Čo veľkomesto, to iná aróma. Toto sú typické pachy svetových miest vrátane Bratislavy či Brna

  • Turisti často navštevujú svetové metropoly kvôli ich nikdy neutíchajúcemu nočnému životu, pamiatkam, kultúre, architektúre a mnohému ďalšiemu.
  • Čo si však mnoho ľudí neuvedomuje je, že naše cieľové destinácie nevnímame len jedným zmyslom, teda zrakom.
  • Pri návšteve cudzej zeme, ako prvú vnímame zmenu teploty, po nej prichádza úžasný pohľad na celkom iný život celkom iných ľudí.
  • Na záver sa nadýchneme a zistíme, či náš výlet bude stáť za to, alebo sa stane utrpením.
pachymiest
Pixabay
  • Turisti často navštevujú svetové metropoly kvôli ich nikdy neutíchajúcemu nočnému životu, pamiatkam, kultúre, architektúre a mnohému ďalšiemu.
  • Čo si však mnoho ľudí neuvedomuje je, že naše cieľové destinácie nevnímame len jedným zmyslom, teda zrakom.
  • Pri návšteve cudzej zeme, ako prvú vnímame zmenu teploty, po nej prichádza úžasný pohľad na celkom iný život celkom iných ľudí.
  • Na záver sa nadýchneme a zistíme, či náš výlet bude stáť za to, alebo sa stane utrpením.

Prímorské krajiny môžu voňať sviežo alebo po rybách. Veľkomestá môžu voňať ako káva a cigarety. A severské mestá môžu voňať ako čerstvý horský vzduch… alebo po rybách. V skutočnosti je za tým ešte niečo viac. Veľkomestá majú svoj špecifický zápach a to každý vie. Výskumníci z Cambridgu v spolupráci so spoločnosťou Yahoo si na túto problematiku posvietili a rozhodli sa rozobrať zápach veľkomiest dopodrobna.

Pozreli sa dve európske mestá. Jedno z nich studené, upršané a vnútrozemské. Druhé húževnaté, slnečné a prímorské. Reč je o Londýne a Barcelone. Určite sa viete dovtípiť, ktoré je ktoré. Ich výskum ukázal, že zmes pachov je skutočne rôznorodá. V Londýne však prevládajú emisie. To znamená, že ako prvé ucítite v centre mesta výfukové plyny z áut, benzín a v neposlednom rade ťažký zápach šíriaceho sa prachu. O zeleň však toto mesto núdzu nemá a tak stačí spraviť zopár rokov a ste v parku.

Tu sú vône o čosi viac eco friendly a pľúca friendly. Prevyšujú tu vône pôdy, zelene, kvetov a chlpatých kamarátov, teda psov. Celkový dojem z Londýna teda nie je až taký zlý. Na hlavných ťahoch a uliciach samozrejme prevyšuje zápach smogu, no pokiaľ by vás táto situácia veľmi ťažila, môžete kedykoľvek zavítať do najbližšieho parku. Keby vám chýbala vôňa vidieku, môžete navštíviť zoologickú záhradu, kde vám zápach množstva zvierat môže ulahodiť príjemnou zmenou.

London

V porovnaní s Londýnom je na tom však Barcelona omnoho lepšie. Ako pachovo, teda prirodzene tým čo cítite, tak aj štatisticky z hľadiska emisii. Vedci z Cambridgu vyhodnotili porovnanie týchto dvoch miest. Do úvahy brali nasledovné hodnoty: Emisie, Priemysel, Jedlo, Tabak, Čistiace prostriedky, Umelina, Odpad, Zvieratá, Príroda a Metro. V Londýne prevyšovali práve emisie, no naopak v Barcelone to bola príroda. V španielskej metropole vás tiež uchváti vôňa jedla a v Londýne zase odradí smrad odpadkov.

I keď z tohto prieskumu vyšiel Londýn horšie. New York tiež nepochodil zrovna slávne. V najnebezpečnejšom meste východného pobrežia sa ľudia sťažujú prevažne na stuchlinu. Člen Zhromaždenia štátu New York, Matthew Titone sa vyjadril, že podľa neho New York vonia ako borovice. Nie je to síce lož, no je to veľmi lichotivé tvrdenie. V New Yorku prevláda zápach kanalizácie, odpadu a metra. Každá časť mesta však vonia inak. Vo väčšine prípadov však hovoríme v chudobnejších štvrtiach o zápachu moču a odpadu.

Hot Dog NYC

V prípade Manhattanu a iných miest blízko k prístavu je však výraznejšie cítiť čerstvý slaný vzduch. V meste sa prevažne často rozlieha aj vôňa rôznych jedál a fastfoodov, ktorá nepríjemný zápach pochová.

Naše mestá, či už české alebo slovenské, majú tiež osobité zápachy. Bratislavu by sme mohli prirovnať k Londýnu, keďže počasie je tu nie vždy zrovna slnečné. Práve v oblasti Patrónky sa ľudia sťažujú na zápach alkoholu.

Stanice a zastávky tiež nie sú žiadnou výhrou. Smog útočí na Bratislavu jedna radosť a tak, keď sa chcete nadýchať čohosi iného ako prachu, emisii a odpadu, musíte zamieriť do parku Janka Kráľa alebo na Slavín. Tu však o prírodné a čerstvé vône nie je núdza takmer v žiadnom ročnom období. Ako posledné sme si vzali na mušku Brno. Tento študentský a bohémsky raj má vlastnú webstránku, ktorá sa zaoberá zápachom mesta. Konkrétne sú dve: brnovoni.cz a brnosmrdi.cz.

Brno - Náměstí svobody huge panorama

Po pár momentoch strávených na týchto stránkach sme zistili, že Brňáci majú zmysel pre humor. A to najmä pri prehláseniach typu: „Nasráno v odpadkovým koši pod umyvadlama.“ Čo sa však týka pachov, štatisticky nám vychádza, že lepší miestom pre život je Brno ako Bratislava. Na uliciach tohto utešeného českého mesta sa ľudia na zápachy až tak často nesťažujú.

Veľké množstvo parkov zdobia vône prírody a v uliciach je zas cítiť fastfood a jedlá z rôznych krajín. Na všetkých miestach je však cítiť jedno a to isté. Marihuanu. A to objasňuje aj zmysel pre humor českých študentov. A čo vy? Prezraďte nám v komentároch, čím je cítiť vaše mesto. Prevažuje nepríjemný zápach alebo vôňa?

Zdroj: interez.sk

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá