V čom sú vysoké školy v Škótsku lepšie ako tie na Slovensku?
- Už tretí rok študujem na univerzite v Škótsku. Mohol by som sem napísať nejaké klišé o tom, ako to bolo to najlepšie, čo sa mi mohlo stať. A v podstate by som neklamal.
- Už tretí rok študujem na univerzite v Škótsku. Mohol by som sem napísať nejaké klišé o tom, ako to bolo to najlepšie, čo sa mi mohlo stať. A v podstate by som neklamal.
No najdôležitejšie pre mňa je, že toto rozhodnutie bolo čisto moje. Moja mama by bola určite radšej, keby som zostal doma v Bratislave a každé ráno sa autobusom 88 trmácal na Ekonomickú univerzitu.
Bol som teda odhodlaný spraviť z rozhodnutia odísť zo Slovenska to najlepšie rozhodnutie môjho života. Pomohol mi pri tom aj fakt, že systém v Škótsku je oproti tomu Slovenskému omnoho bližší tomu, ako sa chcem učiť.
Tu je 5 hlavných dôvodov, kvôli ktorým považujem štúdium v Škótsku za lepšie ako to na Slovensku:
1. Univerzitná atmosféra
Začnem celkom povrchne. Väčšina mojich prednášok prebieha v tejto budove:
foto: natansphotos.wordpress.com
Samo o sebe to o kvalite školy nehovorí nič. No atmosféra univerzity založenej 500 rokov pred mojím narodením, má niečo do seba. Minimálne na tie prednášky sa ide ľahšie ako keby som mal každý deň chodiť napríklad do takejto budovy:
foto: vysokeskoly.eu/Alena Nová
2. Medzinárodná komunita
Škótske univerzity majú relatívne veľké zastúpenie medzinárodných študentov. Veľa z nich je z EÚ (kvôli bezplatnému školnému), no nájdu sa tu ľudia v podstate z celého sveta.
Konkrétne moja univerzita (Aberdeen) má vysoko nadpriemerné percento zahraničných študentov – vyše 26%. Vytvára to unikátnu príležitosť spoznať osobne ľudí z iných kultúr. Takmer vždy to znamená potvrdenie toho, že naše zaužívané stereotypy o iných kultúrach sú úplne mimo reality.
foto: studyin-uk.com
Niektorí z najotvorenejších ľudí, ktorých poznám, sú zo Škandinávie. Škóti bežne pozývajú na pivo. A Maďari vo voľnom čase neplánujú vojenský útok na Komárno.
Spoznávanie iných kultúr človeku pomáha spoznať samého seba. Dáva mu to možnosť prehodnotiť alebo utvrdiť si svoje hodnoty. Na školách, kde najexotickejší spolužiak pochádza z Topoľčian je táto možnosť obmedzená iba na Erasmus, ktorý využije iba zlomok študentov.
3. Orientácia na samoštúdium
Univerzity sú vo všeobecnosti veľmi slabou simuláciou toho, čo nás čaká v reálnom svete. Kontrolovaný systém s presne nalinkovanými podmienkami na úspech je presný opak toho, čo človeka čaká pri zakladaní firmy alebo presadzovaní sa na trhu práce.
Menej hodín kontaktu s profesormi študentov aspoň pripraví na to, ako sa budú učiť po zbytok svojho života. Pri väčšine odborov neexistuje niečo ako 7 hodín denne strávených v škole. Výnimkou je medicína, no aj tá je orientovaná na omnoho viac praktickej výuky ako u nás.
foto: urbanrealm.com
Študenti tak majú príležitosť popri škole pracovať, športovať, zakladať biznisy alebo sa iba jednoducho socializovať.
Celkový objem informácií je v priemere menší ako na Slovensku, no dôraz sa kladie na naozajstné pochopenie princípov a nie iba na to, kto sa dokáže nabifľovať čo najviac informácií a po skúške ich čo najrýchlejšie zabudnúť.
4. Objektívne hodnotenie
S týmto očividne nemám priamu skúsenosť, no subjektívne hodnotenie pri skúškach je niečo, o čom mi často rozprávajú kamaráti zo slovenských univerzít.
Nemôžem sa tu teda rozpisovať o tom, do akej miery si slovenskí profesori radi na svojich študentov zasadnú. No v Škótsku je aj tento potenciálny problém odstránený. Všetky hlavné skúšky sú písomné a anonymné. Hodnotiaci vidí iba pridelené číslo bez mena.
foto: ed.ac.uk
Pri skúškach si môžem vybrať z niekoľkých otázok. Je tak zaručené, že nenastane situácia kedy sa naučím 95% materiálov a dostanem otázku o tých zvyšných 5%. Celkovo to vytvára situáciu, kde jediný, koho môžem viniť za svoj neúspech, som ja sám.
5. Profesori sú na to, aby študentom pomáhali
Profesori sa väčšinou snažia byť čo najprístupnejší. Situáciu, kedy mi vedúci fakulty povedal „Call me David“, by som na Slovensku asi nikdy nezažil.
Ak žiak neprejde cez skúšku, profesor to vníma aj ako svoj neúspech. Je predsa platený za to, aby sa jeho študenti niečo naučili. Každý profesor má teda vyhradený čas, kedy za ním môžu študenti prísť s akýmikoľvek otázkami ohľadom jeho predmetu.
Okrem toho to ovplyvňuje aj samotný spôsob učenia. Profesori sa snažia byť čo najzrozumiteľnejší a poskytnúť študentom dostatok informácií na úspešné zvládnutie skúšky.
foto: gla.ac.uk
Je možné, že slovenské vysoké školy sa raz dostanú na svetovú úroveň. No štúdium v Škótsku je aspoň dovtedy alternatívou, ktorú by mohlo využiť množstvo Slovákov. Okrem spomenutých výhod a klasického zdokonalenia angličtiny je to ešte aj zadarmo. A naozaj sa to oplatí.
zdroj titulnej fotografie: urbanrealm.com / ed.ac.uk
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska