247/

„Zo skúsenosti vieme, že práve to ľudí spája a tolerancia dokáže ísť cez žalúdok. Kampaňou #plnézuby chceme postupne reálnymi príkladmi, ale aj humorom ukázať, čo všetko nás ľudsky spája a že aj napriek výzvam je spolunažívanie možné a vie byť obohatením,” hovorí pre Startitup Andrea Kutliková z OZ Mareena.

zdroj: archív Mareena

Slogany novej kampane znejú aj takto: „Čo sa pri štrúdli naučíš, pri sushi akoby si našiel.“ „Reči sa hovoria, kebab sa je.“ „Nielen láska ide cez žalúdok.”

zdroj: archív Mareena

Mareena má v súčasnosti štyri hlavné piliere aktivít. Prvý je dobrovoľnícky program, v rámci ktorého hľadajú a školia ľudí, z ktorých sa stanú dobrovoľníci. Tí sa utečencom venujú individuálne, doučujú ich slovenčinu, školské predmety, trávia spolu voľný čas alebo im pomáhajú iným spôsobom, aby sa úspešne začlenili do spoločnosti.

Druhý program je zameraný na vzdelávanie a profesionálny rozvoj. V rámci neho sa konajú intenzívne kurzy slovenského jazyka, kurz angličtiny a kurz arabského jazyka pre verejnosť. Ponúkajú však aj kariérne poradenstvo a mentoringový program pre cudzincov.

https://www.facebook.com/mareena.sk/photos/a.1869917559800536/1869919323133693/?type=3&theater

V komunitnom programe zase vytvárajú priestor, kde sa môžu cudzinci a Slováci stretávať. „V Bratislave máme na Jakubovom námestí malé komunitné centrum, kde organizujeme zhruba 6 až 7 akcií mesačne. Konajú sa tu napríklad filmové večery, diskusie, komunitná kuchyňa, brunch a podobne. Na konci leta organizujeme aj multižánrový Mareena fest,“ prezradil pre Startitup tím Mareeny.

Posledný je program zameraný na zvyšovanie povedomia o téme migrácie a integrácie na Slovensku. V rámci neho chodí tím Mareena prednášať do škôl či do rôznych organizácii, kde majú záujem sa o ich práci dozvedieť viac.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá