COVID-19 ako ničiteľ mozgu: Preukázateľne znižuje IQ a môže spustiť ďalšie nezvratné ochorenie

  • Vplyv koronavírusu na mozog môže byť horší, ako sme si doteraz mysleli
  • Britskí a americkí vedci zistili, že môže spôsobiť pokles IQ pri ventilovaných pacientoch až o 7 bodov
  • Ďalší vedecký tím si všimol, že skeny mozgu pacientov po covide sú rovnaké, ako skeny pacientov s Alzhaimerou chorobou
  • Vedci si myslia, že koronavíru by mohol otvoriť cestu tomuto degeneratívnemu ochoreniu. Túto možnosť označili za alarmujúcu
Mozog RTG
TASR/AP/Bambino Gesu Hospital
  • Vplyv koronavírusu na mozog môže byť horší, ako sme si doteraz mysleli
  • Britskí a americkí vedci zistili, že môže spôsobiť pokles IQ pri ventilovaných pacientoch až o 7 bodov
  • Ďalší vedecký tím si všimol, že skeny mozgu pacientov po covide sú rovnaké, ako skeny pacientov s Alzhaimerou chorobou
  • Vedci si myslia, že koronavíru by mohol otvoriť cestu tomuto degeneratívnemu ochoreniu. Túto možnosť označili za alarmujúcu

Posledné dni svet šokovala správa, že prekonanie koronavírusu môže spôsobiť zníženie inteligenčného kvocientu (IQ) až o niekoľko bodov. Ďalší vedecký tím prišiel zo zistením, že prekonanie koronavírusu môže spôsobiť v mozgu podobné poškodenie, ako u ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou. Dokonca môže chorobe vytvoriť cestu, informuje NPR.

Zaveďte povinné očkovanie, odkazujú zdravotníci. V ktorých štátoch majú vakcínu povinnú?

Zníženie IQ až o 7 bodov 

Vyplýva to zo štúdie britských a amerických expertov zverejnenej uplynulý štvrtok v odbornom vedeckom časopise The Lancet, informuje spravodajská stanica Sky News. Najhoršie výsledky v IQ testoch pritom vedci zaznamenali u tých, ktorí boli v dôsledku COVIDu hospitalizovaní či napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, uvádza TASR.

Vedci merali inteligenčný kvocient u 81 337 ľudí žijúcich vo Veľkej Británii. Po zohľadnení faktorov ako vek či vzdelanie zistili, že tí, čo prekonali koronavírus, horšie zvládali úlohy vyžadujúce uvažovanie, plánovanie a riešenie problémov v porovnaní s tými, ktorí sa vírusom nenakazili.

U ľudí, ktorí boli v dôsledku COVIDu hospitalizovaní či napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, pritom odborníci zaznamenali zníženie IQ až o sedem bodov. Pacienti, ktorí boli ventilovaní, mali väčší deficit ako tí, ktorí prekonali mozgovú príhodu. 

Autori výskumu tiež varujú pred urýchlenými závermi. Na hodnotné závery im chýbajú mozgové skeny. IQ testy pred aj po nakazení sa COVIDom absolvovalo iba 275 účastníkov, čo podľa Sky News obmedzuje možnosť formulovania jasných záverov týkajúcich sa možných príčin a následkov, dodáva TASR.

Poškodenie mozgu ako pri Alzheimerovej chorobe 

Na neschopnosť sústrediť sa či zhoršenú pamäť upozorňujú aj americkí vedci z UT Health San Antonio. Výskumníci sa pokúšajú zistiť, prečo u ľudí, ktorí prekonali koronavírus, pretrvávajú kognitívne problémy a či sa ich mozog zmenil spôsobom, ktorý zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

zdroj: freepik/rawpixel.com

NPR uvádza, že doterajšie zistenia vedcov sú znepokojujúce. Skeny mozgu pomocou pozitrónovej emisnej tomografie (PEZ), ktoré vykonali pred a po vypuknutí infekcie koronavírusu, ukazujú, že v mozgu môžu nastať zmeny, ktoré boli pozorované pri Alzheimerovej chorobe. Podobné zistenia priniesli aj genetické štúdie, ktoré odhalili, že niektoré z rovnakých génov, ktoré zvyšujú u človeka riziko vzniku závažného COVIDu, tiež zvyšujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Podľa vedcov je diagnóza bežnejšia medzi pacientmi, ktorí prekonali ťažký koronavírusu a sú vo veku 60 – 70 rokov. „Je to úplne desivé,“ uviedol Gabriel de Erausquin, profesor neurológie pre NPR.

U mladých sú častejšie duševné problémy 

Erausquin a jeho kolegovia si tiež všimli, že u pacientov, ktorí stratili počas koronavírusu čuch, sú zas bežnejšie duševné problémy. Podľa vedcov to môže byť dôsledkom toho, že vírus zasiahol určitú oblasť mozgu.

„Trvalý nedostatok čuchu je spojený s mozgovými zmenami nielen v oblasti mozgu zaň zodpovednej, ale aj v miestach, ktoré sú spojené s čuchom,“ uviedol lekár. Medzi tieto miesta patria centrá, ktoré ovplyvňujú pamäť, myslenie, plánovanie a náladu.

zdroj: Unsplash/Robina Weermeijer

Erausquin uviedol, že u mladých ľudí okolo 30-tky sa koronavírus podpíše hlavne na duševnom zdraví, zatiaľ čo starší ľudia majú podobné príznaky ako pacienti v ranom štádiu Alzheimerovej choroby. Medzi príznaky patrí hlavne zábudlivosť. „Títo ľudia majú tendenciu zabúdať, kam uložili veci, zabúdajú mená, telefónne čísla. Majú tiež problémy s jazykom; začínajú zabúdať slová,“ uviedol neurológ.

Alarmujúca možnosť 

Vedci zatiaľ nevedia, či bude poškodenie mozgu postupovať rovnako degeneratívne, ako je to pri Alzheimerovej chorobe. Neurológova pripúšťajú aj možnosť, že COVID-19 môže zvýšiť riziko Alzheimerovej choroby.

Podľa doktorky Sudha Seshadri bude trvať desaťročie, dokiaľ sa dozvieme úplne dôsledky koronavírusu, tiež, kedy sa prípadný nástup Alzheimera dostaví.

„Ak niekto pochopí, ako imunitná odpoveď na tento vírus urýchľuje (nástup Alzheimerovej choroby), môžeme sa dozvedieť viac aj o dopade iných vírusov,“ dodáva Seshadri.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NPR, Sky News, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá