Čo urobí delta so Slovenskom? Môžeme to zvládnuť aj bez zatvárania a lockdownu
- Aký scenár nás čaká v tretej vlne? To zatiaľ nevieme
- Sú však 4 typy krajín, ktoré si deltou prešli alebo tam nastupuje
- Dáta bez pátosu radia, ktoré krajiny sledovať, keďže u nás môže nastať podobný scenár
- Aký scenár nás čaká v tretej vlne? To zatiaľ nevieme
- Sú však 4 typy krajín, ktoré si deltou prešli alebo tam nastupuje
- Dáta bez pátosu radia, ktoré krajiny sledovať, keďže u nás môže nastať podobný scenár
Koronavírus, ktorý vyčíňa toto leto, je iný, ako ten v lete minulom. Na jeseň nás podľa analytikov čaká buď masívna a rýchla tretia vlna, alebo, naopak, nič. Dáta bez pátosu upozorňujú na 4 možné scenáre po vzore krajín, ktoré si už „delta vlnou“ prešli, alebo tých, ktoré to ešte len čaká.
„Čo spraví delta so Slovenskom, či vôbec niečo a kedy sa to stane? Nevieme. Ale v Európe máme štyri skupiny krajín s veľmi podobným vývojom. Výnimkou je Visegrádska štvorka. Skupina 4 krajín v strede Európy so stabilne nízkymi číslami nových prípadov a s veľmi nízkym rastom z veľmi nízkej predprázdninovej úrovne,“ uvádzajú Dáta bez pátosu v najnovšom reporte.
Po tretej vlne
Prvou skupinou krajín sú podľa analytikov tie, ktoré si už treťou vlnou prešli. Šlo, paradoxne, o vysoko zaočkované krajiny. Čo je však dôležité, je, že tretia vlna tu bola doslova blesková a nezanechala v nemocniciach (a na cintorínoch) takú spúšť, ako prvé dve vlny.
Čo je ale zaujímavé, je strmý vývoj krivky, delta vlna odišla rovnako rýchlo, ako prišla. Navyše sa to stalo bez lockdownov a obmedzení. „Pri týchto počtoch by bolo Slovensko čierne, bol by zákaz vychádzania, večierky, výdaj z okienka, školáci doma a hranice asi zavreté. Nič z tohto sa v žiadnej krajine nestalo. Cyprus mal dni, keď mal počet infikovaných 100 krát viac v júli Slovensko,“ upozorňujú analytici.
Malta, UK a ďalšie krajiny cez ktoré sa prehnala vlna delty patria medzi vysoko zaočkované, čo by mohlo vzbudiť obavy. Primár NsP v Považskej Bystrici Milan Kulkovský však upozorňuje, že pri vysokej preočkovanosti je zbytočné dívať sa na počet nových prípadov. „Odteraz nás budú zaujímať najmä hospitalizovaní a obete. Viď Anglicko, ich vysoké čísla pozitívnych vôbec nevystrašili, mohli si to totiž pri vysokej zaočkovanosti najmä rizikových skupín dovoliť,“ uviedol na svojom blogu.
Aj dáta z týchto krajín ukazujú, že hoci skutočne došlo k masívnej vlne infekcií, hospitalizácie a úmrtia ani zďaleka nedosiahli hodnoty predošlých vĺn nákazy.
„Považujem za dôležité pripomenúť, že očkovanie má chrániť predovšetkým pred ťažkým priebehom Covid-19, hospitalizáciami a úmrtiami. Tu je jeho účinnosť dokázateľne vysoká. To sú fakty, nie ničím nepodložené názory. Bolo by naivné si myslieť, že sa očkovaní najmä pri delta variante nemôžu nakaziť. Môžu a aj sa niektorí nakazia. Preto sa treba v interiéroch naďalej chrániť. No šanca, že skončia v nemocnici alebo nebodaj zomrú je mizivá,“ dodáva lekár.
Krajiny, kde delta nastupuje
S mesačným oneskorením prichádza delta aj do Izraela či Čiernej Hory. Zatiaľ tu neevidujú nárast hospitalizácií a úmrtí, no tie sa začnú prejavovať až neskôr. Vývoj v týchto krajinách je však podobný, ako v prvom prípade. Nové prípady pribúdajú raketovým tempom.
Slovensko je spolu so susedmi našťastie stále nízko. Napriek tomu by mal štát podľa analytikov začať prípravy. „Naša vláda dovolenkuje, čo je symptomatické. Asi nie všetci ministri, ale veľká väčšina je pri mori a v Tatrách, včítane nového pána premiéra. Hlavného hygienika nikto nevidel viac ako mesiac. Predikciu od vládnych inšitútov nemáme žiadnu a Covid Automat je od Mikuláša 2020 neupravený,“ uvádzajú.
Kde sa delta zobúdza
Na grafe sú zobrazené krajiny, ktoré je podľa analytikov vhodné porovnávať so Slovenskom nielen kvôli geografickej blízkosti, ale podobné sú aj počtom obyvateľov a mierou zaočkovanosti.
„U všetkých štyroch krajín sa vývoj počtu infikovaných začal v strede júla dvíhať a môžu byť na začiatku vzostupu. Nie je jednoduché tvrdiť, že nastane strmý vývoj smerom hore, ale je pravda, že sú na podobne úrovni ekvivalentu 300 denných nových prípadov na Slovensku,“ uvádzajú Dáta bez pátosu.
S výnimkou Rakúska ide o veľmi podobne postihnuté krajiny z prvej a druhej vlny a to majú so Slovenskom spoločné. Podľa analytikov bude potrebné sledovať vývoj práve v týchto krajinách, pretože u nás môže byť veľmi podobný.
Kde delta drieme
Krajiny V4 sú v Európe výnimkou, kde sa síce dostatočne testuje, no počty nových prípadov sú naďalej nízke. Analytici si však netrúfajú odhadnúť, aký vývoj nastane. Treba ešte niekoľko týždňov počkať. „Už sme na začiatku leta urobili predikciu na august a našťastie nevychádza. Ani tisíce infikovaných denne (máme 60), ani tisíc pacientov v nemocnici (máme 60), ani stovka príjmov denne do nemocní (máme 5). Berieme späť a budeme opatrní: nevieme nič,“ hovoria s tým, že je dobrou správou, že máme stále nízky počet ľudí v nemocniciach a úmrtia posledné dni vôbec nepribúdajú.
Dáta z krajín, ktoré si prešli delta vlnou ukazujú, že s vysokou zaočkovanosťou sa dá vlna zvládnuť aj bez prísnych obmedzení, lockdownov a zatvárania všetkého. Počet nových prípadov síce rýchlo rastie, ale počet chorých ľudí nevytvára na zdravotníctvo taký tlak.
„Šancu na lepšie čísla máme pri vyššej zaočkovanosti. S premorenosťou už nič nenarobíme, tá je neznámou medzi 15% – 30% a regionálne rôzna. Ale zaočkovať kriticky ohrozených so zdravotnými diagnózami, vekom nad 50, prípadne aspoň 60 rokov a vysoko mobilných ľudí, zvlášť v I. línii je viac ako žiadúce. Stále je k nám DELTA milosrdná a dáva nám čas,“ uzatvárajú.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: DataBezPatosu