Čoskoro nás čaká nebeské divadlo: Nenechaj si ujsť posledný supermesiac, ďalší sa objaví až o rok

  • Posledný supermesiac tohto roku uvidíme 29. septembra
  • Najbližší superspln uvidíme až o rok
  • Septembrový supermesiac je známy ako „kukuričný“
Supermesiac, superspln, modrý mesiac
Supermesiac prezývaný aj ako „modrý mesiac“ – ilustračná foto TASR/Dano Veselský
  • Posledný supermesiac tohto roku uvidíme 29. septembra
  • Najbližší superspln uvidíme až o rok
  • Septembrový supermesiac je známy ako „kukuričný“

Už o týždeň v piatok sa nad našou planétou rozsvieti tohtoročný posledný supermesiac. Ide o vyvrcholenie série supersplnov, ktorá odštartovala v pondelok 3. júla. V noci zo štvrtka na piatok – tesne pred našimi parlamentnými voľbami – tak uvidíme jav prezývaný ako kukuričný mesiac.

Jav zvaný superspln či supermesiac označuje na pohľad väčší a jasnejší Mesiac, než vídame zvyčajne. Ako píšu The Tennessean a magazín Forbes pôjde zároveň o posledný superspln na dlhší čas. Najbližšie sa nám tento jav ukáže až v septembri budúceho roka. Predtým však bude možné spozorovať tri prípady supermesiacov vo fáze nov.

Termín „supermesiac“ zaviedol astrológ Richard Nolle v roku 1979 a vzťahuje sa na nov alebo spln, ku ktorému dochádza, keď sa Mesiac nachádza vo vzdialenosti 90 % od perigea, čo je jeho najbližšie priblíženie k Zemi. „Supermesiace“ nastávajú, keď je Mesiac počas svojej obežnej dráhy v najbližšom bode k Zemi.

V auguste sme boli svedkami dvoch supermesiacov. Takzvaný Mesiac jeseterov sa na oblohe ukázal 1. augusta a jav s prezývkou modrý mesiac sme mohli pozorovať 30. augusta.

Letnú sériu ukončí supermesiac nazývaný aj Kukuričný spln či „Mesiac žatvy“. Tieto názvy vychádzajú z rôznych kultúrnych spoločenstiev. V septembri sa však tradične zbiera kukurica, kvôli čomu sa najčastejšie v tomto prípade používa termín „Kukuričný mesiac“.

Avšak takzvaný Harvest Moon – „Mesiac žatvy“ – opisuje bežný spln, ktorý pripadá najbližšej jesennej rovnodennosti. Deje sa tak zvyčajne v septembri, no každý tretí rok táto udalosť pripadá na október.

Jelení mesiac

Tretieho júla nad našou planétou svietil prvý zo série supersplnov prezývaný ako „Jelení mesiac“. Jeleňom v lete začínajú rásť parohy.

Nazýva sa tiež búrkovým mesiacom, čím odkazuje na zvýšenú mieru výskytu búrok v tomto mesiaci.

V Európe sa najčastejšie v minulosti označoval za senný mesiac pre práce spojené so senom v júni a júli. Niekedy sa tiež prezýval ako Medovinový mesiac (hoci tento názov sa používal aj pre predchádzajúci spln). Medovina vzniká kvasením medu zmiešaného s vodou, niekedy pridaním ovocia, korenia, obilnín alebo chmeľu.

Modrý mesiac

Na konci augusta sa na oblohe ukázal takzvaný Modrý mesiac. Ide o raritný jav, ktorý sa nám neukáže ešte dlho. Odhaduje sa, že podobná udalosť by sa mala udiať až o 14 rokov.

Tento konkrétny úkaz sa zhoduje s významným hinduistickým festivalom známym ako Raksha Bandhan, taktiež nazývaným Rakhi alebo Rakhi Purnima. Ide o slávnosť oslavujúcu vzťah medzi súrodencami, s dôrazom na puto medzi bratmi a sestrami, informovali sme.

So sviatkom sa spájajú viaceré zvyky. Napríklad sestry všetkých vekových kategórií počas neho viažu bavlnený náramok zvaný rakhi na zápästie svojho brata. Brat následne daruje sestre darček ako symbol trvajúceho a láskyplného puta, ktoré ich spája. Termín „Raksha Bandhan“ sa prekladá ako „puto ochrany, povinnosti alebo starostlivosti“, písali sme.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: The Tennessean, Forbes, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá