Čo stojí medzi tebou a produktivitou?
- Spomedzi všetkých faktorov, ktoré ťa držia späť od získania želaných výsledkov, sú najväčšie práve tieto štyri. Existujú však spôsoby, ako na nich popracovať a odomknúť tak svoj potenciál, nech sa už snažíš o dosiahnutie čohokoľvek.
- Spomedzi všetkých faktorov, ktoré ťa držia späť od získania želaných výsledkov, sú najväčšie práve tieto štyri. Existujú však spôsoby, ako na nich popracovať a odomknúť tak svoj potenciál, nech sa už snažíš o dosiahnutie čohokoľvek.
Stres
Určite dobre vieš, čo s tebou dokáže spraviť stres. Problémom totiž je, že mozog sám o sebe nevidí rozdiel v tom, či ťa súri deadline, alebo či stojíš tvárou v tvár levovi – situáciu vyhodnocuje rovnako, teda ako riziko, ktoré zvyšuje hladinu stresu.
Mozog sa v týchto prípadoch vracia k svojim najprimitívnejším funkciám, ktoré sa riadi dvomi zásadami: prežiť a získať krátkodobý zisk. Človek v strese teda nie je schopný orientovať sa na ďalekosiahlejšie rozhodnutia a nedokáže získať prístup k vyšším mozgovým funkciám, ako je napríklad tvorivosť či inovatívnosť.
To všetko vedie k nedostatku efektívnej komunikácie a neschopnosti kriticky analyzovať vlastnú prácu. Na vysvetlenie môže skvele poslúžiť napr. príklad programátora, ktorý týždne pracoval a kódoval od rána do noci, aby stihol daný projekt dokončiť. Po niekoľkých týždňoch takmer nonstop práce však potreboval oddych, a tak sa rozhodol pre voľný víkend. Výsledok? Po tom, ako v pondelok prišiel do práce a pozrel si svoj program, nadobudol presvedčenie, že je hrozný a celý ho v priebehu niekoľkých hodín prepracoval a „vyšperkoval“ do dokonalosti. Až znížená hladina stresu mu pomohla pozrieť sa na veci reálne.
foto: pexels.com
Postoj
Svoj postoj zmeniť môžeš, no postoj druhých ľudí zmeníš len ťažko. Postoj môže byť konštruktívny alebo deštruktívny. Ľudia s deštruktívnym postojom ti budú neustále hovoriť, ako sa niečo nedá, ako bude niečo ťažké a ako to nakoniec aj tak pokazíš. Tohto postoja ich nezbavíš, no môžeš sa zbaviť ich.
Najlepším spôsobom, ako si ty sám vytvoríš správny postoj, je neustále učenie sa novým veciam. Múdry človek si neustále uvedomuje, ako málo toho vie, a čo všetko sa ešte môže naučiť. Táto myšlienka ťa udrží skromným, no zároveň neustále otvoreným pre nové myšlienky.
Technológie
Poznáš to – pomalý počítač, nefungujúca tlačiareň, či večne zamŕzajúci telefón ťa vedia nielen vytočiť do nepríčetnosti, ale predovšetkým presmerovať tvoje myšlienky od práce niekam inam.
Je preto veľmi dôležité zahrnúť do svojich plánov ohľadom rozpočtu aj technické vybavenie, ktoré pre svoju prácu nevyhnutne potrebuješ. Ak predpokladáš, že nový notebook budeš potrebovať možno za 2 roky, začni si naňho mesačne šetriť už hneď – v prípade následnej kúpy tak nezaťaží tvoju peňaženku.
foto: pexels.com
Vyrušenia
Najväčšou skazou je vyrušenie pri práci, ktoré sa udeje spravidla vtedy, keď sa ti pracuje naozaj dobre. Či je to „naliehavý“ telefonát, mail, alebo kolega – od práce ťa to odpúta nie vždy je jednoduché dostať sa presne tam, kde si prestal.
Pomôcť ti môže denný harmonogram, ktorý ti dovolí reagovať na maily, či telefonáty v čase, ktorý si nato vopred vyhradíš. Ideálne je nechať si ich na čas, kedy tvoja produktivita mierne klesá.
Zdroj: success.com, zdroj fotografií: favim.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti