Čo sú opičie kiahne a aké sú príznaky „nového“ ochorenia? Nakazení ho prenášajú do určitého momentu

  • Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že rastúce šírenie opičích kiahní v Afrike predstavuje celosvetové ohrozenie zdravia
  • Prinášame ti prehľad príznakov, priebehu ochorenia a úmrtnosti
Opičie kiahne, mpox
Mpox, opičie kiahne Congo TASR/AP Photo/Moses Sawasawa
  • Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že rastúce šírenie opičích kiahní v Afrike predstavuje celosvetové ohrozenie zdravia
  • Prinášame ti prehľad príznakov, priebehu ochorenia a úmrtnosti

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus túto informáciu oznámil po zasadnutí Výboru pre mimoriadne situácie OSN. WHO uviedla, že tento rok bolo v Afrike zaznamenaných viac ako 14 000 prípadov a 524 úmrtí, čo presahuje minuloročné údaje.

Od júla boli hlásené prípady nákazy z Burundi, Kene, Rwandy a Ugandy. Nedávno bola infekcia zaznamenaná aj vo Švédsku, v Pakistane, na Filipínach a v Thajsku.

Čo sú opičie kiahne?

Podľa portálu CDC mpox, známy aj ako opičie kiahne, vedci prvýkrát identifikovali v roku 1958, keď sa pri opiciach objavilo ochorenie podobné pravým kiahňam. Až donedávna sa väčšina prípadov vyskytovala u ľudí v strednej a západnej Afrike, ktorí boli v úzkom kontakte s nakazenými zvieratami.

Ako sme ťa už informovali, mpox je vírusová zoonóza, čo znamená, že vírus sa prenáša zo zvierat na ľudí. Pôvodcom ochorenia je vírus z rodu Orthopoxvirus patriaci do čeľade Poxviridae.

Existujú 2 typy vírusu. Prvý typ, nazývaný aj „konžský typ“, spôsobuje závažnejší priebeh ochorenia a úmrtia. Pri niektorých epidémiách zomrelo až 10 % chorých, hoci pri nedávnych epidémiách bol počet úmrtí nižší. Tento typ je endemický v strednej Afrike.

Druhý typ, nazývaný aj „západoafrický“, je typ, ktorý spôsobil globálnu epidémiu, ktorá sa začala v roku 2022. Infekcie spôsobené mpox typu II sú menej závažné. Prežije ich viac ako 99,9 % ľudí.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa vírus dostáva do organizmu najmä priamym fyzickým kontaktom. Pri prenose z človeka na človeka ide o kontakt s infekčnými vyrážkami alebo telesnými tekutinami. Vírus sa však môže prenášať aj nepriamo, napríklad kontaktom s kontaminovanou posteľnou bielizňou alebo inými predmetmi.  

Príznaky a priebeh ochorenia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie mpox spôsobuje príznaky, ktoré sa zvyčajne začínajú do týždňa, ale môžu sa prejaviť až 21 dní po expozícii. Príznaky zvyčajne trvajú 2 – 4 týždne. Medzi najčastejšie príznaky opičích kiahní patria vyrážky, horúčka, bolesť hrdla, bolesť hlavy, svalov alebo chrbta. Ďalšími príznakmi sú nízka energia a opuch lymfatických uzlín. Vyrážky sa môžu formovať na rôznych častiach tela.

Najčastejšie sa vyrážky vyskytujú na dlaniach, chodidlách, tvári, v ústach alebo dokonca na gentitáliách. Ľudia nakazení opičími kiahňami sú infekční a môžu chorobu prenášať na iných, kým sa všetky rany nezahoja a nevytvorí sa nová vrstva kože.

U väčšiny ľudí má ochorenie priebeh podobný pravým kiahňam, je však miernejší a ochorenie sa často postupom času vylieči samo. V niektorých prípadoch však môže dôjsť k ťažkému priebehu ochorenia – najmä u detí alebo jedincov s oslabeným imunitným systémom.

Je vírus smrteľný?

Africké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb odhadujú, že približne 3 – 4 % ľudí nakazených opičími kiahňami následkom ochorenia zomrú, čo je oveľa vyššie číslo ako mortalita 1 %, ktorá bola zaznamenaná v celosvetovej epidémii v roku 2022. Je to však oveľa menej ako 30 % úmrtnosť pravých kiahní, ktoré boli po svete takmer zlikvidované vďaka rozsiahlemu očkovaniu.

Je dôležité poznamenať, že toto číslo je značne ovplyvnené veľkými rozdielmi v demografickom rozložení obyvateľstva a úrovňou zdravotnej starostlivosti v afrických krajinách. Napríklad takmer polovica celkovej populácie Konga je mladšia ako 15 rokov a v krajine je stále vysoký výskyt HIV. Tieto faktory môžu mať vplyv na závažnosť ochorenia, aj keď nemajú nič spoločné s vírusom samotným.

Úrad verejného zdravotníctva potvrdil na Slovensku v roku 2024 dvoch nakazených, pričom celkový počet nakazených v rokoch 2022 – 2024 je 16. Úmrtie na vírus mpox na Slovensku zaznamenané nebolo.

Nejde o nový koronavírus

Ako informoval portál Teraz.sk, regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge v utorok uviedol, že vírus spôsobujúci ochorenie mpox, známe ako opičie kiahne, nie je novým koronavírusom, keďže úrady dokážu kontrolovať jeho šírenie.

„Môžeme a musíme spoločne bojovať proti mpoxu,“ povedal Kluge na tlačovej konferencii. „Rozhodneme sa teda zaviesť systémy na kontrolu a odstránenie mpoxu globálne? Alebo vstúpime do ďalšieho cyklu paniky a zanedbávania? To, ako zareagujeme teraz a v nasledujúcich rokoch, bude pre Európu a svet kritickým testom,“ dodal.

Generálny riaditeľ afrického CDC Dr. Jean Kaseya podľa BBC na tlačovom brífingu tiež požiadal krajiny, aby netrestali Afriku zákazmi cestovania: „Jednoznačne žiadam našich partnerov, aby prestali uvažovať o zákaze cestovania Afričanom, ktorý by nás vrátil späť k nespravodlivému zaobchádzaniu, ktoré sme zažívali v čase Covidu. Solidarita znamená, že potrebujeme, aby ste nám poskytli primeranú podporu v podobe zdravotníckych protiopatrení,“ povedal.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: CDC, Archív Startitup, UVZ SR, WHO, Africa CDC, Teraz.sk, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá