COOP Jednota otvára ďalšiu samoobslužnú nonstop predajňu. Vieme kde
- Slováci si za chvíľu na samoobslužné predajne zvyknú
- COOP Jednota otvára ďalšiu v Nových Zámkoch
- Slováci si za chvíľu na samoobslužné predajne zvyknú
- COOP Jednota otvára ďalšiu v Nových Zámkoch
COOP Jednota pokračuje v rozširovaní konceptu samoobslužných nonstop predajní na Slovensku. Po úspešnom pilotnom projekte v Šalgočke nedávno otvorili druhú prevádzku v Šali, ktorá sa môže pochváliť väčšou rozlohou. Obe predajne fungujú v hybridnom režime – dopoludnia ako klasické obchody s personálom, popoludní sa transformujú na samoobslužné prevádzky.
Reťazec výrazne zjednodušil proces registrácie zákazníkov. „V prvej našej predajni v Šalgočke ste sa museli registrovať priamo v predajni, tak teraz sa už viete do minúty zaregistrovať pred predajňou,“ uviedol Michal Švrček, riaditeľ sekcie IT a služieb COOP Jednota Slovensko pre TV Noviny.
Celý proces je teraz užívateľsky prívetivejší. „Naskenujte si QR kód, zadáte e-mailovú adresu, naskenujete doklad totožnosti, odfotíte samého seba a následne vám aplikácia už len generuje QR kód, ktorým si otvoríte dvere,“ vysvetlil Švrček. Tento jednotný systém bude platiť vo všetkých samoobslužných prevádzkach siete.
Využívajú umelú inteligenciu
O bezpečnosť zákazníkov v predajni sa stará umelá inteligencia v spojení s kamerovým systémom. V prípade potreby pomoci sú k dispozícii špeciálne tlačidlá pri pokladni a vstupe. Vzhľadom na predaj alkoholu a cigariet je vstup povolený len osobám nad 18 rokov.
Pilotná predajňa v Šalgočke už v lete potvrdila životaschopnosť konceptu najmä počas víkendov a sviatkov. Zákazníci najčastejšie siahajú po nealkoholických nápojoch, pive, nanukoch a pečive, nechýbajú ani základné potraviny a potreby pre domácnosť.
Nákupný proces zostáva štandardný – tovar sa blokuje na samoobslužných pokladniach s možnosťou výlučne bezhotovostnej platby. Predajne sú otvorené non-stop, vrátane víkendov a sviatkov, pričom počet súčasne nakupujúcich je regulovaný podľa veľkosti prevádzky.
V blízkej budúcnosti plánuje COOP Jednota otvoriť tretiu samoobslužnú predajňu v Nových Zámkoch. Zaujímavé je, že ostatné obchodné reťazce zatiaľ podobný koncept neplánujú. Napríklad Billa, ktorá pôvodne prejavila záujem, sa momentálne sústreďuje na prevádzky s klasickou obsluhou.
Slováci na kvalitných potravinách šetria
Takmer tretina Slovákov šetrí na kvalite stravy, a to z dôvodu inflácie, teda zvyšovania cien. Vlani šetrilo na kvalite stravy 42 % ľudí a v roku 2020 to bolo viac ako 54 %. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Food barometer spoločnosti Edenred, ktorý sa uskutočnil v septembri tohto roka na vzorke 1425 respondentov starších ako 18 rokov.
„Tieto dáta sa zdajú byť optimistické, ale existuje opodstatnená obava, že trend, keď ľudia prestávajú šetriť na strave, sa onedlho zastaví. Nie je vylúčené, že po zvýšení dane z pridanej hodnoty na všetko okrem základných potravín budú ľudia opäť významne šetriť na kvalite stravy,“ uviedla PR riaditeľka spoločnosti Lívia Bachratá.
Doplnila, že 64,2 % respondentov radšej šetrí v iných oblastiach, ako je jedlo. Šesť percent z nich si myslí, že kvalita stravy pre nich nie je rozhodujúca.
Prieskum sa ďalej zaujímal o to, akú časť mesačného rozpočtu ľudia míňajú na potraviny. Pre 29,9 % opýtaných ľudí tvoria výdavky na jedlo 20 až 30 %. Štvrtina respondentov uviedla, že na potraviny míňa až do 40 % mesačného rozpočtu. Každý piaty Slovák dáva na stravu viac ako 40 %.
Z prieskumu tiež vyplynulo, že potraviny sú spolu s energiami, a to zhodne po 89 %, položkami, pri ktorých ľudia najviac očakávajú, že ich cena v nasledujúcich mesiacoch porastie. Ďalej nasleduje zdražovanie v gastroprevádzkach (86 %) a v oblasti bývania (85 %).
Bachratá spresnila, že aktuálny optimálny príspevok na stravu vo výške 8,30 eura je dostatočný len pre 18,6 % Slovákov. Zvyšných takmer 81 % respondentov ho považuje buď za úplne (46 %), alebo čiastočne (35 %) nedostatočný.
„Slovákom momentálna finančná situácia nedovoľuje dopriať si kvalitný obed v niektorej z gastroprevádzok, pre tri štvrtiny, teda 72,6 % z nich, je prvou voľbou doma pripravené jedlo. Ďalších 15,6 % respondentov to vyrieši suchou stravou,“ uzavrela.
Zdroje: TV Noviny, Redakcia Startitup, TASR