COVID-19 ako liek na rakovinu. Vedci prišli s prelomovým objavom, ktorý zmení budúcnosť onkoliečby

  • COVID-19 môže pomôcť v boji proti zákernej chorobe
  • U pacientov s ťažkým covidom sa tvoria špeciálne bunky
Chorá žena a COVID-19
TASR/Michal Svítok, Freepik
  • COVID-19 môže pomôcť v boji proti zákernej chorobe
  • U pacientov s ťažkým covidom sa tvoria špeciálne bunky

Ochorenie COVID-19 si vo svete vyžiadalo milióny obetí. O to väčším paradoxom je, že podľa najnovších zistení môže infekcia vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19, prispieť k liečbe inej smrteľnej choroby.

Výskumníci z Illinois zistili, že RNA molekuly tohto vírusu stimulujú tvorbu špeciálnych imunitných buniek s protirakovinovými vlastnosťami. Tieto bunky, nazývané „indukované neklasické monocyty“ (I-NCMs), môžu napádať a ničiť rakovinové bunky.

COVID-19 a jeho súvislosť s rakovinou

Imunitný systém aktivuje I-NCMs ako odpoveď na RNA vírusu SARS-CoV-2. Tieto bunky vykazujú jedinečné vlastnosti pri rozpoznávaní a eliminácii nádorových buniek. Na rozdiel od bežných monocytov sa I-NCMs zameriavajú priamo na nádorové tkanivo. Klinické údaje preukázali, že pacienti s ťažkým priebehom COVID-19 vykazujú zvýšenú produkciu I-NCMs.

„Tieto bunky sú výnimočné vďaka svojej dvojitej schopnosti,“ cituje Independent Dr. Ankita Bharata, vedúceho chirurgie v Canningovom inštitúte. „Bežné imunitné bunky, známe ako neklasické monocyty, zvyčajne hliadkujú v krvných cievach a vyhľadávajú hrozby. Nedokážu však preniknúť do samotného nádorového tkaniva, pretože im chýbajú potrebné receptory.“

„Naopak, I-NCMs, ktoré vznikajú počas ťažkého priebehu COVID-19, majú unikátny receptor CCR2. Tento receptor im umožňuje prejsť cez krvné cievy a preniknúť do nádorového prostredia. Po príchode uvoľňujú špecifické chemikálie, ktoré privolávajú prirodzené zabíjačské bunky tela. Tieto zabíjačské bunky potom napádajú rakovinu, priamo útočia na rakovinové bunky a pomáhajú zmenšovať nádor,“ dodal.

Významnú úlohu zohrávajú aj cytokíny, ktoré I-NCMs uvoľňujú počas svojej aktivity. Cytokíny zosilňujú celkovú imunitnú odpoveď a vytvárajú prostredie, ktoré sťažuje prežitie nádorových buniek. „Hlavným obmedzením imunoterapie je, že rakovina dokáže blokovať obranné bunky tela, čím si vytvára odolnosť voči liečbe,“ uvádzajú vedci vo svojej štúdii. Indukované neklasické monocyty však efektívne prenikajú do nádorového tkaniva a dokážu ho zničiť.

Potenciálne terapeutické aplikácie

Objav I-NCMs otvára nové možnosti v imunoterapii rakoviny. Vedci skúmajú spôsoby, ako indukovať tvorbu týchto buniek bez nutnosti infekcie vírusom. Jednou z možností je použitie syntetických RNA molekúl, ktoré napodobňujú účinok COVID-19 a stimulujú imunitný systém k produkcii I-NCMs.

Výskum publikovaný v časopise Science Translational Medicine ukázal, že aplikácia syntetickej RNA pri myšiach viedla k zvýšenej produkcii I-NCMs a následnému zmenšeniu nádorov. Tieto výsledky naznačujú, že podobný prístup by mohol byť účinný aj u ľudí.

Ďalšou možnosťou je genetická modifikácia pacientových buniek tak, aby produkovali I-NCMs. Táto technika, známa ako génová terapia, by mohla poskytnúť cielenú a účinnú liečbu pre pacientov s rôznymi typmi rakoviny.

Hoci sú tieto výsledky sľubné, je potrebný ďalší výskum na potvrdenie účinnosti a bezpečnosti I-NCMs u ľudí. Klinické skúšky sú nevyhnutné na overenie, či indukcia I-NCMs môže byť efektívnou a bezpečnou metódou liečby rakoviny.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Independent, JCI

Najnovšie videá

Trendové videá