Čo znamená symbol ryby nalepený na aute? Má ho výnimočná skupina vodičov
- Medzi autonálepkami je populárny dizajn ryby
- Ide o kresťanský symbol
- Na autách ho nenosia len výhradne kresťania
- Medzi autonálepkami je populárny dizajn ryby
- Ide o kresťanský symbol
- Na autách ho nenosia len výhradne kresťania
Nálepky na autách sú u nás pomerne bežným javom. Významy niektorých z nich sú pritom vodičom dobre známe. Skoro každý z nás už videl zelený kruh s výstražným trojuholníkom a písmenom „Z“ v strede, ktorý symbolizuje, že v aute sedí začiatočník.
Rovnako mnohí z nás už zrejme niekedy videli aj auto s nálepkou ryby. Jej dizajn je veľmi jednoduchý, ľahko rozpoznateľný tvar je nakreslený len za pomoci jednej línie. Vieš však, čo znamená?
Hlavným symbolom kresťanstva je nespochybniteľne kríž, no ani zďaleka nie je jediným. Celkom často sa používa aj symbol ryby – presne ten, ktorý si občas môžeme všimnúť na autách. Dalo by sa teda povedať, majitelia nálepky jednoducho dávajú svetu na známosť, že sú kresťania.
V prenesenom význame však môže ísť aj vodičov, ktorí sú pripravení nezištne pomáhať. Nemusia ani nutne byť kresťania. Téme sa v minulosti venoval aj denník SME, ktorý uviedol, že „rybkári“ rybku na kapote auta nosia na znak ochoty pomôcť aj bez odmeny. Presne tak, ako diktujú dobré kresťanské mravy.
V spoločnosti koluje mýtus, že nositelia tejto nálepky patria k radikálnym sektám či Jehovistom, to však nemusí byť vôbec pravda.
Dobrí ľudia
Od vodičov vlastniacich túto nálepku teda môžeme očakávať dobromyseľnosť a ochotu. V prípade akejkoľvek nehody alebo poruchy na ceste je dobré stretnúť jedného z „rybkárov“, keďže ak to s nálepkou myslia vážne, mali by zastaviť a problém pomôcť vyriešiť.
Zaujímavý je aj samotný symbol ryby. Ako informuje portál Christianity Today, v prvom storočí kresťania šikovne vytvorili akronym z gréckeho slova pre rybu, „ichthys“, aby predstavoval „Iesous Christos Theou Yios Soter“, čo znamená Ježiš Kristus, Boží Syn, Spasiteľ.
Symbol ryby mal pre kresťanov rôzne teologické konotácie, ako napríklad zobrazenie Kristovho zázračného nasýtenia 5 000 ľudí a jeho prirovnanie svojich apoštolov k „rybárom ľudí“.
Stojí však za zmienku, že symbol ryby nie je exkluzívny pre kresťanov, pretože ho v minulosti používali Gréci, Rimania a iné kultúry. Jeho nenápadnosť z neho urobila ideálny tajný symbol pre prenasledovaných veriacich tvárou v tvár rímskym hrozbám.
Podľa starodávneho príbehu kresťania používali symbol ryby na vzájomnú identifikáciu, nakreslili jeden oblúk do hliny a čakali, kým cudzinec dokreslí zvyšok. Niektorí veriaci kritizujú súčasné používanie symbolu ryby pre jeho komercializáciu viery.
Slováci skupujú jazdené vozidlá
V októbri sa na Slovensko spoza hraníc doviezlo 5 268 jazdených osobných áut, čo je v porovnaní so septembrovými údajmi nárast o 507 vozidiel. Za desať mesiacov tohto roku sa na Slovensko doviezlo spolu vyše 52 000 jazdených áut. Vyplýva to z údajov Ministerstva vnútra SR, o ktorých vo štvrtok informovala spoločnosť Aures Holdings.
Počas októbra bolo najviac zaregistrovaných jazdených áut v Bratislavskom kraji – až 1 070, čo je viac ako dvojnásobok oproti niektorým iným krajom. V Košickom kraji ich bolo za uplynulý mesiac 510 a v Prešovskom kraji 509.
„Motoristi a záujemcovia o jazdené autá by mali byť opatrní, dôkladne si kúpu dovezeného auta premyslieť a zvážiť všetky pre a proti. Často totiž lákavá ponúkaná nižšia cena takéhoto vozidla nezodpovedá deklarovanému stavu. Podvodníci pri dovážaných ‚jazdenkách‘ nezriedka ‚stočia‘ najazdené kilometre o niekoľko desiatok tisíc, ba dokonca aj o viac ako 100 000 kilometrov, a to ešte v krajine pôvodu,“ upozornila generálna riaditeľka spoločnosti Karolína Topolová.
Za celý rok 2022 bolo na Slovensku zaregistrovaných spolu 78 841 nových osobných vozidiel. Podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO sa v SR ročne predá celkovo približne až 350 000 ojazdených osobných automobilov.
Dovezené jazdené osobné vozidlá, ktorých sa za minulý rok podľa údajov ministerstva vnútra na Slovensko priviezlo spolu až 61 016, tak predstavovali 17,5 % tohto objemu. Priemerný vek áut na Slovensku sa blíži k hranici 15 rokov.
Zdroje: SME, Christianity Today, TASR